George_o/c

Scythe Slip Stream: Νέοι 140mm ανεμιστήρες σε προσιτές τιμές!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Scythe Slip Stream: Νέοι 140mm ανεμιστήρες σε προσιτές τιμές!]http://reviews.hwbox.gr/news/scythe.jpg[/NEWS_IMG]H Scythe EU μόλις ανακοίνωσε ότι αποφάσισε να επεκτείνει την Slip Stream ανεμιστήρων της με τέσσερα καινούρια 140mm μοντέλα. Οι νέοι Slip Stream fans της εταιρείας έρχονται με sleeve bearing και MTBF (Mean Time Before Failure) 20.000 ώρες. Για όσους αναρωτιούνται σχετικά με το mounting να πούμε ότι δύναται να βιδωθούν και σε 120mm holders. Η τιμολογιακή πολιτική της Scythe όπως πάντα είναι ιδιαίτερα φιλική, μιας και το κόστος τους ανέρχεται στα 9.95? (χωρίς ΦΠΑ). Παρακάτω παραθέτονται τα product numbers και τα χαρακτηριστικά του καθενός:

- SM1425SL12SL - 500 RPM | 27.2 CFM | 9.6 dBA

- SM1425SL12L - 800 RPM | 43.5 CFM | 14.3 dBA

- SM1425SL12M - 1200 RPM | 65.2 CFM | 23.2 dBA

- SM1425SL12H - 1700 RPM | 92.4 CFM | 36.4 dBA

[img_alt=Scythe Slip Stream: Νέοι 140mm ανεμιστήρες σε προσιτές τιμές!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614bc34c10cd745.jpg[/img_alt]

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

hmmmm... ισως αλλαξω τους ψοφιομαστερ με δαυτους στο stacker.. Να φυγουν και τα πολλα λαμπιονια! παντως απο τους 12ριδες slipstream στην true περιμενα και αλλα

Link to comment
Share on other sites

τους ειχα δει ρα αλλα ειπα να μην το κανω αεροδρομιο εκει μεσα :P και αυτοι λεγαν οτι εβγαζαν 110cfm -αρκετα καλα δλδ

δεν ξερω αν φταιει και το Zalman zm-mfc1 κ δεν μπορει να τους στροφαρει φουλ γιατι απο 1900rpm στο BIOS μεχρι 1600-1700 παιζουν!

Link to comment
Share on other sites

Καλοί φαίνονται, και εγώ χρειάζομαι καινούργια ανεμιστηράκια αλλα με ενδιαφέρει να εχουν 3pin για να μπαίνουν στο fan-controler μου... αυτοί ειναι ρυθμιζόμενοι?

Link to comment
Share on other sites

...όλο και κάτι θα "κόβει" το Zalmanοπραμα ;) Εμένα τα fanmates δίνουν ~ 11 Volts maxed με 12,15 Volt input... :)

[offtopic] 7watts per channel προσφερει το zalman και οπως ειχα υπολογισει τους slipstream θελαν 6 και κατι.. Ισως τα υπολογισα λαθος. [/offtopic]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι ποιός θα ήταν ο ιδανικός εννοώ με πόσες στροφές για εξαγωγή του ζεστού αέρα και ποιός για εισαγωγή???

Link to comment
Share on other sites

Καλοί φαίνονται, και εγώ χρειάζομαι καινούργια ανεμιστηράκια αλλα με ενδιαφέρει να εχουν 3pin για να μπαίνουν στο fan-controler μου... αυτοί ειναι ρυθμιζόμενοι?

Και 3-pin connector έχουν και ρυθμιζόμενοι είναι ;)

Παιδιά να ρωτήσω κάτι ποιός θα ήταν ο ιδανικός εννοώ με πόσες στροφές για εξαγωγή του ζεστού αέρα και ποιός για εισαγωγή???

Δεν έχουν σημασία οι στροφές, αλλά τα CFM. Μπορεί ένας ανεμιστήρας που παίζει στις 1900RPM να είναι καλύτερος από έναν που παίζει στις 2500RPM, επειδή ας πούμε βγάζει 90CFM σε σχέση με τα 50CFM του άλλου ;)

Link to comment
Share on other sites

Για τον θόρυβο υπάρχει άλλη μονάδα μέτρησης βρε, τα ντεσιμπέλ (dBA). Από ανεμιστήρα σε ανεμιστήρα αλλάζουν και αυτά. Από 15 dBA και πάνω ο θόρυβος αρχίζει να γίνεται αντιληπτός από το ανθρώπινο αυτί, ωστόσο μέχρι και τα 25 dBA δεν ακούγεται αρκετά. Από 30 dBA και πάνω είναι που πλέον τον καταλαβαίνεις.

Δες το παρακάτω video που είχα τραβήξει παλιότερα. Οι δύο αυτοί ανεμιστήρες είναι οι 1900RPM 90CFM 38dBA που πουλάει το Πλαίσιο έναντι ~5? τον ένα. Δες πως ακούγονται για να καταλάβεις τι εννοώ. Εμένα ας πούμε δεν με ενοχλούν καθόλου... Υπάρχουν όμως άλλοι που τους θεωρούν θορυβώδεις.

Γενικότερα ισχύει βέβαια ότι όσο πέφτουν οι στροφές, μειώνεται και ο παραγόμενος θόρυβος ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now