Recommended Posts

Παιδια καλημερα..

Παλευα ολη νυχτα και εσπασαν τα νευρα μου

Το cpu μου ειναι το Q9505 και η ,μητρικη μου asus P5QL pro

Οταν θετω το fsb μεχρι 400mhz με το core voltage στο 1,2 ολα καλα...bootarei κανονικα το συστημα και εχωντας ενα πολλαπλασιαστη στα 8,5 παιζω στα 3.4Ghz...

Απο κει και περα ομως ξεκιναν τα δυσκολα...Ακομα και 410 να θεσω το fsb και με οσο core voltage θελετε και με οσο NB voltage θελετε και με οσο DRAM voltage θελετε δεν μπουταρει το συστημα με τπτ...

Υποψιαζομαι οτι συμφωνα με τη μητρικη μου η μεγιστη ταχυτητα fsb που μπορει να διαχειριστει ειναι τα 1600Mhz...Αρα οταν εγω βαζω το fsb 410Mhz με κοβει η μητρικη και εχω overclock fail...

Περιμενω τις γνωμες σας amigos!!!! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

δώσε λίγο στο PCIe σιγά σιγά μέχρι 110 σε πρώτη φάση. μπορείς να το κανεις και μέσα από windows.

να ξέρεις όμως ότι αν πειράξεις το PCIe μπορεί να έχεις πρόβλημα με το δίσκο σου, δηλαδή να χαλάσουν τα windows

Link to comment
Share on other sites

Τι μνήμες έχεις; Επειδή υπάρχει περίπτωση να χρειάζονται λίγο παραπάνω ρευματάκι για να παίξουν πιο ψηλά :) Αν έχεις δηλαδή πράμα 667MHz DDR2 sticks, τότε σίγουρα θα σε κόβουν :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οι μνημες ειναι 667 οντως..τι πρεπει να κανω??? οταν βαζω το FSB 400 ολα οκ και με stock ρευμα.απο κει και πανω τπτ.ακομα και με 405 FSB το συστημα μπουταρει με τπτ.. η μητρικη μου ειναι η asus P5QL-PRO.. o επεξεργαστης Q9505

Link to comment
Share on other sites

Διαιρέτη μικρότερο από 1:1 δεν έχεις. Οπότε, λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι οι μνήμες δεν πάνε καλά, δοκίμασε να αυξήσεις το DRAM Voltage @ 2.2V και να βάλεις τα timings χειροκίνητα στο BIOS. 5-5-5-15-72 είναι καλά για αρχή νομίζω. Αν πάλι δεν κάνεις δουλειά, δοκίμασε 2.3V ή 5-6-6-20 :)

Link to comment
Share on other sites

ok το δοκιμαζω και θα σας πω..το οτι η μητρικη μου υποστηριζει μεγιστο FSB 1600 αυτο δεν με κοβει???δηλαδη για να ειχα ενα FSB 450 η μητρικη μου δεν θα επρεπε να υποστηριζε FSB 1800???

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα μαγκες οσο και να χαλαρωσω τις μνημες τπτ..Εχω 6 GB πανω..να παιξω με τα 2??? Ισως γινει κατι τοτε η δεν εχει σημασια??

Link to comment
Share on other sites

Για μισό λεπτό. Έχεις πάνω στο σύστημα 3x2GB DDR2 667MHz μνήμες; Αφού η πλατφόρμα LGA775 δεν υποστηρίζει τίποτα παραπάνω από dual-channel. Τέσπα αν όντως είναι έτσι, δοκίμασε με δύο modules. Μην δοκιμάσεις μόνο με ένα γιατί θα σε κόψει τρελά στα benchmarks :)

Αυτό με το FSB που λες δεν ισχύει, μην αγχώνεσαι δεν φταίει αυτό :T:

Δοκίμασε με 2 sticks και δώσε τους ρεύμα. Πόσο τους δίνεις τώρα; Βάλε ένα ανεμιστήρα πάνω και δώσε κάνα 2.3-2.4V ;)

Link to comment
Share on other sites

Εχω επανω στο συστημα 2GB+2GB και 1GB+1GB...Αρα στο συνολο 6GB DDR2 στα 667Mhz...Δοκιμασα να τρέξω με 2GB ram αφαιρωντας απο το συστημα τις αλλες αλλα και παλι τπτ..θετοντας το FSB πανω απο 400 το συστημα το συστημα δεν μπουταρει και εχει συνεχως μαυρη οθονη...Εδωσα 2.3 volt στις μνημες και χαλαρωσα τα timings στο 6-6-6-20...Αλλα τπτ...Μάλλον η συγκεκριμενη μητρικη ειναι πατατα και πρεπει να αλλαζω σιγα σιγα!!!!! Εχει πολυ μικρο overclock ability!! :( :( :(

Κριμα και ηθελα τουλαχιστον να καταφερω να παιξω το συστημα απο τα 3.6-4Ghz...

Αλλα δυστυχως πανω απο τα 3.4Ghz ουτε με ταμα δεν πηγαινει!! :(

Link to comment
Share on other sites

Το βρίσκω φυσιολογικότατο να μην μπορείς να πας πάνω από 3.4GHz με 2x2GB + 2x1GB μνήμες πάνω σε P5QL. Νομίζω ότι μέχρι εδώ πήγαινε το CPU. Θες μνήμες βασικά... όχι αναγκαστικά άλλη μητρική ;)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τι μνημες θα επρεπε να ειχα για να εχω καποια προοπτικη να παω πανω απο 3.4????

υπαρχει και η περιπτωση να επεσα σε μαπα cpu το οποιο απλα δεν παει παραπανω??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now