deNordic

Q9550 overclocking help

Recommended Posts

Καλησπερα,

Περασα σε Q9550, τον οποιο εβαλα πανω σε μια Gigabyte X48-DQ6. Θελω να μου δωσετε τα φωτα σας για να τον κλοκαρω, γιατι απο τα settings τις Giga δεν γνωριζω και πολλα.

Για αρχη θα ηθελα ενα o/c γυρω στα 3.4Ghz , 400fsb , γιατι εχω 800αρες μνημες και δεν ξερω ποσο παραπανω ρευμα μπορω να τις δωσω για να ανεβασω κι αλλο το fsb, χωρις να χτυπησουν.

Βεβαια σιγα σιγα αν μπορεσω να τον φτασω στα 4Ghz θα ηταν τελεια.

Την βοηθεια σας λοιπον!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βοηθά κανείς ραααα; Όλοι γίνατε experts και ξεχάσατε τους amatuers της παρέας; :D

Τι μνήμες έχεις; Πως ψύχεις τον επεξεργαστή σου; Βασικές ερωτήσεις αυτές, περιμένω απάντηση :) Σαν μητρικές οι Gigabyte X38/X48 DQ6 είναι πολύ εύκολες και συνεργάσιμες στο overclocking πάντως - την X38 DQ6 προσωπικά την έχω λιώσει :D Δεν πρόκειται να σε δυσκολέψουν καθόλου και μάλιστα αποδίδουν πολύ καλά με τους τετραπύρηνους. Δοκίμασε τις παρακάτω ρυθμίσεις στο BIOS για 3.4GHz. Στις δίνω με επιφύλαξη βέβαια γιατί δεν είπες τι μνήμες έχεις.

Καταρχάς οτιδήποτε επιλογές δεις μες στο BIOS που αφορούν τα CE1 και SpeedStep, τις βάζεις στο Disabled. Δεν θυμάμαι ακριβώς σε ποιο μενού είναι, νομίζω στο Advanced BIOS Features.

[b]Robust Graphics Booster: Auto
CPU Clock Ratio: 8.5x
CPU Host Clock Control: Enabled
CPU Host Frequency: 400
PCI Express Frequency: 103
C.I.A.2: Disabled
Performance Enhance: Standard
System Memory Multiplier (SPD): 3.20B
DRAM Timing Selectable (SPD): Manual

CAS Latency Time: 5
DRAM RAS# to CAS# Delay: 6
DRAM RAS# Precharge: 6
Precharge Delay (tRAS): 20
Auto
Refresh to ACT Delay 72
Auto
Command Rate (CMD): 2

CPU/PCIEX Clock Driving Control: 900mV
CPU Clock Skew Control: Auto
(G) MCH Clock Skew Control: Auto

System Voltage Control: Manual
DDR2 OverVoltage Control: +0.3V
PCI-E Overvoltage Control: Normal
FSB OverVoltage Control: +0.10V
(G) MCH OverVoltage Control: +0.10V
Loadline Calibration: Disabled
CPU Voltage Control: 1.35V[/b]

Αν δεν δουλέψει έτσι, δοκίμασε το MCH στα +0.20V και αύξησε σταδιακά το CPU Voltage Control. Επίσης δεν θυμάμαι καλά κάθε διαιρέτης (System Memory Multiplier) τι ακριβώς έδινε σε MHz, επέλεξε αυτόν που θα κρατήσει τις μνήμες σου στα 800MHz. Στα Ram Timings αν δεν σου δουλέψει έτσι, δοκίμασε να βάλεις το Static tREAD Phase Adjust (Perfromance Level) στο 10 :) Με αυτά τα Auto που έχω βάλει εννοώ ότι όσα timings παρεμβάλλονται αναμεταξύ τους θα τα αφήνεις στο Auto.

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι... Να ξέρεις πάντως ότι χωρίς να πειραματιστείς δεν θα καταφέρεις τίποτα πάνω στο overclocking. Σου έγραψα τα παραπάνω για να έχεις μια γενική ιδέα ;)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βοηθά κανείς ραααα; Όλοι γίνατε experts και ξεχάσατε τους amatuers της παρέας; :D

δεν ασχολούμαι με intel εγώ :P

:hehe:

Edited by AMDnord
Link to comment
Share on other sites

Εχω τις Corsair XMS2 . Το ενα κιτ ειναι 2Χ1 με 5-5-5-18 και το αλλο 2Χ1 στα 5-5-5-12 . Αν ειναι τωρα που σου ειπα τις μνημες μου πες μου αν πρεπει να αλλαξω κατι στις ρυθμισεις που εδωσες.

