Spirosssss

Αλλοιωση χρωματων??

Recommended Posts

Παιδια για πειτε μου την γνωμη σας.. Τι μπορει να φταιει??

Δειτε το συννημενο αρχειο κ προσεξτε οτι και η φωτογραφια και το φοντο εχουν οτι ναναι χρωματα. Θελει καλιμπραρισμα η οθονη, πεταμα, η ετσι γινεται?? Προφανως η φωτο θα πρεπει να ειναι ασπρη οπως το φοντο απο το site του πλαισιου. Δεν ξερω γιατι κιτρινιζει μεσα απο τα προγραμματα. Και επισης το καθενα εχει το δικο του φοντο, τo ενα κιτρινο το αλλο ροζ :hehe:

Λεπτομερεια: οταν η φωτο δν ανοιχτει ακομα αλλα τη βλεπω σαν μικρογραφια στο φακελο, φαινεται να εχει το σωστο λευκο χρωμα. Οθονη Samsung 2232BW 2 ετων.

[ATTACH]3891[/ATTACH]

Capture.JPG

Capture.JPG.0d71c6a42513f5283c42a5593370

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι η οθονη, αφου κι εγω κιτρινο ροζ τα βλεπω!

Αρα κατι μπορεί να παιζει με το Color Profile της καρτας σου μαλλον! Για δες μπας και πειραξες καμια τιμη απο εκει! :D

Link to comment
Share on other sites

Sorry τωρα ειδα οτι απαντησες! Δεν εχω πειραξει κατι ρε γμτ το προβλημα αυτο το εχω ανεκαθεν και με catalyst 9.9 και vista π.χ., και τωρα εδω και μια βδομαδα με 10.2 και 7 :(

Link to comment
Share on other sites

τπ προβλημα ειναι στο ασπρο φοντο. Δλδ αν μια φωτογραφια γυρω απο το θεμα της η μεσα ειναι ασπρο, κιτρινιζει!! ολες οι αλλες φωτο δν παρουσιαζουν προβλημα. Ωστε τα προγραμματα ετσι ειναι: Κιτρινο το ενα και ροζ το αλλο?? Αυτο τουλαχιστον ειναι παρηγορο! :) Φορματ τοσο συντομα δν ξαναπαιζει με τιποτα :P Ας γινουν ολα κιτρινα! Ειμαι και ΑΕΚ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω οτι την αρχικη φοτο που εκοψα απο τον browser, το εκανα με το snipping tool των 7 και εκει η φωτο ηταν κατασπρη. Καποιο προβλημα παιζει με τα Progs αυτα. Σε pc φιλου που μου εστειλε απο msn φωτο, γυρω γυρω ειναι γκρι-σιελ :hehe::hehe:

Δεν με πειραζει το φοντο, αλλα χαλανε κ την εικονα μεσα, εστω κ αν ειναι το καλαθι του πλαισιου αυτη η εικονα :P

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι κάρτα γραφικών.Και σε κάποιον άλλον φίλο μου είχε τύχει αυτό και ήταν κάρτα...

Link to comment
Share on other sites

το profile της οθόνης σου πρέπει να είναι θέλει calibration, το ίδιο παθαίνω και γω όταν ανοίγω μια φώτο στο photoshop, όταν στην αρχή με ρωτήσει "your monitor profile appears to be defective" ignore or use anyway? άμα πατήσω ignore στο photoshop το ασπρο φαίνεται κανονικά, άμα πατήσω "use anyway" το άσπρο κιτρινίζει.

Link to comment
Share on other sites

Ξεθαματακι! απλα να πω οτι το προβλημα το ελυσα αλλα οχι απο το magic tune που βρηκα και εδινε η Samsung. Με αυτο μαλιστα τα εκανα και χειροτερα τα πραγματα!!

Η λυση βρεθηκε μεσα απο ..... το Godmode των 7! Ω ναι! :) Εχει εναν εξαιρετικο wizard και τελος καλο ολα καλα!! :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now