a3uristos

Asus P5Q3 Deluxe vs P5E64 EVO vs Maximus extreme

Recommended Posts

Λοιπον ημουν κατοχος για τις 2 πρωτες ASUS μητρικες και νυν κατοχος της maximus extreme...

Ο CPU μου ειναι ο Q6600 stepping B , Revision G0 ...

Ψυκτρα η Coolermaster Hyper N 212... (το Coretemp μου δειχνει 100 βαθμους..βλακειες)

Στην P5Q3 Deluxe καταφερα τον CPU sta 3,6... ( Με CM V8 )

Στην P5E64 Evo καταφερα στα 3,7 με ανεση... ( CM V8 )

Στην Maximus Extreme καταφερα στα 3,6 με το ζορι... (CM Hyper N212)

Οσο για τα Voltages, τα πιο χαμηλα μου τα εχει φερει η Maximus extreme 1.408 .. Temps 38 idle 55 load...

Τι να κανω αν θελω να τον φτασω 3,8? εφαγα τρελο fail οσες φορες το προσπαθησα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ημουν κατοχος για τις 2 πρωτες ASUS μητρικες και νυν κατοχος της maximus extreme...

Τι να κανω αν θελω να τον φτασω 3,8? εφαγα τρελο fail οσες φορες το προσπαθησα...

Να παρεις και μια Rampage Extreme...:P:D

Tι νοημα εχει?Τι διαφορα νομιζεις οτι θα δεις (αν δεις) απο τα 3.6 στα 3.8GHz?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Με CoolerMaster Hyper και τον Q6600 @ 3.6GHz @ 1.4V σε full load ( 4 cores ) 55C αποκλείεται να είσαι.

Μητρική δεν χρειάζεται να αλλάξεις για να πιάσεις τα 3.8GHz, ο CPU σου πρέπει απλά να μπορεί να τρέξει σε αυτή την συχνότητα, να του δώσεις το σωστό ρεύμα και την κατάλληλη ψύξη παρέα με σωστές ρυθμίσεις στο BIOS.

Διαφορά πάντως πέραν από στα benchmarks δεν πρόκειται να δείς μεταξύ 3.6GHz & 3.8GHz.

Link to comment
Share on other sites

και τι multiplier να προτιμω? 8χ ή 9χ ?

Μικροτερος multiplier σημαινει μεγαλυτερο FSB για να πιασεις τα 3.6GHz, αρα πιο γρηγορη μεταφορα δεδομενων και υψηλοτερη ταχυτητα στις μνημες αν χρησιμοποιεις τον ιδιο ram multiplier...αρα προτιμας τον μικροτερο multi.

Aλλα ολα αυτα δεν ειναι μετρησιμα σε καθημερινη χρηση, oπως σου ειπε και ο Bill μονο σε benchmarks θα καταλαβεις την διαφορα.

stealth

Link to comment
Share on other sites

οι μνημες μου ειναι στα 1066 και το FSB στα 1860 :S

Oταν λες 1066 εννοεις 1066ΜΗz DDR3 2132 η 533MHz DDR3 1066?Ενα screenshot απο το CPU-Z στο CPU και memory tab μπορεις να μας δωσεις?

Ποιες ειναι ακριβως οι μνημες σου, καποιο link?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Οριστε... το voltage CPU μην σε παραξενεψει...καποια μαλ@κια εκανα και ειναι εκει...εκανα default τα settings μετα απο OC και κατι δεν πρεπει να πηγε καλα...(τελικα δεν εκανε λαθος το coretemp!)

Αν θες πηγαινε στο bios>Αdvanced>CPU Configuration και βαλε τα...C1E Support και Intel SpeedStep tech στο Disabled να σταματησει να πηγαινει πανω-κατω ο multiplier και αν μπορεις δωσε μου αλλo ενα ιδιο screenshot στα 3.6GHz να δω που παιζουν οι μνημες και με τι ram multiplier.

Ποιες μνημες ακριβως εχεις?

Edit : Kατι ακομα...ποσα στικακια μνημες εχεις επανω?Αν εχεις 2Χ1GB γιατι οι μνημες σου παιζουν σε single channel?

stealth

Link to comment
Share on other sites

το voltage του CPU δεν πεφτει ουτε με manual ρυθμισεις...τι σκατα?

