GoriLLakoS

[GOOC 2010]Gigabyte Open Overclocking Championship 2010 Greek Qualifiers

Recommended Posts

Εντάξει μπορεί όντως τώρα να είναι λίγο fail το contest, αλλά αυτός δεν είναι λόγος να μείνει η Ελλάδα έξω από τους διαγωνισμούς της Gigabyte. Γνώμη μου έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Εύλογα νομίζω.

Ποιός θα δώσει τώρα λεφτά για να πάρει Gigabyte X58 μητρική του εμπορίου για σοβαρό overclocking ?

Η μόνη που ίσως να αξίζει για έναν extreme overclocker X58 της Gigabyte ενδεχωμένως να είναι η GA-EX58-UD9 η οποία ακόμα όμως δεν κυκλοφορεί εμπορικά οπότε δεν λαμβάνεται και υπόψιν.

Η κορυφαία της Gigabyte αυτή την στιγμή X58A-UD7 κοστίζει μόλις... 320 ευρώ και δεν πλησιάζει ούτε κατά διάνοια σε OC επιδόσεις την eVGA Classified, ούτε και την Rampage II Extreme ( εφόσον μιλάμε για CPUs με ξεκλείδωτο multiplier ).

Η EX58-UD5 είναι επίσης ακριβούτσικη ( 250+ ) και για BCLK θες δύσκολο hardware mod για τον περισσότερο κόσμο, και δεν συμφαίρει σαν αγορά αυτή την εποχή, ιδιαιτέρως αν είναι να την πάρεις για έναν διαγωνισμό μόνο και τίποτα άλλο.

Πόσοι θα αγοράσουνε τώρα Gigabyte X58 motherboard και 980X για τον διαγωνισμό ?

2 ? 3 ? Στην καλύτερη 5 άτομα σύνολο...

Μόνοι τους σκοτώνουνε τον διαγωνισμό τα ζώα.

Τα ίδια σκατά με αυτά που κάνουνε και στο HWbot με το OC Guru... Gigabyte 5870SOC ( άντε βρες την σε κατάστημα ) και... σώνει και καλά και Gigabyte motherboard... και εκεί όπως βλέπετε οι συμμετοχές είναι πάαααρα μα πάρα πολλές ( 5 άτομα παγκοσμίως ? :D )

Να μην πω για την MSI και τον διαγωνισμό σε συνεργασία με την FutureMark με την 5870 Lightning που δεν υπήρχε στην αγορά γιατί δεν είχε κυκλοφορήσει, αλλά ταυτόχρονα κάνανε διαγωνισμό για το ποιός θα πιάσει το καλύτερο 3D Mark Vantage με αυτή για να κερδίσει άλλη μια :D

Δεν είπε κανένας να χρησιμοποιήσεις εσύ ή κάποιος άλλος την UD9 και 980X.

Αυτός σίγουρα έιναι ο συνδιασμός που θα πιάσει πρωτιά (αν και η UD9 δεν κυκλοφορέι ακόμα), αλλά πέρα απο τον πρώτο που θα έιναι πρώτος και θα πάει στον τελικό της Ευρώπης, υπάρχουν και άλλοι πολλοί που διαβάζουν αυτά που γράφουμε και θέλουν να μάθουν απο κάποιους που ασχολούνται πιο πολύ με ποιον τρόπο (tweaks/ρυθμίσεις/settings) θα κάνουν καλύτερο score, ακόμα και κάποιοι που μας διαβάζουν και τους αρέσει η εσωτερική μας πλάκα και θέλουν να μπούν στην παρέα. Μην μου πέις πώς όσοι είμαστε εδώ, είμασταν πάντα παρέα. Σιγά σιγά ένας ενας κολλούσε και πάντα κάτι είχε να προσφέρει .

Δεν γεννηθήκαν όλοι να ξέρουν απο overclocking & να έχουν contacts στις εταιρίες, αλλά εάν θυμάσαι και εσύ, μέσα απο κάτι τέτοιους διαγωνισμούς έχουν μπέι πολλοί στο τρυπάκι να ασχοληθούν πιο ενεργά/εντατικά και είναι πολλοί απο αυτούς στο box.

Οπότε, ακόμα και αν έχει καποιος έναν 920 και την πιο χρέπι μητρική της Gigabyte, και γουστάρει αυτό το πράγμα, προσωπική μου άποψη έιναι πώς αξίζει να το δοκιμάσει , να ασχοληθεί, να ρωτήσει, να χαρεί με το τελικό αποτελεσμα που θα βγάλει σε σχέση με το πρώτο . Και μην μου πέις πώς δεν θα χαρεί και δεν θα νιώσει προσωπική ικανοποιήση, εσύ και άλλοι πολλοί χαίρεστε με κλάσματα δευτερολέπτων ή 2-3 marks παραπάνω στα 3D Marks .

