mixailof

Μπλεξιμο Με Αλλαγη Επεξεργαστη σε Laptop!

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Εδω και καιρο ενδιαφερομαι να αναβαθμισω το λαπτοπ μου

( HP Compaq 610 ) και ηδη εχω προβει σε αναβαθμιση σε 3GB Ram απο 1GB ( δεν ξερω γιατι αλλα η μια slot οταν βαζω 2GB στικακι εχει ως αποτελεσμα να μην μου ξεκιναει το λειτουργικο και οποτε παρολο που πηγαινα για 4 εμεινα στα 3GB ) και ερχομαστε στο δυσκολο κομματι με τον επεξεργαστη...

Λοιπον αντιμετωπιζω το εξης προβλημα..πρωτον με το cpu-z δεν μπορεσα να βγαλω ακρη γιατι μου εμφανιζει το Socket 479mPGA και τον επεξεργαστη Celeron M 560 και Mainboard GL960. Λοιπον με αναζητηση στο google μπερδευτηκα εντελως γιατι αναφερεται οτι το 479 ειναι το 478 αλλα το cpuz δεν μπορει να αναγνωρισει καποια πραγματα κτλ...και διαφορα αλλα τερτιπια που γενικα με μπλεξανε και δεν ξερω τι τελικα cpu μπορω να βαλω. Ενδεικτικα αναφερω οτι αλλου λενε οτι το συστημα παιρνει 4GB Ram και cpu μεχρι και τον Τ8100 με fsb ομως εως 800, αλλου αναφερεται οτι σηκωνει μονο εως τον Τ5870 και γενικα εχω μπλεξει.Μηπως καποιος μπορει να βοηθησει!!!! Επισης προσπαθησα να λυσω το φορητο αλλα παρολο που σχεδον το εκανα κομματια εφτασα σε ενα σημειο αλλα πουθενα δεν γινοταν να φτασω ως την cpu. Μηπως καποιος μπορει να βοηθησει..Σε βιντεακια η αλλαγη φαινεται πολυ ευκολη αλλα στο συγκεκριμενο λαπτοπ φανταζει ακατορθωτη....Ευχαριστω ολους προκαταβολικα και περιμενω τα φωτα σας!!rolleyes.pngrolleyes.pngrolleyes.pngrolleyes.png

Link to comment
Share on other sites

Θέλει ένα ανταπτοράκια από όσο θυμάμαι για να παίξει ένα cpu 479 σε 478. Από κει και πέρα, τι λειτουργικό έχεις?

Το να αλλάξεις επεξεργαστή δεν είναι εύκολο πάντα, θέλει λεπτότητα χειρισμών. Ως που έφτασες, έβλεπες κάποια ψύκτρα με ανεμιστήρι που θα θέλει αφαίρεση?

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, ο επεξεργαστής σου είναι 32μπιτος...

Link to comment
Share on other sites

Εφτασα να υπρχει ενα μεταλικο μαυρο πλαισιο και αποκατω φαινοταν το cooler αλλα δεν φαινοταν πως εβγαινε το μαυρο πλαισιο καθως δεν φαινοταν να πιανει σε βιδες και τετοια..Vista 32 bit

Link to comment
Share on other sites

Δώσε περισσότερες λεπτομέρειες για το chipset.

EDIT// Είδα ότι πρόκειται για GL960. Γιατί να κάνεις αναβάθμιση CPU σε ένα τέτοιο σύστημα???

Κατά την Intel υποστηρίζει μόνο Celeron: http://www.intel.com/Assets/PDF/datasheet/316273.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δώσε περισσότερες λεπτομέρειες για το chipset.

EDIT// Είδα ότι πρόκειται για GL960. Γιατί να κάνεις αναβάθμιση CPU σε ένα τέτοιο σύστημα???

Κατά την Intel υποστηρίζει μόνο Celeron: http://www.intel.com/Assets/PDF/datasheet/316273.pdf

Ναι αλλα κατα την Intel υποστηριζει και μνημες εως 667 και εγω δουλευω με 800αρες χωρις προβλημα..Ολοι ξερουμε οτι πολλες φορες εστω και ανεπισημα υποστηριζονται πολυ περισσοτερα πραγματα που στα επισημα σαιτ δεν αναφερονται..Παντως λογικα δεν νομιζω οτι παιρνει μονο Celeron.