Το CPU Voltage Control στο 1.35 πολυ δεν ειναι για τα 3,4 ; Διαβασα οτι μπορω να πιασω τα 4Ghz με λιγοτερο απο 1,3v ...

Ευχαριστω παντως για την βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

μόλις φτάσεις στην επιθυμητή συχνότητα, προσπάθησε να ρίξεις τα ρεύματα όσο πάει έτσι ώστε να είσαι και σταθερός και κρύος ;)

Link to comment
Share on other sites

Εχω τις Corsair XMS2 . Το ενα κιτ ειναι 2Χ1 με 5-5-5-18 και το αλλο 2Χ1 στα 5-5-5-12 . Αν ειναι τωρα που σου ειπα τις μνημες μου πες μου αν πρεπει να αλλαξω κατι στις ρυθμισεις που εδωσες.

Το CPU Voltage Control στο 1.35 πολυ δεν ειναι για τα 3,4 ; Διαβασα οτι μπορω να πιασω τα 4Ghz με λιγοτερο απο 1,3v ...

Ευχαριστω παντως για την βοηθεια!

Τα timings αντί για 5-6-6-20, βάλε τα 5-5-5-15 και το tRFC από 72, στο 52.

Άσε το τι διάβασες. Ο κάθε επεξεργαστής παίζει με διαφορετικά ρεύματα σε διαφορετικές συχνότητες. Δεν σημαίνει ότι επειδή ένας με 1.28V έφτασε 4GHz prime stable, μπορούμε και εμείς. Έπειτα αλλάζει η μητρική, οι μνήμες και η ψύξη από PC σε PC.

Βάζεις λοιπόν αρχικά 1.35V και ανεβάζεις το FSB 5MHz κάθε φορά. Μπαίνεις windows τρέχεις λίγο LinX/Orthos/prime95/OCCT ή τελοσπάντων ότι θες και αφού δεις ότι είναι stable, συνεχίζεις. Αν ας πούμε το stability σταματήσει στα 425MHz FSB, πέφτεις 10MHz FSB παρακάτω και ξαναελέγχεις. Από 'κει και πέρα, αν θες παραπάνω, αυξάνεις MCH, Vcore, Vdimm Vfsb και δοκιμάζεις. Αν μείνεις ικανοποιημένος, αρχίζεις να ρίχνεις τα ρεύματα μέχρι να είναι το PC stable.

Δοκίμασε όμως κατευθείαν ένα boot με τις ρυθμίσεις που σου είπα. Μετά δοκίμασε τις ίδιες για 425MHz FSB ;) Να ξέρεις πάντως ότι τα 4x1GB θα σε κόψουν και δύσκολα θα πάνε με ανεκτά ρεύματα παραπάνω από ~950MHz.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, ετσι κι αλλιως για 470 fsb που χρειαζεται για 4Ghz, οι ram με 1:1 θα πανε 940 οποτε θα ειμαστε ΟΚ. Μεχρι ποσο να δωσω max ρευμα στις μνημες; Η corsair δινει 1.80

Ψυχτρα εχω την TRUE Black 120 με push pull ανεμιστηρες.

Link to comment
Share on other sites

Στο έχω αναφέρει μες στις ρυθμίσεις για το LoadLine Calibration. Είπαμε Disabled ώστε να μην έχεις μεγάλο VDroop :)

DDR2 για 24/7 χρήση δεν θα σου έλεγα να δώσεις παραπάνω από 2.2V. Οπότε ταβάνι για το ρεύμα μνημών σε περίπτωση που χρειαστεί τόσο, είναι το +0.4V ;) Ναι είναι safe το +0.3V, worry not.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα τις ρυθμισεις ετσι οπως τις εδωσες και σε λιγοτερο απο 5λεπτο κολαει με Intel Burn Test.

Τι κανω;

Παρεπιπτοντως τα:

CPU Clock Skew Control: Auto

(G) MCH Clock Skew Control: Auto

Τα εχω σε Normal γιατι δεν εχει επιλογη Auto (!)

To System Memory Multiplier (SPD): για να πεξει στα 800 θελει 2.00 αλλα δεν ξερω τι ειναι το A,B,C,D που εχει εκει. π.χ 2.00B , 2.00D κτλπ

Link to comment
Share on other sites

ειναι τα straps της μητρικης. για 400fsb νομιζω θες το C.. εχει και D?? εχω και γω την DQ6 αλλα δν θυμαμαι.. :hehe:

anyway σου δειχνει η καθε επιλογη στα ποσα θα παει η μνημη, οποτε βλεπεις και κανεις. αλλα ασχολησου μετα με μνημες. δες το Cpu που παει πρωτα κ με ποσο ρευμα

Link to comment
Share on other sites

Ναι ok my bad, Normal εννοούσα.

