Recommended Posts

[NEWS_IMG=Team Japan: Retail Core i5 670 @ 7GHz!]http://reviews.hwbox.gr/news/overclocking.jpg[/NEWS_IMG]Δεν έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που κυκλοφόρησαν επισήμως οι Intel Clarkdale στην αγορά και έφεραν τα πάνω κάτω στην κοινότητα των overclockers. Αυτό συνέβη επειδή με μια πρώτη ματιά καταλαβαίνει κανείς ότι είναι ιδιαίτερα εύκολοι στο overclocking, ενδεικτικά, δεν υπάρχει overclocker που να μην έχει ξεπεράσει τα 6GHz με υγρό άζωτο σε Core i5 670.

Σήμερα βρισκόμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε ότι βρέθηκε retail Core i5 670 που ξεπέρασε τα 7GHz σε CPU-Z validation. Για ποιο λόγο αισθανόμαστε χαρούμενοι; Γιατί πολύ απλά, ενώ κανονικά τα retail CPUs θα έπρεπε να ήταν καλύτερα (ή ακόμα και μακράν καλύτερα) από τα Engineering Samples που πρωτο-κυκλοφόρησαν, στην περίπτωση των i5 670 και των υψηλών συχνοτήτων που δύναται να πιάσουν, τα ES L934 chips έμοιαζαν να κατέχουν την πρώτη θέση με διαφορά . Μέχρι στιγμής, δεν είχε βρεθεί ούτε ένα retail να σπάσει το φράγμα των 7GHz, πράγμα ολίγον τι αποθαρρυντικό.

Ο duck όμως, από την Team Japan είχε αντίθετη άποψη. Γνωστός για τα κατορθώματά του στο παρελθόν (8220MHz με P4 Cedar Mill, πολλά SuperPi 1M/32M World Records κ.α) κατάφερε να πιάσει το "Big 7". Για να φθάσει τα 7002MHz χρησιμοποίησε: Core i5 670 L935B891, EVGA P55 Classified 200 BIOS A51 (με το E659 coldbug/coldboot mod που θα βρείτε εδώ) και A-DATA PC3-2133x 2x1GB. Αρκετά όμως με τα λόγια, ας περάσουμε στις φωτογραφίες!

[img_ALT=Team Japan: Retail Core i5 670 @ 7GHz!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614b753efb0d578.gif[/img_ALT]

(πατήστε πάνω στην εικόνα για να μεταφερθείτε στο validation link)

[img_ALT=Team Japan: Retail Core i5 670 @ 7GHz!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614b753efb1cb85.png[/img_ALT]

(πατήστε πάνω στην εικόνα για μεγαλύτερη ανάλυση)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Ναι mod-άρεις το string του επεξεργαστή και αντί να γράφει:

Intel® Core™ i5 CPU 670 @ 3.47GHz

γράφει:

Intel® Core™ i5 CPU 670 @ 3.47GHz (ES)

Αλλά ο συγκεκριμένος αναφέρθηκε επανειλημμένα ότι είναι RETAIL.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Ο duck δοκίμασε 15 retail Core i5 670 L935B891 για να βρει αυτό το chip... :)

Το 70% αυτών έπαιζε SPi max στα 6.65GHz και "ταβάνιαζε" στα ~6.8GHz.

Ορίστε και τα βασικότερα BIOS settings που χρησιμοποίησε:

CPU Multiplier x26
Bootup CPU Frequency 220
Bootup PCIE Frequency 108
QPI Frequency 3200 GT/s
Bootup CPU Vcore 1.7v, on OS 1.8v
Vdimm 1.8v
Bootup CPU Vtt 1.45v, on OS 1.475v
PCH 1.4v
CPU PLL 1.8v

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

σημαντικες πληροφοριες για το bios. thanks

αυτο το CPU Multiplier x26 ειναι θεμα Μ/Β μόνο? σε εμενα παει μεχρι 21 μονο :(

και το PCIE Frequency 108 θα παιζει τον ρολο που δεν καταλαβαινω ακομα.

ποσο νεος ειμαι!

για το LLC τι ξερουμε?

Link to comment
Share on other sites

ο 670 έχει stock χνότητα 3.46ghz=26x133.....;)

To σκηνικό με το pci-x frequency εμφανίστηκε επί x58, όταν μερικές μητρικές για να ανεβάσουν

bclk έπρεπε να δώσεις λίγο παραπάνω το pci freq....

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το PCI-E εμφανίστηκε πολύ πριν τα Χ58.Αρχικά ακόμα και σε καθημερινό o/c χρειαζόταν ένα τσίμπημα ώστε να δώσει σταθερότητα κυρίως στη vga.

Επίσης ειδικότερα στο 775 το PCI-E ανέβαινε στο θεό (130-140) επειδή έβγαζε πολύ καλύτερα σκορ.

Στο Χ58-P55 βοηθά ώστε να δώσει σταθερότητα και να επιτευχθούν πολύ μεγαλύτερα Bclk.

Link to comment
Share on other sites

οκ. για το load line calibration να το εχω enable για "extreme" OC? επειδη διαβαζω και για κυνδυνους απο αιχμες τασης..!?

τεσπα, για το multiplier καπου (HWΒΟΤ) εχω δει τον 750 στα 24x και αναρωτιεμαι:que:...

Link to comment
Share on other sites

Αν κλείσεις κάποιους πυρήνες και παίζεις με 2 ή και έναν αλλάξει το turbo mode mutliplier.

Το LoadLine Calibration διάβασε στο Bios στο πλάι τι σου λέει.Εσύ δεν θες να έχει vdroop.

Link to comment
Share on other sites

σημαντικες πληροφοριες για το bios. thanks

αυτο το CPU Multiplier x26 ειναι θεμα Μ/Β μόνο? σε εμενα παει μεχρι 21 μονο :(

και το PCIE Frequency 108 θα παιζει τον ρολο που δεν καταλαβαινω ακομα.

ποσο νεος ειμαι!

για το LLC τι ξερουμε?

Μα νομίζω εσύ δεν έχεις 670...

Όσο για τα BIOS settings αυτά, δεν είναι για αέρα βρε, για τους αζωτούχους τα έγραψε ο duck :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε συ,σου είπα εγώ τίποτα για ψύξη?Απλά όταν κάνεις overclocking δεν θες τη στιγμή που τραβά φουλ ισχύ το μηχάνημα να σου πέφτει η ταση (vdroop) γιατί οδηγεί σε κολλήματα κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε συ,σου είπα εγώ τίποτα για ψύξη?Απλά όταν κάνεις overclocking δεν θες τη στιγμή που τραβά φουλ ισχύ το μηχάνημα να σου πέφτει η ταση (vdroop) γιατί οδηγεί σε κολλήματα κτλ κτλ.

sorry, παρεξηγησις. φυσικα δεν ειπες κατι για ψυξη.

οποτε μπορω να παιξω με 1 και 2 πυρηνες και ετσι το turbo να με φτανει πιο

ψηλα! οπως παρατηρησα το super pi δουλευει σε εναν πυρηνα μονο, οποτε

δεν θα εχει διαφορα. ασε που υποπτευομαι οτι θα υπαρχει καλυτερη σταθεροτητα

ετσι ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now