Τέλος, έιναι διαγωνισμός της Gigabyte, και οι μητρικές πρέπει να είναι Gigabyte, είτε αυτές είναι χάλια , έιτε καλές. Άμα θέλει η EVGA και η ASUS ας κάνουν δικόυ της διαγωνισμούς και να βάλουμε δικές τους μητρικές.

Αλήθεια, την UD9 και την SOC 5870 στην έστειλε η Eva ή όχι ?

Link to comment
Share on other sites

σας στελνουν κατα καιρους πραμα κ διαμαρτυρεστε κιολας αφου εχετε γινει κλειστο club διακινησης hardware και φταει η gigabyte μετα με τους διαγωνισμους της κ τις απαιτησεις της...εγινεεεεε

Link to comment
Share on other sites

αυτο το πραμα μονο gigabyte mobo... και η asus να μην κανει κανενα διαγωνισμο... τα νευρα μου!!

...πες τα ρε παλικάρι γιατί και γώ δεν κάνω χωριό με τις γιγαμπούτες :gizmo:

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

FAIL πάντως που δεν παίζει καλά η SOC σου Bill... :(

Έχω και εγώ αυτό το πληκτρολόγιο :D

Γιατι ποια SOC παει καλα? :hehe:

Εγω πιστευω παντως οτι η GIGABYTE θα επρεπε να κανει διαγωνισμο CPU-z, γιατι εκει πραγματικα οι μητρικες της το κατεχουν. Στα αλλα δεν ειναι κακες, αλλα δεν ειναι και τελειες - so what βεβαια, μια χαρα πλακα σπας και με αυτο :D

Link to comment
Share on other sites

ρε συ JC, μόνο πλάκα δεν σπας όταν θα πρέπει να δώσεις κάπου στα 1500 Ε για να παίξεις για το GOOC:hehe:

ναι ναι ναι ξέρω, μπορούμε να παίξουμε και με 775 για την πλάκα ή να μην παίξουμε καθόλου :D

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι ναι ξέρω, μπορούμε να παίξουμε και με 775 για την πλάκα ή να μην παίξουμε καθόλου :D

Rly? :confused:

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε οτιδήποτε hardware θέλετε, εκτός από την μητρική, που επιβάλλεται να είναι κάποιο από τα X58 μοντέλα της Gigabyte
Link to comment
Share on other sites

σας στελνουν κατα καιρους πραμα κ διαμαρτυρεστε κιολας αφου εχετε γινει κλειστο club διακινησης hardware και φταει η gigabyte μετα με τους διαγωνισμους της κ τις απαιτησεις της...εγινεεεεε

Μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

ρε συ JC, μόνο πλάκα δεν σπας όταν θα πρέπει να δώσεις κάπου στα 1500 Ε για να παίξεις για το GOOC:hehe:

ναι ναι ναι ξέρω, μπορούμε να παίξουμε και με 775 για την πλάκα ή να μην παίξουμε καθόλου :D

Ενω αν ηταν EVGA Classified ρε συ, εκει θα το σκαγες το 1500αρι και θα κανες και την πλακα σου?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιώργη :T:

Στο SuperPi 32M το run βγαίνει λένε πιο γρήγορο όταν παίζεις με 2 πυρήνες / 2 threads. Ισχύει αυτό και σε άλλα 2Ds, είδες καθόλου διαφορές;

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιώργη :T:

Στο SuperPi 32M το run βγαίνει λένε πιο γρήγορο όταν παίζεις με 2 πυρήνες / 2 threads. Ισχύει αυτό και σε άλλα 2Ds, είδες καθόλου διαφορές;

Ναι σε όλα τα 2D......... ;)

EDIT: Αν καταφέρετε και παίξετε μ'αυτή τη συγκεκριμένη μητρική ψηλά, εγώ θα κάτσω να με μ@μήσετε...... :D

Edited by hipro5
Link to comment
Share on other sites

Ναι σε όλα τα 2D......... ;)

Ωραία :D:T: Για το 32άρι με τον i5 750 το είχα παρατηρήσει και ο ίδιος, τώρα στο 1Μ η διαφορά μου φάνηκε αμελητέα. Τα υπόλοιπα δεν τα έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο δυναμικό ξεκίνημα από τον Γιώργο...:D

Ελπίζω να δούμε ανταγωνιστικά αποτελέσματα και συμμετοχές....:)

ΥΓ. Ωραία η πληροφορία για τα 2d και του 2cores/2 threads....;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now