Αν θες καντο λιγο πιο λιανα γιατι χαθηκα.....Τελικα ισχυει αυτο που λεει οτι, οτι επεξεργαστης ειναι για το GM965 ισχυει και για το GL960? Μπλεξιμο με αυτην την Intel........

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να για να μπορέσεις να ξεβιδώσεις αυτό το μάυρο κομμάτι που λές, να πρέπεινα το ξεβιδώσεις απο την πάνω πλευρά(κάτω απο το πληκτρολόγιο ξέρω γώ).

Όσο για το CPU, 479 ειναι και όχι 478 που λέει το CPU-Z.

Πυρήνας Banias, μετά βγήκανε οι Yonah.

O αντάπτορας που έιπε ο ergotelis δεν ισχύει, ήταν μόνο για μητρικές ASUS με 478 που τις κάνανε 479 επειδή ήταν πολύ δυνατά τα CPU :D

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να για να μπορέσεις να ξεβιδώσεις αυτό το μάυρο κομμάτι που λές, να πρέπεινα το ξεβιδώσεις απο την πάνω πλευρά(κάτω απο το πληκτρολόγιο ξέρω γώ).

Όσο για το CPU, 479 ειναι και όχι 478 που λέει το CPU-Z.

Πυρήνας Banias, μετά βγήκανε οι Yonah.

O αντάπτορας που έιπε ο ergotelis δεν ισχύει, ήταν μόνο για μητρικές ASUS με 478 που τις κάνανε 479 επειδή ήταν πολύ δυνατά τα CPU :D

Κατεβασα το service manual και οντως εχεις δικιο αφου κατι τετοιες βιδες φαινονται να το κρατανε.Τελικα ενα αλλο παιδι μου ειπε οτι στο GL960 εχει εγκαταστησει επιτυχημενα Τ8300 οποτε ο Τ8100 λογικα δεν θα εχει προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα κατα την Intel υποστηριζει και μνημες εως 667 και εγω δουλευω με 800αρες χωρις προβλημα..Ολοι ξερουμε οτι πολλες φορες εστω και ανεπισημα υποστηριζονται πολυ περισσοτερα πραγματα που στα επισημα σαιτ δεν αναφερονται..Παντως λογικα δεν νομιζω οτι παιρνει μονο Celeron.

To ότι δουλεύεις με 800άρες μνήμες δεν θα πει τίποτα. Οι μνήμες απλά τρέχουν το πολύ στα 667Μhz. Για την ακρίβεια πρέπει να σου τρέχουν στα 533 τώρα...

Στους φορητούς είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα μιας και τα BIOS είναι κλειστά κι όχι τόσο ανοιχτά όσο των desktop. Θα σου πρότεινα να βάλεις τον μεγαλύτερο CPU που το πουλούσε η εταιρεία. Για να μην τρέχεις μετά άδικα.

Link to comment
Share on other sites

To ότι δουλεύεις με 800άρες μνήμες δεν θα πει τίποτα. Οι μνήμες απλά τρέχουν το πολύ στα 667Μhz. Για την ακρίβεια πρέπει να σου τρέχουν στα 533 τώρα...

Στους φορητούς είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα μιας και τα BIOS είναι κλειστά κι όχι τόσο ανοιχτά όσο των desktop. Θα σου πρότεινα να βάλεις τον μεγαλύτερο CPU που το πουλούσε η εταιρεία. Για να μην τρέχεις μετά άδικα.

Στο Dram Frequency λεει 266.0 με 4αρια ενω στο SPD φαινεται να γινεται για 333 με 5αρια και στα 400 με 6αρια. Αρα μαλλον εχεις δικιο και εχουν χρονησει χαμηλα. Πηγα στο BIOS αλλα δεν ειδα πουθενα κανενα περιθωριο αλλαγης σε μεγαλυτερη συχνοτητα. Υπαρχει καποιος αλλος τροπος?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τελικα ολα καλως.Ο Τ8100 εχει αντικαταστησει τον Celeron 560 και εχουμε βρει την υγεια μας.Χρειαστηκε να λυθει κομματια ολο το φορητο για να μπορεσω να φτασω στον επεξεργαστη αλλα τελικα δεν ηταν και τοσο δυσκολο..Να ευχαριστησω ολα τα παιδια για την συμμετοχη και την βοηθεια τους!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now