deNordic

E6600 overclocking

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

Έχω τον εν λόγω επεξεργαστή πάνω σε μια P5B-Deluxe εδώ και αρκετό καιρό. Τελευταία τον τρέχω στα 3.4 Ghz stable, αλλά έχω κάποιες απορίες επειδή δεν είμαι και πολύ ψαγμένος στο θέμα του overclocking.

Καταρχήν να πω ότι το ρεύμα που του δίνω είναι 1.43v στο bios (1.39v στο cpu-z). Το προβλημά μου όμως είναι οι μνήμες. Έχω τις Corsair XMS2 800Mhz. Για να καταφέρω να τον έχω stable πρέπει να τρέχω τις μνήμες στα 756 και στα timings είναι 5-5-5-12 @ 1.95v και το NB @ 1.45v . Με το bus στα 378 που το έχω μπορώ να τις τρέξω μέχρι και 890 αλλά δεν ξέρω πως μπορώ να τον κρατήσω έτσι stable, αποτέλεσμα είναι 1:1 ο διαιρέτης στα 756.

Τα ερωτηματά μου είναι τα εξής.

1)Όταν κλοκάρουμε το cpu συνήθως πρέπει να κατεβάζουμε τα Mhz των μνημών για να μπορούν να κρατάνε το σύστημα stable; Εγώ π.χ που θέλω να τις τρέξω στα 890 (το μέγιστο με το fsb bus που δίνω) τι πρέπει να κάνω; Θέλω π.χ να τις έχω στα 890 με 4-4-4-12 ή 4-4-4-9 ή κάτι τέτοιο. Θα είναι ασφαλές ή να μείνω έτσι όπως είμαι;

2) Με τον διαιρέτη τι είναι το καλύτερο, αν και δεν ξέρω ακριβώς πως να τον ρυθμίζω/χρησιμοποιώ.

3) Γενικά μέχρι τι θερμοκρασίες πρέπει να παίζω;

ΥΓ. Αερόψυξη πάνω στο cpu -> TRUE black 120

Link to comment
Share on other sites

Μην προσπαθήσεις πολύ με τις μνήμες... Δεν θα δεις διαφορά. Αντίθετα, θα σου πρότεινα να ανεβάσεις κι άλλο το cpu, στα 400 FSB... Τότε θα έχεις τις μνήμες αναγκαστικά στα 800 ;)

Από θερμοκρασίες μέχρι 70 σε Intel Burn Test ή Linx είναι καλές για 24/7...

Αν νιώθεις άνετος κάνε αυτό το mod:

XtremeSystems Forums - View Single Post - Asus P5B Deluxe Pencil Mod?

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για 3.6 Ghz, για να τον κρατήσω εκεί λογικά θα θέλω 1.45-1.5v. Είναι safe για 24/7 το ρεύμα αυτό αν οι θερμοκρασίες είναι normal; Βασικά έρχεται και καλοκαίρι και πιστεύω ότι τα 200Mhz θα αυξήσουν τις θερμοκρασίες πιο πολύ από την απόδοση που θα δώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Τα ερωτηματά μου είναι τα εξής.

1)Όταν κλοκάρουμε το cpu συνήθως πρέπει να κατεβάζουμε τα Mhz των μνημών για να μπορούν να κρατάνε το σύστημα stable; Εγώ π.χ που θέλω να τις τρέξω στα 890 (το μέγιστο με το fsb bus που δίνω) τι πρέπει να κάνω; Θέλω π.χ να τις έχω στα 890 με 4-4-4-12 ή 4-4-4-9 ή κάτι τέτοιο. Θα είναι ασφαλές ή να μείνω έτσι όπως είμαι;

2) Με τον διαιρέτη τι είναι το καλύτερο, αν και δεν ξέρω ακριβώς πως να τον ρυθμίζω/χρησιμοποιώ.

3) Γενικά μέχρι τι θερμοκρασίες πρέπει να παίζω;

1) Εξαρτάται από τις μνήμες. Αν οι μνήμες σου για παράδειγμα μπορούν να παίξουν στα 1200MHz με 4-4-4-12 και χαμηλό voltage, είναι αμαρτία να μην τις έχεις εκεί γιατί χάνεις σε bandwidth. Αν δεν παίζουν ψηλά, no problem... Πάντως ότι η διαφορά από 800MHz @ 5-5-5-15 σε 1200MHz @ 4-4-4-12 είναι υπαρκτή, ναι είναι ;)

2) Αυτό που σου είπα και πριν. Γενικά για 24/7 είναι προτιμότερο να παίζεις με τον 1:1 ώστε να είσαι χαλαρός, χωρίς προβλήματα. Αν όμως για παράδειγμα παίζεις με 400MHz FSB και οι μνήμες σηκώνουν τα 600MHz (1200MHz DDR), βάζεις τον 2:3 ;)

3) Και λίγο παραπάνω από 70 που λέει ο από πάνω (:P) ανεκτά είναι, δεν θα πάθει τίποτα το CPU. Βέβαια τώρα, να έχεις TRUE Black και να χτυπάς 75-80άρες σε τόσο χαλαρές συχνότητες, δεν λέει :D Ψάξε λίγο τα Vcore και Vnb, μήπως παίζουν λίγο πιο κάτω. Στις μνήμες δώσε μέχρι 2.1-2.2V για 24/7, πράμα δεν θα πάθουν :D

Link to comment
Share on other sites

Κάνε καλύτερα 400 το fsb για να υπάρχει καλύτερη αντιστοιχία με τα Hz των μνημών, αν θες να είσαι στο (ιδανικό) 1:1.

Ο δικός μου Ε6600 δυστυχώς έχει κολλήσει στα 3,2Ghz :(

Το σκέφτηκα, αλλά θέλει γύρω στο 1.5v και ανεβαίνουν πολύ οι θερμοκρασίες... ειδικά τώρα που έρχεται και καλοκαίρι...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now