topaz

Ποια οθόνη 27+ ιντσων?

Recommended Posts

Καλημερα!

εχω μια Samsung SyncMaster T260HD 26in και ειμαι πολυ ευχαριστημένος. Η αναλυση της φτανει τα 1920x1200 και παρεχει και TV tuner.

τελως παντων, σκεφτομαι να την αλλαξω με μια μεγαλυτερη. :D

Σκοπος ειναι να σηκωσω μεγαλυτερη αναλυση. Η χρηση της οθονης προορίζεται για gaming και που και που για τα υπολοιπα. :D Δηλαδή αν ειναι στα παιχνίδια να τα σπαει, δεν με ενδιαφέρει τι θα κανει στα υπόλοιπα.

εχει κανεις καποια οθόνη να προτείνει;

thanks!

Link to comment
Share on other sites

man, τα λεφτά για παραπάνω ανάλυση ξεφεύγουν!

υπάρχει 27άρα με ΤΝ που δεν είναι ακριβή αλλά για μεγαλύτερη ανάλυση θες 1000+ ευρώ

πχ

bestdeals.gr - Οθόνες :: Dell UltraSharp 3007FPW 30" Widescreen LCD Monitor

http://www.skroutz.gr/s/29384/HP-LP3065-30%22.html

http://www.skroutz.gr/s/10737/Apple-Cinema-Display-30%22.html

http://www.skroutz.gr/s/38290/LG-W3000H-30%22.html

Edited by junior-21-
Link to comment
Share on other sites

Για τι παιχνιδια μιλαμε? WoW φαση, mmo κι ετσι?

Απο 27" ανετα πας στην DELL U2711, απο 30" πας σε Apple/Samsung 305T/Dell 3007-3008.

To θεμα ειναι οτι παντα μιλαμε για 1000+?, θες να δωσεις τοσα?

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλη παντως - αν θες να παιζεις Multiplayer παιχνιδια σαν το CoD (και σε μεγαλο επιπεδο εννοειται), τοτε μην πας σε μεγαλη οθονη γιατι δε θα σε βολεψει.

Αν θες κατι πιο casual βεβαια, δεν υπαρχει καλυτερο απο το να απολαμβανεις μια μεγαλη εικονα.

Για μενα δηλαδη, τσεκαρε τα μοντελα που σου ειπα - στις 30" υπαρχουν και καλυτερα μοντελα, αλλα προσωπικα πιστευω οτι τα ~1800? για τη NEC και τα 3-3.5 χιλιαρικα για τις υπολοιπες ειναι τραγικα πολλα για μια οθονη (οχι οτι τα 1000? ειναι λιγα, απλα οι αλλες πλεον μπαινουν σε υπερβολικα πλαισια).

Αν εχεις οποιαδηποτε απορια, feel free to ask!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειδα αυτες που λετε, και παρατηρω οτι ολες εχουν low response time, οπως επισης οτι θελουν 2 DVI. Γιατι το θελουν αυτο; ξερει κανεις;

ενταξει καταληγω στην LG λογω τιμης και στην HP πιο συγκεκριμένα, που ειναι και οι πιο οικονομικές. Τι λετε;

α! και η Samsung φαινεται εξαιρετικη! Μηπως ειναι η καλυτερη overall?

Link to comment
Share on other sites

High-response time εννοείς ε? :D

Δυστυχως, τα καλα panel (χρωματικά / γωνιες θεασης - καμια σχεση με τα TN panel), "υποφερουν" απο μεγαλα response times.

Μην ανησυχεις ομως, πρεπει να εισαι τρελα καμενος gamer για να δεις ghosting. Και επειδη πας σε 27+", δεν ανηκεις σε αυτη την κατηγορια :D Αυτοι συνηθως παραμενουν σε CRT ;)

Η αληθεια ειναι οτι τις LG και τις HP δεν τις εχω δει καν (πρωτη φορα ειδα την LG εδω δλδ), αλλα δεν ειναι καθολου ασχημες επιλογες.

Η Samsung 305T ποιοτικά, με βάση πολλαπλά reviews και...προσωπικής εκτίμησης (αυτην εχω :D), ειναι απο τις καλυτερες σε ποιοτητα εικονας. Το προβλημα της ειναι ενα: Δεν εχει menu, δεν εχει καμια απολυτως ρυθμιση εκτος απο το +/- στο brightness, δεν μπορεις να την "πειραξεις" καθολου.

Αλλα επειδη ερχεται pre-calibrated, ειναι απο τις καλυτερες στην αγορα, ακομα και σημερα.

Αν θες μπολικες επιλογες, για μενα πας στην DELL 3008, η οποια εχει σχεδον τα παντα - αλλιως, αν money is no issue, χτυπα τη NEC - καλυτερη απο τη Samsung και σε ποιοτητα, αλλα και σε δυνατοτητες.

Μακαρι να ξερα να σου πω για τις LG και HP αλλα δεν τις εχω δει καθολου...:(

Αν θες τσεκαρε google για κανα review τους...

Link to comment
Share on other sites

εχεις καποια πηγη για να παρω την Samsung?

βλεπω διαφορες στην τιμη Ελλαδα (μονο σε ενα την βρηκα στο skroutz) και σε Ευρωπη...

Μηπως πουλας την δικη σου; :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να ψαχτεις για μεταχειρισμενες 30αρες.

