Recommended Posts

Καλημέρες παίδες,

έστησα επιτέλους το pc... περιμένω το πλαίσιο μόνο τώρα να μου κάνει αντικατάσταση στην megahalems (ναι όσο κουλό και αν ακούγεται είχε γίνει μάλον λάθος από το εργοστάσιο και δεν εφάρμοζαν καθόλου οι βίδες με το ελατήριο πάνω στο bridge..γελοίο). οπότε όλα είναι stock . evga classified/i7 930/dom gt 1600 c7/5870/win 7 pro x64.

Οπότε είπα να παίξω λίγο με τις μνήμες.

  • το xmp profile είναι τελείως gtp ούτε κάν bootarei win.

Οπότε χειροκίνητα... 7-7-7-20 2Τ @ 1600 @1,65 δουλεύει σταθερότατα.

  • το e-leet γράφει είτε 1,67 V είτε 1,68V κυρίως γράφει 1,68V στις μνήμες . Στο bios είναι ρυθμισμένο @ 1,65 ... μην τον κάψουμε τον i7 . Υποθέτω πως το e-leet είναι gtp και αυτό ?

  • για 7-7-7-20 1Τ , τι κάνω .. οεο :-P ? είναι ανέφικτο? νόμίζω ότι με 1Τ γίνεται της BSOD το κάγκελο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως, να προσεχεις απλα να μην εχει μεγαλη διαφορα με το VTT και γενικα, μπορεις να εχεις για 24/7 εως και 1.75 πιστευω.

Παντως με παραξενευει οτι δε σου παιζει το XMP, εχω 12GB τετοιες πανω στην ASUS Revolution σε XMP και παιζουν μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

χμμ... 7-7-7-20 1Τ @1,66 και 1,70 που δοκίμασα bootarei κανονικά, αλλά πετάει κατευθείαν error στο prime 95 το vtt στο e-leet λέει 1,46V .... κάτι άλλο? αλλά και πάλι πολύ είναι το 1,7 μου φαίνετε

Link to comment
Share on other sites

Όχι το 1.7V στις μνήμες δεν είναι πολύ, αφού 1.65V έρχονται από το εργοστάσιο... Από 1.8V και πάνω θεωρείται ας πούμε "πολύ ρεύμα", αλλά κι αυτό είναι σχετικό. Το VTT μες στο BIOS πόσο το βάζεις;

Link to comment
Share on other sites

βασικά δεν μπορώ να το ρυθμίσω το vtt στο bios... λέει CPU VTT Voltage και είναι auto.

έχει επιλογές από +0mV μέχρι +1,00 V να το βάλω +500mV? στο auto είναι +200mV

edit: με +470mV . 7-7-7-20 1T 1600mhz @1.70 ουτε postare xD

Link to comment
Share on other sites

+470 σημαίνει αν δεν κάνω λάθος 1.67 οπότε ευτυχώς δεν σου πόσταρε.....

Δοκίμασε +100 και δες.Το TRFC βάλτο 88 που λέει και ο JC

Link to comment
Share on other sites

Bασικά το ratio είναι 2:12 = 1600 λόγο του ότι ο cpu και τα άλλα είναι default . Μήπως το 1Τ το ποιάνει καλύτερα με ratio τύπου 2:8 όταν θα κάνω ο/c στο cpu?

Edit : δοκιμάζω τώρα με +100 , το TRFC είναι 88 πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Bαλτο στο +300 και εισαι ενταξει, θα μπορεις να παιξεις 1.9+ στις μνημες ασχετα αν δεν το χρειαστεις.Θελει ψαξιμο η μητρικη...εμενα μου εβγαλε τα συκωτια για να καταφερω κατι τις και ακομα με παιδευει.:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Mε αυτες τις ρυθμισεις επαιξα με αερα για max bclk, ισως σε βοηθησουν...

http://www.hwbox.gr/92086-post39.html

Κοιτα και αυτα.

