ggtaxo

Κάθεται η Prolimatech Megahelms rev 2 στην x58-ud5, χωρίς να κλείσει ram slot?

Recommended Posts

Πρόσφατα αναβάθμισα το σύστημα και έβαλα την gigabyte ex58-ud5 (το σύστημα της υπογραφής). Η ψύκτρα που χρησιμοποιούσα (Asus Silent Square Evo), έκανε τρομερή δουλειά (22C σε idle, 42-44 σε full load) και θα ήθελα να την κρατήσω. Η Asus έβγαλε 2 upgrade kit για να κάτσουν οι ψύκτρες της σε s1366, αλλά το μόνο που κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά είναι για τα άλλα μοντέλα, ενώ το κιτ για τη δικιά μου δεν το βρίσκω πουθενα...

Το οποίο λοιπόν σημαίνει, ότι πρέπει να γίνει αλλαγή ψύκτρας... Ψάχνοντας και διαβάζοντας, κατέληξα στην Prolimatech Megahelms rev 2, γιατί αν ισχύουν τα όσα γράφονται και λέγονται η ψύκτρα είναι ότι πρέπει για ένα καλό OC. Διαβάζω όμως ότι υπάρχει θέμα με τις διαστάσεις και συγκεκριμένα ότι στην ex58-ud5 δεν χωράει όταν τοποθετείται ανεμιστήρι (το οποίο και είναι απαραίτητο) απ'τη μεριά που "συνορεύει" με τις μνήμες...

Ισχύει όντως αυτό; και αν ναι, υπάρχει καμιά πατέντα ώστε να τη χωρέσουμε; Γιατί δε λέει να σκάσω καμιά 70άρα μαζί με τα ανεμιστήρια και μετά να μην έχω τι να την κάνω... Επίσης κάποια άλλη αξιόλογη στα ίδια επίπεδα επιδόσεων που να είναι σίγουρο ότι χωράει; Και τέλος μια γνώμη για αυτή: pc1, αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες είναι στα 2/4/6, αλλά και πάλι απ'όσο έψαξα νομίζω ότι είναι οριακά και δεν κουμπώνει...

Τσέκαρε κ εδώ: 0149.jpg - ImageHost.org & http://www.hwbox.gr/air-cooling/7154-true-black-i-black-shadow-page_6.html

Είσαι σίγουρος ότι θα μπει; Με κάποιο πιο λεπτό ανεμεμιστήρι ίσως; Αλλά αυτό μάλλον θα επηρέαζε την απόδοση.

Για την Thermaltake που προτείνω τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Sorry κιόλας για το Offtopic αλλά είπες ότι είχες 22 βαθμούς Idle με asus ψύκτρα?!!!!! Σίγουρα το κοιτούσες σωστά? Πολύ δύσκολο μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Απολύτως σίγουρος, φίλε μου, αλλα υποθέτω ότι βοηθά σε μεγάλο βαθμό και το κουτί. Συγκεκριμένα όταν είχα ακόμα ένα midi tower ήμουν 33-36C (νορμάλ) και όταν "μετακόμισα" σε full tower (Thermaltakeusa»Chassis»Full Tower»Armor Series»Armor+ : Armor+ VH6000BWS) αμέσως έπεσε η θερμοκρασία πάνω από 10 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που έχω το Lian-Li PCP80 και Megahalems σε 920 δεν έπρεπε να έχω κάτι ανάλογο. Στα λέω αυτά γιατί έχω αλλάξει πάρα πολλές αερόψυκτρες μέχρι να καταλήξω και ποτέ μου δεν είδα αυτό το idle που είχες εσύ με μία όχι και τόσο καλή ψύκτρα σε σχέση με άλλες.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που έχω το Lian-Li PCP80 και Megahalems σε 920 δεν έπρεπε να έχω κάτι ανάλογο. Στα λέω αυτά γιατί έχω αλλάξει πάρα πολλές αερόψυκτρες μέχρι να καταλήξω και ποτέ μου δεν είδα αυτό το idle που είχες εσύ με μία όχι και τόσο καλή ψύκτρα σε σχέση με άλλες.

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα με τη συγκεκριμένη ψήκτρα.... σε εσένα μπαίνει κανονικά ο ανεμιστήρας?

Τη θέλω για το σύστημα της υπογραφής μου και οι μνήμες μου έχουν τις κλασσικές καντές κόκκινες ψηκτρούλες...

Θα μπορέσει να χωρέσει η megahalems με ανεμιστήρα ή θα έχω θέμα με τις μνήμες?

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω ότι αυτές οι θερμοκρασίες ισχύαν για τον Q9550 χωρίς oc κλπ. Τι να πω, σίγουρα οι αισθητήρες θερμοκρασίας και βολτάζ ποτέ δεν είναι 100% αξιόπιστοι (το αντίθετο μάλιστα), αλλά γενικά δεν μου έδωσε το σύστημα τέτοια δείγματα. Δηλαδή, για να γίνω πιο συγκεκριμένος, με τη στοκ ψύκτρα ήμουν στους 55-57 βαθμούς (στο παλιό κουτί) και έπεσε στους 33-36 περίπου. Τώρα να έπιανε πάνω από 57 που μου έδειχνε με τη στοκ σε idle λίγο δύσκολο... (με πάστα as).

Εννοείται ότι δεν δένουμε και κόμπο όσον αφορά ενδείξεις θερμοκρασιών και βολταζ, λόγω ποιότητας αισθητήρων, όπως είπα και πριν. Πάντως με το ΤΤ 22 έλεγε, τώρα ξέρω κ γω, μπορεί να μην ήταν τόσο στην πραγματικότητα και να ήταν 25, 26 ποιός ξέρει; Γενικά όμως είδα διαφορά. Δε λέω ότι πρόκειται για ΤΗΝ ψύκτρα, αλλά ήταν καλή.

Επίσης αυτό ισχύει για idle κατάσταση οπότε δε λέει και πολλά. Η καλή η ψύκτρα στη φουρτούνα φαίνεται (βλπεπε OC)...

Link to comment
Share on other sites

Φίλος μια χαρά κάθεται η megahalems στην εν λόγω μητρική και μάλιστα με 2 ανεμηστήρες σε

διάταξη push-pull και με τις kingston hyperx που έχουν ψηλές ψύκτρες τοποθετημένες στα slot

2-4-6.....Απλά τον ανεμηστήρα που είναι από την μεριά των μνημών τον πιάσαμε με ένα λάστιχάκι

γιατί δε χωρά να πει το μεταλλικό πραγματάκι:P που κρατά τον ανεμηστήρα με την ψύκτρα...;)

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο θεμα ειχα και εγω.Αν εχεiς 3 dimm(ασπρες θεσεις) και δεν χρησιμοποιεις 6 τοτε χωρανε και τα συρματακια του ανεμηστηρα κανονικα..Και απο ram εχω τις trident που εχουν αρκετα ψηλες ψυχτρες.

http://img13.imageshack.us/img13/2923/dsc00152c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτή τη μητρική και την megahalems με όλα τα dimms γεμάτα και ένα noctua κουμπωμένο κανονικά με τα σιδεράκια.

Τώρα βέβαια σε μένα οι θερμοκρασίες δεν είναι καθόλου καλές με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κλοκάρω αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now