Sir_platanight

P5n32-e Sli Plus & Q6600 B3 Overclocking

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια η εχω προβλημα με τα συγκεκριμενα parts η απλα ειμαι πολυ αρχαριος πανω σε αυτο το θεμα..οπως λεει ο τιτλος εχω την εν λογω μητρικη και τον εν λογω επεξεργαστη..αλλα δν μπορω να κανω overclock με τιποτα..και ο λογος που θελω να κανω ειναι επειδη πριν καποιο καιρο πηρα μια powercolor 5850 και μου ειπαν δν γινεται να εχεις τοσο καλη καρτα και να μην εχεις υπερχρονισει τον επεξεργαστη σου..ετσι αποφασισα να κανω...αλλα ολες μου οι προσπαθειες δν ειχαν αποτελεσμα..γιατι δεν εμπαινε ο υπολογιστης μου στα windows...ξερω πως δεν ειναι και η καλυτερη μητρικη για overclock αλλα αν καποιος εχει λυση ας με βοηθησει!!ευχαριστω προκαταβολικα...

Ο υπολογιστης μου εχει ως εξης:

Case:Coolermaster Cosmos RC-1000

Cpu:Intel Core 2 Quad Q6600 @ 2.4Ghz

Cpu Cooler:ZALMAN CNPS 9500AT

M/B:ASUS P5N32-E SLI PLUS

PSU:Thermaltake Toughpower 750W

VGA:Powercolor HD5850 1GB 725/1000

Ram: 4x1gb 800mhz

HDD: 1x500,2x250 WD

Monitor:LG 19" , LG TV 26"

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας πεις τι ακριβως δοκιμασες?

Για αρχη στο Extreme Tweaker βαλε το Ai Tuning στο Manual, στο FSB & Memory Config βαλε το FSB - Memory Clock Mode στο Unlinked.

Mετα μπορεις να ανεβασεις το FSB λιγο-λιγο να δεις τι κανει, αν βρεις την ρυθμιση που ανεβαινει το FSB, γιατι εγω απο το manual δεν καταφερα να την βρω.:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα με την μια να τον παω στα 3.0Ghz με τις εξης ρυθμισεις:

3.0GHz (Bus Speed 333.33 x 9.0)

Memory Timing Setting [All AUTO]

Spread Spectrum Control [All DISABLED] - for maximum performance

CPU Internal Thermal Control [AUTO]

Limit CPUID MaxVal [DISABLED]

Enhanced C1 (C1E) [DISABLED]

Execute Disable Bit [ENABLED]

Virtualization Technology [DISABLED] Does not appear to make a difference whether ENABLED or DISABLED.

Enhanced Intel Speedstep Technology [DISABLED]

LDT Frequency [5x]

FSB Memory Clock Mode [uNLINKED]

FSB (QDR)MHz [1333]

FSB (DDR) MHz [800]

Vcore (V) [1.30000V]

Memory (V) [1.85V]

1.2V HT (V) [1.20V]

NB Core (V) [1.30V]

SB Core (V) [1.50V]

CPU VTT (V) [1.30V]

DDRII Controller Ref Voltage [AUTO]

DDRII Channel A Ref Voltage [AUTO]

DDRII Channel B Ref Voltage [AUTO]

Αυτα...α και bios version 1502 λογω της 5850 γιατι καθυστερουσε να ανοιξει και με αυτο φτιαχτηκε!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα δειχνουν οι ρυθμισεις...αν θυμαμαι καλα αυτοι οι Β3 δεν ανεβαιναν καλα (το G0 ηταν το καλο) οποτε θα πρεπει να τον πας σιγα-σιγα να δεις μεχρι που μπορει να φτασει.

Κρατα τις μνημες χαμηλα για την ωρα ωστε να εισαι σιγουρος οτι δεν σε κοβουν αυτες.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν νομιζω οτι παιζει ρολο το bios οταν παιζεις τοσο χαμηλα.

Οι μνημες σου ειναι 800αρες οποτε προσπαθησε να τις κρατας γυρω στα 800MHz καθως ανεβαζεις το FSB, ακομα και λιγο πιο κατω να ειναι δεν πειραζει, ωστε να εισαι σιγουρος οτι δεν σε κοβουν οι μνημες.