3008wfp, Computing, New, Refurbished items at low prices on eBay.co.uk

900 ευρώ refurbished 3008wfp, οχι και ασχημα ;)

ποιοτική 27αρα υπαρχει η 2709w, παρολα αυτα λενε για αρκετο input lag...μπορεις να τη βρεις 500 refurbished και 600 new

Dell Ultrasharp 2709W 27" widescreen LCD Flat Panel Monitor REV A04

(στο register εκει που λεει EUR VAT NUMBER βαλε το ΑΦΜ σου και αγοραζεις χωρις ΦΠΑ , 500 λιρες = ~600 ευρώ ;) )

η U2711 ξεφευγει πολύ στη τιμη, στη τιμη της αγοραζεις 30αρα...

Αποψή μου, αν θες τη καλύτερη εμπειρία gaming, πανε σε Eyefinity ;)

προτιμοτερο να παρεις

1) 3χ22'' (Dell Ultrasharp 2209WA 22" E-IPS Widescreen Flat Panel Monitor - Black REV A01 , 700 λίρες)

2) 3x23'' (Eager.gr :: Σταθεροί υπολογιστές :: Οθόνες :: 22" - 23" :: NEC :: NEC EA231WMI 23" 900 ευρώ)

3) 3x24'' (Dell U2410 24" IPS Widescreen Flat Panel Monitor with PremierColor - Black ~1400 ευρώ)

παρά μια 30αρα μοναχούλα. Δινει άλλη αισθηση το eyefinity.

Απο nvidia μερια υπαρχουν οι 3d 120hz οθόνες για 3d gaming μαζι με τα γυαλια αλλα οι οθονες ειναι 22αρες και 24αρες προς το παρον. Οπως και να χει, αν θες το καλυτερο ετοιμασου να ξοδεψεις πολλαααα λεφτα :P

Link to comment
Share on other sites

Με τις 3 πρωτες θες και εναν active displayport adapter :D

Κατα τ' αλλα ειναι πολυ cool, αλλα μεχρι να σου φυγει η τρελα νομιζω :P

Περισσοτερο χρησιμο δλδ ειναι για το desktop και τη δουλεια, παρα για τα games ;)

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για οθόνη και μου έχει μπει στο μάτι η U2410. Την θέλω για gaming(~FPS αλλά όχι hardcore φάση) και για photo editing(με ενδιαφέρη η χρωματική ακρίβεια).

Ξέρω πως αυτά τα δύο δεν ταιριάζουν αλλά τέσπα :lol.

Υπάρχει κάποια άλλη αξιόλογη πρόταση σε αυτά τα λεφτά(θα προτημούσα κάτι σε 16:10)?

(στο register εκει που λεει EUR VAT NUMBER βαλε το ΑΦΜ σου και αγοραζεις χωρις ΦΠΑ , 500 λιρες = ~600 ευρώ ;) )

Επειδή μάλλον απο το pcbuyit θα την πάρω, μπορείς να το διευκρυνίσεις αυτό? Απλώς βάζοντας το ΑΦΜ γλυτώνεις την Φάπα(ΦΠΑ :(....) ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια μεταχειρο δεν με ενδιαφερει... το χρημα δεν ειναι θεμα (σε λογικα πλαισια)

επισης: τι ειναι το eyefinity?

επισης: φιλε Dalton πως συνδεεις την 30αρα σου; και δεν εννοω πανω στο π#@ς σου... :D εννοω με τα dual dvi κλπ. Δεν καταλαβαινω τι εννοει η Samsung...

thanks guys για τις απαντησεις!

ΥΓ: Dalton μου επιτρεπεις ενα αστειο ε; :D παντα φιλικα!

Link to comment
Share on other sites

Eyefinity: http://www.hwbox.gr/news/5909-amd-ati-radeon-hd-5870-eyefinity-edition-spotted.html + http://www.hwbox.gr/news/6781-asus-eah5970-proskiniste-ton-neo-basilia-ton-karton-grafikon.html ;)

Εν ολίγοις:

Εκτός από τις τρεις high-end SKUs που η AMD έχει προγραμματίσει να βρίσκονται στα ράφια στις 23 του μήνα (Radeon HD 5850, HD 5870 1GB και HD 5870 2GB), αναμένεται ακόμα μία, η Radeon HD 5870 Eyefinity Edition. Πρόκειται ουσιαστικά για μία Radeon HD 5870 με ειδικά σχεδιασμένες θύρες επικοινωνίας ώστε να δέχεται μέχρι και 6 οθόνες ταυτόχρονα. Έτσι εκμεταλλεύεται ο χρήστης την Eyefinity multi-display τεχνολογία σε όλο της το μεγαλείο, με την εικόνα να διαμοιράζεται στις οθόνες, συνθέτοντας ένα χάρμα οφθαλμών.

4614aab35756f112.jpg

4614aab3575602c3.jpg

Από την ώρα πάντως που πρωτοείδα την Eyefinity Technology μου ήρθε να κάνω εμετό :P:hehe:

Ειδικά όταν ο Πεππίτο μου έδειξε photo που ο WoW χαρακτήρας ενός χρήστη, κοβόταν στην μέση :hehe:

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

εγω λεω SyncMaster 305T 30' αυτη που εχει και ο γιωργος. την εχω δει, την εχω δουλεψει, (οχι για γραφικα γενικοτερα εννοω) και απλα ΓΑΜΑΕΙ ειδικα γιαυτα που ζητας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now