Βάλε τις μνήμες στο 2.00B (αν δεν κάνω λάθος είναι το 266 Strap) και τα timings στο Auto. Επίσης το CPU/PCIEX Control στα 1000mV και τα FSB & MCH OverVoltage στα +0.2V. Μνήμες κατευθείαν στο +0.4V και το PCI Express Frequency στο Auto :)

Αν πάλι δεν παίξει δοκίμασε το 2.00D. Πρέπει να δουλέψει έτσι!

Link to comment
Share on other sites

To 2Β με το 2C κτλπ εχει ως αποτελεσμα φαινομενικα το ιδιο. Δηλαδη οι μνημες τρεχουν στα 800... κατι αλλο πρεπει να αλλαζει αναλογα το "γραμμα".

Με 1,35v στο bios και με LLC disabled, το cpu-z εδινε σε load γυρω στο 1,28v. Να δοκιμασω δηλαδη εδω παραπανω ρευμα;

Link to comment
Share on other sites

Δες και με LLC enabled. Ίσως τα άλλαξαν από X38 DQ6 σε X48 DQ6... Πάντως εγώ είχα μικρότερο Vdroop με το LCC στο Disabled, αλλά είπαμε είχα Χ38 DQ6 :D

Βρε τα posts μας τα παρακολουθείς; :D Τα A/B/C/D συμβολίζουν τα διαφορετικά straps της μητρικής. Αν δεν κάνω λάθος το 2.00B είναι το 266 strap, αυτό που κυνηγάμε δηλαδή ;)

Link to comment
Share on other sites

υποτίθεται το LLC το έφτιαξαν για να μην έχεις Vdroop!

αν το κανεις disable είναι για να έχεις vdroop. και το CPUz ποτε δεν αναφέρει την ακριβή τιμή της τάσης :)

Link to comment
Share on other sites

υποτίθεται το LLC το έφτιαξαν για να μην έχεις Vdroop!

αν το κανεις disable είναι για να έχεις vdroop. και το CPUz ποτε δεν αναφέρει την ακριβή τιμή της τάσης :)

Από μητρική σε μητρική αλλάζει. Είναι κάποιες που το θέλουν στο Enabled και κάποιες που το θέλουν στο Disable :)

Link to comment
Share on other sites

Με το LLC είναι καλό πάντα να πειραματίζεσαι και να βλέπεις από μόνος σου αν σε βοηθά στο Enable ή στο Disable. Παλιότερα είχαν γράψει ένα άρθρο στο AnandTech που έλεγαν ότι όταν έχεις τα C1E και SpeedStep στο Enable, καλό είναι να το κλείνεις ας πούμε. Εγώ πάντα το δοκιμάζω και στα δύο και κρίνω από μόνος μου :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Τελικα με τα παραπανω settings δεν ηταν καθολου stable. Μπορω να πω οτι με τα παραπανω ρευματα που εδωσα π.χ +1000mV , FSB+ MCH +0.2 , ddr2 +0.4 κολουσε πριν καν μπει στα windows.

Εφοσον εχω 400 fsb κανονικα δεν κυνηγαω το strap 400 της μητρικης που συμβολιζεται απο το D;

Link to comment
Share on other sites

Το FSB δεν πάει με το strap μην το μπερδεύεις. Όπως σου είπα παραπάνω, τις ρυθμίσεις στις έδωσα εντελώς δοκιμαστικά... Από 'κει και πέρα πρέπει εσύ να καταλάβεις την γενική ιδέα και να αρχίσεις να πειραματίζεσαι μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω, το θεμα ειναι οτι στην Asus ειχα ρευμα για NB, που σταθεροποιουσε καπως τα πραγματα. Οι μνημες παιζαν με 1,95 στα 756 και 5-5-5-12 (δεν ξερω αν παιζουν ρολο τα 65nm του Ε6600). Τωρα εχουν αλλαξει εντελως οι ρυθμισεις η τουλαχιστον οι ονομασιες τους !

Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι στην κεντρική σελίδα του BIOS (πριν μπεις στο M.I.T) πάτα Ctrl + F1. Μέσα στο M.I.T θα σου έχει ξεκλειδώσει αν δεν κάνω λάθος 3 έξτρα επιλογές. Βάλε τις δύο πρώτες στο +0.3 και την τρίτη άφησέ την όπως είναι. Ίσως βοηθήσει... :o

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now