EVGA X58 Classified - First Look - AnandTech :: Your Source for Hardware Analysis and News

Classified E762 Settings - kingpincooling.com

Επισης στα timings των μνημων...στο τελευταιο και στο τεταρτο απο το τελος βαλε τιμη "6".

Δωσε μας αν μπορεις καποια φωτο απο το bios να δουμε τι ρυθμισεις εχεις.

stealth

Link to comment
Share on other sites

φαίνεται πως δεν μπορεί να παίξει με 1Τ , παρετούμε lol να πάει στο δι@λ@ ...τα νευρααααα μου!

Το ποιο σταθερό μέχρι στιγμής (1Τ) είναι 7-7-7-20 1Τ με Vdimm από 1,66 μέχρι 1,70 και vtt 1,40 ... δηλαδή bootαρει windows αλλά τρώει άκυρα στο prime. με παραπάνω Vdmm και ίδιο vtt 1,40 είνσι χειρότερα .

οι ρυθμίσεις στο bios είναι όλες stock , τπτ άλλο δεν έχω αλλάξει.

Τόσο δύστροπη είναι η class σε γενικές γραμμές δλδ? ή είνσι μάπες ή μνήμες? επιρρεάζει τπτ άλλο? απλά βλλεπω όλοι με 1Τ παίζουν!

Δεν ξέρω αν έχει σημασιά αλλά το xmp prof είναι και αυτό με 2Τ νομίζω, έτσι λέει στο cpuz.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

λοιπόν το e-leet είναι το απόλυτο trash προγραμμα για real time o/c , το μόνο καλό είναι ότι κάνει σχετικά καλό monitoring...με λίγα λόγια μου trashare τελείως τα windows, και έτσι από την αρχή πάλι. Τώρα μόνο από bios αλλαγές και memtest boot με την μια...

Ρε παιδιά να φταίει η μητρική ή ram ή κάτι άλλο? πάντως 7-7-7-20 88(tRFC) δεν πάει, του έχω δώσει μέχρι και 1,80 V στη μνήμη... βασικά αυτό που βλέπω είναι ότι δεν της αρέσει και πολύ η τάση της μνήμης , αφού και με 1,5 Vtt και 1,70-1,80 Vdimm πετάει τα άπειρα λάθη στο memtest , το ποιό "σταθερό" ας πούμε είναι 1,3 Vtt με 1,67 Vdimm που και εκεί βγάζει errors όμως όχι και τόσο πολλά... όλα αυτά στα 1600mhz.

με 7-7-7-20 88 2Τ είναι απολύτος σταθερό 1,65Vdimm 1.4Vtt (auto) . Tίποτα άλλο δεν έχω αγγίξει , το μόνο που μου μένει είναι να παίξω με τα timmings αλλά δεν λέει , μπορούσα να επέρνα και μια gtp μνήμη καλύτερα (αν φταίει αυτό). Πάντα με fsb:dram 2:12 ratio .

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου φαινεται οτι ειτε ενα στικ τα χει κλασει, οποτε χτυπαει ολο το kit (γιατι εμενα παιζουν 6 μνημες κανονικοτατα εκει), ειτε η mobo ειναι αλλεργικη με δαυτες :P

Δοκιμασε τις μνημες μια-μια, αλλαξε κανα bios και στη χειροτερη, δοκιμασε τες σε αλλο PC. Αν δουλευουν κανονικα, αλλα σε σενα οχι, τοτε μιλαμε για αλλεργια. Αν κανουν τα ιδια ή ακομα χειροτερα, αν ενα stick τα κανει μονο, τοτε RMA :D

Link to comment
Share on other sites

τεσπα, με τις #$%#$ τις μνήμες δεν νομίζω να γίνεται και τπτ ... τουλάχιστον μπορώ να παίξω λιγάκι με το cpu από ότι βλέπω... με intel ψύχτρα λολ... μετά από 3 λεπτά στο blend test prime 95 κάνει throttling, έβγαλε ένα 3d vantage πάντως xD

testsf.th.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now