Καλο θα ηταν να δοκιμαζες πρωτα με 2Χ1GB μνημης, αυτα τα chipset δεν τα πηγαιναν πολυ καλα με 4GB η 4 dimm.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχει όρεξη και θες να προχωρήσεις κάνε αυτό: Asus Striker Extreme vDroop Mod - XtremeSystems Forums

Θα πρότεινα να δοκιμάσεις:

Memory Timing Setting [All AUTO]

Spread Spectrum Control [All DISABLED]

CPU Internal Thermal Control [AUTO]

Limit CPUID MaxVal [DISABLED]

Enhanced C1 (C1E) [DISABLED]

Execute Disable Bit [ENABLED]

Virtualization Technology [ΕΝABLED]

Enhanced Intel Speedstep Technology [DISABLED]

LDT Frequency [4x]

FSB Memory Clock Mode [uNLINKED]

FSB (QDR)MHz [1333]

FSB (DDR) MHz [800]

Vcore (V) [1.40000V]

Memory (V) [1.85V]

1.2V HT (V) [1.30V]

NB Core (V) [1.40V]

SB Core (V) [1.50V]

CPU VTT (V) [1.30V]

DDRII Controller Ref Voltage [AUTO]

DDRII Channel A Ref Voltage [AUTO]

DDRII Channel B Ref Voltage [AUTO]

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι τοσο εξειδικευμενος να το κανω αυτο και το φοβαμαι!!Tonyspanos τις ρυθμισεις που μου εδωσες να τις κανω?

Edit: Λοιπον τον εφτασα στα 3Ghz με αυτες τις ρυθμισεις

Memory Timing Setting [All AUTO]

Spread Spectrum Control [All DISABLED]

CPU Internal Thermal Control [AUTO]

Limit CPUID MaxVal [DISABLED]

Enhanced C1 (C1E) [DISABLED]

Execute Disable Bit [ENABLED]

Virtualization Technology [ΕΝABLED]

Enhanced Intel Speedstep Technology [DISABLED]

LDT Frequency [4x]

FSB Memory Clock Mode [uNLINKED]

FSB (QDR)MHz [1333]

FSB (DDR) MHz [800]

Vcore (V) [1.45V]

Memory (V) [1.85V]

1.2V HT (V) [1.40V]

NB Core (V) [1.50V]

SB Core (V) [1.60V]

CPU VTT (V) [1.40V]

DDRII Controller Ref Voltage [AUTO]

DDRII Channel A Ref Voltage [AUTO]

DDRII Channel B Ref Voltage [AUTO]

Βασικα μου φαινονται μεγαλες...να αλλαξω κατι?μηπως να αφησω το συστημα μου ως ειχε?τι να κανω?γιατι και οι θερμοκρασιες μου φαινονται μεγαλες....τραβηξα και screenshot για να δειτε tempag.th.jpg

**Για ψυξη εχω αυτη Zalman CNPS 9500 LED αλλα την εχω χρονια!!μηπως να την αλλαζα!!

και Thermalpaste αυτη ARCTIC COOLING MX-2 .....Τι να κανω!!καθε προταση ευπροσδεκτη..

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω, αν θες να προχωρήσεις το χρειάζεσαι το mod που σου έδειξα. Δίνεις 1.45V στο ΒΙΟS και παίρνεις μετά βίας 1.3V υπό φορτίο. Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, αλλά εσύ αποφασίζεις.

Το SB σου άσε το καρφωμένο στο 1.5V μην δίνεις παραπάνω, δεν το χρειάζεται.

Επειδή φλερτάρεις με το 1.5V στο NB, θα σου πρότεινα να έχεις σίγουρα καλό αερισμό του κουτιού. Αν έχεις μέτριο, βάλε το ψυξτράκι που σου δίνει για τα MOSFET όταν έχεις υδρόψυξη. ( ένα 4cm fan που κουμπώνει στην ψύκτρα λέω) Ακόμη, δοκίμασε να κάνεις το command per clock 1Τ. ;)

Το CPU VTT μην το πας παραπάνω, για να εξασφαλίσεις την μακροζωία του επεξεργαστή σου.

Αν έχεις κάποιο fan controller ή το q-fan ενεργό σε κάποιο mode, είτε να το απενεργοποιήσεις είτε αν σε πειράζει ο μόνιμος θόρυβος να του ανεβάσεις σκάλα.

Τέλος, πιστεύω ότι πιο γρήγορα και αξιόπιστα ελέγχεις σταθερότητα, θερμοκρασία και ταχύτητα με ενα SuperPI 32M και το Intel Burn Test. Θα ήθελα να ποστάρεις ξανά τις θερμοκρασίες σου μετά την ολοκλήρωση του IBT. (Με Hwmonitor θα ήταν τέλεια).

Όσο για το μέγεθός τους, δυστυχώς είναι από την πρώτη φουρνιά οπότε και λίγο πιο ζεστός...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now