Nomad

intel core 2 quad Q9505

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Πρόσφατα έφτιαξα το εξής σύστημα: cpu core 2 quad q9505 2.83Ghz\\ vga gigabyte GTX275 soc\\ ram kingston DDR2 6GB 800Mhz hyperx\\ mobo asus P5QL pro\\ psu thermaltake W0116 toughpower 750W\\ hdd WD 3*250 GB sata2\\ DVD LG\\ case apevia x-cruiser blue\\ monitor LG 19' TFT piano black wide screen\\ sound innovator 2.1

Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε αν το συγκεκριμένο μοντέλο επεξεργαστή που έχω ενδείκνυται για overclock, ποία είναι περίπου τα όρια του στον υπερχρονισμό και γενικότερα αν είναι μοντέλο που μπορείς να πειραματιστείς μαζί του έστω και μέσα σε λογικά όρια.

Να σημειώσω ότι η ψύκτρα που χρησιμοποιώ είναι η stock που παρέχει η intel.

Θα εκτιμούσα και μια γενικότερη κρίση για το σύστημα μου!!! :T:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω φίλε μου να πιάσω τους τρελούς χρονισμούς...Γνωρίζω ότι με τη stock δεν προχωράει πολύ το θέμα άλλα εγώ θα ήθελα να πάω τη cpu μου μέχρι 3Ghz, άντε και κάτι παραπάνω. Άρα πιστεύω πως με τη stock δεν 8α εχώ κάποιο πρόβλημα άφου δεν θα αναγκαστώ να αυξήσω τη Vcore σχεδόν καθόλου.

Άπλα θέλω να μάθω αν το μοντέλο cpu που έχω είναι δεκτικό στο overclock..Γνωρίζετε κάτι για τους Q9505???

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο παιδιά. Τα Mhz προκύπτουν από το fsb επί του πολλαπλασιαστή(multiplier). Π.χ το fsb στη δική μου cpu είναι 333 και αυτό πολλαπλασιαζόμενο με το 8,5 δίνει 2830Μhz. Αυτός ο πολλαπλασιαστής πως αλλάζει??? Μέσα από τα BIOS???

Link to comment
Share on other sites

Μόνο προς τα κάτω?? Άρα ο μέγιστος πολλαπλασιαστής που φαίνεται?? Δηλαδή στον δικό μου που το cpu-z δείχνει multiplier 8,5 είναι το μέγιστο?? Δεν ανεβαίνει άλλο??

Link to comment
Share on other sites

Η mobo μου υποστηρίζει μέγιστο fsb μέχρι και 1600Mhz...Άρα το μεγαλύτερο που μπορεί να πιάσει η cpu μου είναι μέχρι 3400Mhz??? Δηλαδή 400 επί 8,5=3400Mhz...Δίκιο έχω??

Link to comment
Share on other sites

Για stock δηλαδή η μέγιστη τιμή του επεξεργαστή μπορεί να είναι έως και τα 3400Mhz??? Από εκεί και πέρα πάμε σε καλύτερα συστήματα ψύξης του επεξεργαστή και της μητρικής αν θέλουμε να πιάσουμε αισθητά καλύτερους χρονισμούς??? Εμένα η μητρική μου λέει πάνω max Fsb 1600Mhz...Αναφέρεται σε στοκ σύστημα ψύξης το Fsb αυτό?

Link to comment
Share on other sites

o q6600 για παράδειγμα έχει 1066(266) fsb

o q9450 έχει 1333(333) και πάει λέγοντας, αυτό είναι το stock fsb.

με λίγα λόγια μπορείς να βάλεις CPU που θέλει 400 fsb (1600) χωρίς να πειράξεις τίποτα.

με την στοκ ψύκτρα δεν ξέρω πόσο θα πας αλλά ως εκεί που θα σε πάει το στοκ ρευμα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Edited by AMDnord
Link to comment
Share on other sites

όχι ακριβώς έτσι, αλλά με 4πύρηνο δεν θα δεις ψηλό fsb έτσι και αλλιώς όποτε θέμα με το cooler tou NB δεν θα έχεις.

επείδη δεν θυμάμαι τι cooler βάζανε στους q9xx, έχεις το λεπτό η το άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Τον λεπτό έχω φίλε μου. Οι 4πυρηνοι δηλαδή δεν βγάζουν πολύ υψηλό fsb??? Μόνο με core i 3,5,7 μπορείς να δεις μεγάλες τιμές fsb πλέον σε 4πυρηνο???

Link to comment
Share on other sites

μην τα μπερδεύεις.

με διπύρηνο για παράδειγμα με μια καλή μητρικη θα είχες 550+fsb, με έναν τετραπύρηνο δεν θα έφτανες καν τα 500 (στην καλύτερη)

οι ι3/5/7 είναι άλλη φάση :)

πάντως με το λεπτό στοκ κούλερ μην περιμένεις πολλά :confused:

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου σύστημα δεν μπορώ δηλαδή να κάνω και πολλά πράγματα??? Τουλάχιστον μπορώ το fsb να το πάω μέχρι 350+ από 333 για να αγγίξω τα 3Ghz στη cpu??

Δεν νομίζω να έχω πρόβλημα σε μια τέτοια μικρή παρέμβαση φίλε μου, ε??

Link to comment
Share on other sites

DIM1000... μήπως να σταματήσεις να spamάρεις με σκοπό να πιάσεις τα post για να βάλεις αγγελία ?

Αν συνεχίσεις το spamming με σκοπό να βάλεις αγγελία δεν σε βλέπω να αποκτάς access ούτε στα 1000 posts...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now