nosdio

Albatron blue pcb 9600GT vmods!!!!!

Recommended Posts

Χαιρετω παιδια.Θελω να μονταρω μια albatron 9600GT 512 που εχω.Δεν ειναι reference design οποτε θελω τη βοηθεια σας.Εχω βγαλει τις εικονες που χρειαζεται..οτι ειναι μου λετε!!

1)καρτα πισω αριστερα,2)καρτα πισω δεξια,3)πανω αριστερα υποψηφιο regulator,4)κατω δεξια υποψηφιο regulator,5)αλλο chip-δε νομιζω να ειναι αυτο!

Αντε και παει καλα...:D

ImageShack Album - 5 images

Link to comment
Share on other sites

Στην πέμπτη φωτόγραφία - το πάνω αριστερά με τα 14pins, τι γράφει; edit: άκυρο, βρήκα την close up ;) Το 4ο pin είναι FB@APW7067N . To 74AHCT08D πρέπει να είναι AND/XOR και όχι vrm. Τα άλλα δύο δεν τα "βγάζω"...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Γιαννη , :)

Το APW7067N δειχνει υποψηφιο , αλλα θελω να δω σε πιο σημειο της καρτας πεφτει.

Δεν ξερω δηλαδη εαν ειναι για πυρηνα ή για μνημες .

Θελω μια πιο ολοκληρωμενη εικονα της καρτας , κατα προτιμηση απο την μπροστινη μερια.

Και δειξε μου εκει πανω , σε πιο σημειο ειναι το APW7067N στην πισω μερια .

Πιστευω οτι στην μπροστινη μερια , κοντα στις τροφοδοσιες ... υπαρχει ενα ακομη PWM .

Edited by Stelaras
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα κόλπο που μπορεί να κάνεις είναι να βάζεις στο google το όνομα του κάθε ένα από τα chip-ακια

πάνω στη κάρτα και να ψάχνεις για τα λεγόμενα datasheets...;)

Όταν τα βρεις, συνήθως τα υπεύθυνα chip-ακια για τα ρεύματα, έχουν ένα ποδαράκι που λέγεται

FB...Αυτό το FB το συνδέεις στο τρίμμερ και το ποδαράκι GND σε μια γείωση...Λογικά τα ξέρεις...;)

Link to comment
Share on other sites

ImageShack Album - 4 images

εδω ειναι οι φωτος Στελιο,ελπιζω να βοηθανε.Γενικα αυτα ειναι τα υποψηφια.Το μικρο ειναι αναμεσα στα μπροστινα μοσφετ.To NXP ειναι κοντα στο DVI

Θα ψαξω και εξω αυτο που ειπες για τα τσιπακια φιλε boton

Ευχαριστω για το ενδιαφερον μεχρι τωρα!!

PS:Εχω και μια geforce 3 ti200 που παει αερα 285 πυρηνα...αυτηνης και αν το ζηταει ο οργανισμος της...asrock 775/AGP εχουμε??:P:P

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι βλεπω , στη 2η φωτο βρισκεται ο καταζητουμενος.

APW7088

Οπως βλεπεις τη φωτο που μου εχεις στειλει , θελω να μετρησεις δυο πραγματακια .

Βαζεις μαυρο ακροδεκτη στο σασι της καρτας για γειωση ... και τον κοκκινο τον πας

1ον) Στη δεξια μερια του chip , το κατω ακριανο πινακι . Θελω να μου πεις αντισταση .

2ον) Στην αριστερη μερια του chip ... Ξεκινοντας απο πανω , μετρα μου στο 4ο πινακι την αντισταση . Πρεπει να ειναι 0 (μηδεν) , δηλαδη γειωση .

Ξεκινα απο εκει , και μετα σου λεω τη συνεχεια . :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια .

Οποτε τωρα πρεπει να βρεις σε πιο γειτονικο SMD πεφτει πανω η γραμμη του pin13 . Eιναι σαγως προτιμοτερο και ευκολοτερο το να κολλησεις εκει , παρα πανω στο pwm , οπου μπορει να του δημιουργησεις και ζημια .

Yποψιαζομαι αυτο που ειναι διπλα δεξια .... το καφε ή το μαυρο . Δεν ειναι καθαρη η φωτογραφια ωστε να φαινονται οι δρομοι στο PCB .

Μετρα επανω στις επαφες τους και δες πιο μετραει παλι 1.57KΩ .

Εκει πανω θα πρεπει να κολλησεις το ενα ακρο μιας αντιστασης περιπου 30-35Κ . Μαλλον 50Κ trimmer θα χρειαστεις γι'αυτη τη δουλεια .

Το αλλο ακρο του trimmer θα το κολλησεις σε μια γειωση που θα βρεις πανω στη VGA .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now