kostas123

Raid 0 Gigabyte GA-EP45C-DS3R

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω το εξής πρόβλημα θέλω να κανό raid 0 έχω 2 δικούς με όλα τα χαρακτηριστικά ιδία ακόλουθο τις οδηγίες του manual μπαίνω στο bios στην επιλογή sata raid/ahci mode μου λέει να επιλέξω raid αλλά στο bios δεν έχει αυτί τιν επιλογή εκτός από αυτό το raid menu φαίνετε να υπάρχει στην μητρική όταν πάτο ctl +I δεν κάνει τίποτα. Η μητρική είναι GA-EP45C-DS3R http://www.gigabyte.com.tw/Products/Mot ... uctID=2871

Έχω κάνει upδατε to bios αλλά και πάλι τίποτα

Ξέρει κανένας τι μπορεί να γίνετε?

Link to comment
Share on other sites

Μπαινεις μεσα στο BIOS και στο μενου CMOS Setup Utility δεν υπαρχει η επιλογη SATA Raid/AHCI mode ή δεν εμφανιζει την επιλογη για να το βαλεις σε Raid?

Υπαρχει περιπτωση να πρεπει να ενεργοποιησεις το κρυφο μενου με CTRL+F1 νομιζω.

Υπαρχει περιπτωση η μητρικη να μην ειναι αυτη που αναφερεις? ριξε μια καλυτερη ματια.

Υπαρχει περιπτωση να φλασαρες την μητρικη σου με λαθος BIOS και να επενεργοποιησε το Raid?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εμφανίζετε ι επιλογή raid μόνο ahci έχει και disable τίποτα άλλο το κρυφό menu το έχω ίδει ενεργοποιήσει αλλά δεν υπάρχει τίποτα εκεί η μητρική είναι 100% αυτή που λέω τώρα για το bios έχω την τελευταία έκδοση που κυκλοφορεί υπάρχει μια ακόμα f6 αλλά είναι beta όταν πήγα να την βώλο δεν έμπαινε εκτός από αυτό στο manual λέει να πατήσω ctrl kai f1 για να μπω στο raid menu kai να φτιάξω την συστοιχία αλλά όταν πάτο ctrl kai f1 δεν κάνει τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Μπαινεις μεσα στο BIOS και στο μενου CMOS Setup Utility δεν υπαρχει η επιλογη SATA Raid/AHCI mode ή δεν εμφανιζει την επιλογη για να το βαλεις σε Raid?

Υπαρχει περιπτωση να πρεπει να ενεργοποιησεις το κρυφο μενου με CTRL+F1 νομιζω.

Υπαρχει περιπτωση η μητρικη να μην ειναι αυτη που αναφερεις? ριξε μια καλυτερη ματια.

Υπαρχει περιπτωση να φλασαρες την μητρικη σου με λαθος BIOS και να επενεργοποιησε το Raid?

και ενα βιντεο για να δεισ τι ακριβοσ λεο

V230310_04.130001.rar

V230310_04.130001.rar

V230310_04.130001.rar

V230310_04.130001.rar

Link to comment
Share on other sites

Με εχει μπερδεψει...

Εκει που δειχνεις στο βιντεακι θα επρεπε να υπαρχει η επιλογη "SATA RAID/AHCI Mode"...μηπως η μητρικη σου δεν ειναι η GA-EP45C-DS3R αλλα η GA-EP45C-DS3 που δεν υποστηριζει raid?

Aυτο που με μπερδευει ειναι οτι το CPU-Z που εδωσες λεει στο southbridge ICH10R που υποστηριζει raid...οποτε το μονο που μενει ειναι να την εχεις φλασαρει με λαθος bios.Oταν κατεβασες το bios να μπερδευτηκες γιατι οι σελιδες και τα bioses και για τις δυο μητρικες δειχνουν τα ιδια και να εβαλες το bios της GA-EP45C-DS3.

Δοκιμασε να την ξαναφλασαρεις να δεις αν θα αλλαξει κατι.Εδω θα βρεις το σωστο bios:

http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/BIOS_Model.aspx?ProductID=2871&ver=

stealth

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now