a3uristos

Rome total war

Recommended Posts

Λοιπον παιζω αυτο το παιχνιδι σε ΛΑΝ φαση εδω σπιτι μου με 3 διαφορετικα PC...εχω μια απορια..

το 1ο pc ειναι λαπτοπ με ΑΤΙ m1400 (1gb ram)

το 2ο pc ειναι δεσκτοπ με NVIDIA 8600 gt (2gb ram)

το 3ο pc ειναι δεσκτοπ με NVIDIA 9800gx2 (2gb ram)

βαζω συνολικο πληθυσμο στο παιχνιδι γυρω στα 10000 και μου χτυπαει κοκκινο σε καθε υπολογιστη εκει που πιστευει πως δεν αντεχει αλλο...στο 1ο χτυπαει κοκκινο σε 2200 πλυθησμο...το 2ο χτυπαει κοκκινο σε 5600 πλυθησμο και το 3ο (και το καλυτερο μου) χτυπαει στα 6000 κοκκινο...

αμα περασει το κοκκινο το οριο τα καρε ανα δευτ. πεφτουν κατω απο 25...αλλα οταν αλλαζω αναλυση και γραφικα τα καρε μενουν ιδια στο τελευταιο pc...με λιγα λογια φαινεται σαν να του λειπει μνημη για να αντεξει παραπανω πληθυσμο..

Τι φταιει και δεν αντεχει παραπανω πληθυσμο? περισοτερη RAM μηπως?

Link to comment
Share on other sites

δεν κολλαει τελειως...το ιδιο κανει και σε single και σε multiplayer...

λογω υπερβολικου πληθυσμου κολλαει! αλλα λογικα η 9800 gx2 θα αντεχε πολυ παραπανω απο την 8600 ..

to toxic: ξεχασα να σου πω οτι στο ενα με την 9800 ειναι στα 3,6 και στο αλλο στα 2,4 ...

Maximus extreme το ενα και P5K Premium το αλλο!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα της διαθέσιμης RAΜ, δεν υπάρχεις κανένας φίλος σου να σου δανείσει άλλα 2GB να δοκιμάσεις;

Ποιο λειτουργικό χρησιμοποιείς (ελπίζω να μην είναι τίποτα Vista x64); Πόση είναι η διαθέσιμη /ελεύθερη RAM όταν ξεκινάς το παιχνίδι;

Γενικά θεωρώ λίγα τα 2 GB για gaming! :(

Ειδικότερα στο τρίτο κατά σειρά σύστημα, είναι αστείο να έχεις μόνο 2 GB (from my point of view) ;)

Link to comment
Share on other sites

ισχυει οτι ειναι λιγα ! Επειδη δεν ξερω αν θα μεινω με αυτο το συστημα εχω μεινει με τα 2 στο χερι.. (δεν ειναι υπονοουμενο) ...

αμα μεινω με αυτο , με βλεπω για μια αναβαθμιση σε ραμς απο 2 σε 4 ...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το σύστημα, βάλε ακόμα 2 GB :)

Αν τυχόν και δανειστείς από κανένα φίλο RAM ή αγοράσεις και προσθέσεις, please post the results (μ' ενδιαφέρει κι εμένα)...

Τι λειτουργικό χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

Windows Vista x86 ... δυστυχως κρασαρει σε παιχνιδια,ενω παλιοτερα που ειχα σαν 2ο OS windows xp δεν μου κρασαρε αλλα δεν ειχα DX10...και ειμαι φανατικος του crysis! 1280x1024 ειναι η οθονη μου και δεν μπορω να το βαλω very high γιατι πεφτουν τα frames.. :(

αποτελεσματα για το rome total war εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι και γενικότερα για gaming με 4 GB vs 2GB ram...

Άθλιο λειτουργικό τα Vista, βάλε Windows 7, πραγματικά αξίζει η αλλαγή!!! ;)

Αν δε σου κάνει κόπο για δες πόση είναι η διαθέσιμη ram πριν ξεκινήσεις το παιχνίδι...

Link to comment
Share on other sites

επειδη αλλαζα συχνα 4 mobo καθε μηνα το 2010 δεν εχω πια γνησιο λειτουργικο...δυσκολη η αναβαθμιση...εκτος αν παω σε κατι σπασμενο μεσω τορρεντ!

και επειδη δεν ειμαι πολυ καλος γνωστης...πως θα τσεκαρω την διαθεσιμη ραμ πριν το παιχνιδι? υπαρχει καποιο προγραμμα ?

Link to comment
Share on other sites

Alt+Ctrl+Del => "Έναρξη διαχείρισης εργασιών"

...στην καρτέλα με τίτλο "Επιδόσεις", κοιτάς την "Μνήμη" :D

ή

Process Explorer ;)

Process Explorer

Αν ήταν να δώσεις λεφτά πάρε μνήμες (ούτε λόγος για γνήσιο λειτουργικό :hehe:)!

Δεν θα σου πρότεινα να κάνεις αναβάθμιση, αλλά format και fresh install...

Link to comment
Share on other sites

ειχα κατεβασει τα 7 και τα ειχα γραψει σε δισκο αλλα εκανα καποια βλακεια και δεν ηταν bootable .. αλλα και σαν αναβαθμιση εκανε fail στην ολοκληρωση και εμεινα χωρις OS!

Link to comment
Share on other sites

Tα Total War εχουν παντα θεμα με τη μηχανη γραφικων τους, μετα απο ενα σημειο θες απιστευτα γελοια υψηλα specs/συχνοτητες, για να παιξουν με max στρατους.

Αναγκαστικα, περιοριζεσαι στα οσα αντεχει το PC σου...:(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now