Tι εννοεις δεν πεφτει το voltage του CPU...το βαζεις απο το bios χαμηλα και αυτο μενει καρφωμενο στο 1.68V?To PC Probe II δειχνει την ιδια τιμη και τι θερμοκρασιες εχεις με τοσο ρευμα?Το hardware monitor στο bios τι λεει?

Με clear CMOS/Load set-up defaults δεν γυριζουν ολα τα settings στις default τιμες?

stealth

Link to comment
Share on other sites

ναι στα default το ειχα αλλα μου το εβαζε 1,68-1.79

εβγαλα τα c1e support και το Intel Speedtest και εβαλα 1,2 voltage αλλα μου εμφανιζει 1.168 .. στους 25 βαθμους. αλλα μετα απο 3-4 λεπτα παλι 1.7 το βολταντζ .. τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

ναι στα default το ειχα αλλα μου το εβαζε 1,68-1.79

εβγαλα τα c1e support και το Intel Speedtest και εβαλα 1,2 voltage αλλα μου εμφανιζει 1.168 .. στους 25 βαθμους. αλλα μετα απο 3-4 λεπτα παλι 1.7 το βολταντζ .. τι κανω?

Δεν ξερω...πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο...ισως καποια voltage regulators εχουν παθει ζημια...δωσε πισω την μητρικη και παρε μια αλλη, δεν εχω αλλη λυση.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Πλαισιο σου ερχομαι :P... ο επεξεργαστης δεν φταιει ομως ε?

Tο μονο που μου παει στο μυαλο ειναι μηπως υπαρχει καποιo στραβο pin στο socket...

stealth

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω...ετσι στο ακυρο τρελαθηκε?

να βαλω για δοκιμη το 4-pin αντι για το 8-pin που εχω για τροφοδοσια του CPU? λεω μηπως και αλλαξει κατι..

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω...ετσι στο ακυρο τρελαθηκε?

να βαλω για δοκιμη το 4-pin αντι για το 8-pin που εχω για τροφοδοσια του CPU? λεω μηπως και αλλαξει κατι..

Εγω αυτο που θα εκανα θα ηταν να τα βγαλω ολα πανω απο την μητρικη, θα τσεκαριζα τα παντα και θα το ξαναστηνα απο την αρχη, αν μου εκανε παλι το ιδιο θα εδινα την μητρικη πισω...δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

stealth

Link to comment
Share on other sites

τελικα ειχες δικιο για τα στραβα πινς...ειναι 3 στραβα πινς πανω στο σοκετ...πρεπει να την επιστρεψω?

Aν εχει στραβα pins δεν την παιρνουν πισω, θεωρουν οτι στραβωσαν απο δικο σου λαθος.

Δεν ειμαι σιγουρος ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος και με τι να δοκιμασεις να τα ξεστραβωσεις, δεν μου εχει τυχει ποτε.Περιμενε να σου πουν τα παιδια εδω μεσα που το εχουν ξανακανει.

Guys???:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

λοιπον νεα δεδομενα!

οριστε μια εικονα με ολα τα πραγματα μεσα...

ακουω παρατηρησεις..

Ξεστραβωσες τα pins η ειναι αλλη μητρικη αυτη?

Μια χαρα τα βλεπω ολα εκτος απο τις μνημες που παιζουν χαμηλα.Απο οτι ειδα οι μνημες σου ειναι 1333ΜΗz, πρεπει να βρεις ποσο ψηλα μπορουν να φτασουν για να δεις πως θα τις ταιριαξεις με το overclock του επεξεργαστη.

Βαλε timings και ρευμα για τις μνημες χειροκινητα

Χαμηλο πολλαπλασιαστη στον επεξεργαστη (6-7)

FSB 333

PCIE 100

FSB Strap 200

DRAM frequency 667 DDR3 1333

Eπισης τα...DRAM Static Read, DRAM Dynamic Write, CPU & PCIE Spread Spectrum στο Disable

Μετα ανεβαζε το FSB ανα 5MHz να δεις μεχρι που μπορουν να φτασουν οι μνημες.

Ααα...και βαλτες στα Α1+Β1 η Α2+Β2 slots να παιζουν σε dual channel.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now