tavlamari

αλλαγη υπολοιπων parts?

Recommended Posts

καλησπερα παιδια..καταρχας να αναφερω οτι δεν σκαμπαζω και πολλα απο υπολογιστες γιαυτο αν μπορει καποιος ας με διαφωτησει..εχω το υπαρχον συστημα cpu:e 8500 3.16 ghz,mobo:msi p7n sli,ram:4 g 800mhz,gpu 9800gtx k psu corsair 750 w.σκοπευω να του αλλαξω καρτα γραφικων(5870 μαλλον γιατι δοκιμασα μια τις προαλλες και απλα..καμια σχεση) και εχω την εξης απορια.

αξιζει σε αυτο το συστημα να βαλω μια τοσο καλη καρτα γραφικων?δηλαδη μηπως τα υπολοιπα parts ΄κοβουν΄την δυναμη της?(ας πουμε,με μια ενδεχομενη αλλαγη cpu θα εβλεπα επιπλεον διαφορα?)να πω οτι oc δεν εχω κανει ποτε και πραγματικα ουτε θα θελα να σχοληθω.επισης δεν σκοπευω να δωσω πολλα χρηματα αν απλα μια καλη καρτα με καλυπτει.ο λογος ειναι μονο παιχνιδια σε αναλυσεις 1680 και 1920.αυτα.ευχαριστω εκ των πρωτερων!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλος. Όντως μια 5870 κοστίζει περίπου στα 400 ευρώ, είναι μια ακριβή επιλογή. Αφού δεν θες να ασχοληθείς με overclock και γενικότερα με πιο εξειδικευμένη χρήση, αλλά θες μια κάρτα απλά να σε καλύπτει στα περισσότερα games, κατά τη γνώμη μου κοίτα μια πιο φθηνή επιλογή όπως η 5830, ακόμα και μια GTX260 η οποία δεν υποστηρίζει DX11 θα σε κάλυπτε αρκετά καλά και θα σου απέδιδε καλής ποιότητας γραφικά.

Όσο για CPU που λες, στο 775 που είσαι, αν πέρναγες σε κάποιον core 2 quad θα ήταν ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη,αν πηγαινα σε quad μαζι με μια καρτα γραφικων(η 5870 μου κολλησε τωρα,ηδη ψαχνω για μεταχειρισμενη) θα εβλεπα ακομα μεγαλυτερη διαφορα απ οτι με τον υπαρχων cpu?αυτο ειναι το προβλημα μου,οτι δλδ, πες διαθετω ενα ποσο της ταξεως των 300 euros,θα ειμαι υπερπληρης με μια καρτα 'τουμπανο' η αξιζει να διαθεσω αλλα 100 για εναν quad?

Link to comment
Share on other sites

γιατι ρε σεις ο E8500 τι εχει?? :P (ετσι για αντιλογο :hehe:) για games κιολας μια χαρα ειναι.. Ας παρει εκει μια 5850 η και 70 αφου κοιταει για used και ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

παίξε games που λατρεύουν τους 4πύρηνους(BF:BC2) και μετά δεν θα ξαναρωτήσεις ;)

εχω τετραπυρηνο οποτε δεν μπορω να κρινω :P:p θα επρεπε να το ξερεις :P

Σοβαρα τωρα, προσωπικα τη θεωρω ασκοπη αγορα. Να'ταν κανας Conroe, Allendale να πω οκ

Link to comment
Share on other sites

Να και ένα παράδειγμα Διάφορα Intel Core i7-860+i5-750+i5-660Tray+Intel Q8400,Q8300+ASUS - Insomnia.gr :T:

Intel Core2Quad Q8400 Tray 100?

Intel Core2Quad Q8300 Tray 85?

;)

Να κι άλλη http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=379556 :)

Intel Core 2 QUAD Q9550 ΤRAY s775

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558249

TRAY ME AΠΟΔΕΙΞΗ ΑΠΟ ΠΛΑΙΣΙΟ στα 140 ΕΥΡΩ ;)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

και εσύ δεν πήγες απο 2κορε σε 4 κορε RE?>

ναι αφου ειχα Conroe.. :hehe::hehe:

Intel Core 2 QUAD Q9550 ΤRAY s775

INTEL CORE 2 QUAD CORE Q9550 2.83 GHZ LGA775 - 1333 FSB - BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU - E-SHOP.GR

TRAY ME AΠΟΔΕΙΞΗ ΑΠΟ ΠΛΑΙΣΙΟ στα 140 ΕΥΡΩ ;)

Xmmmmm εγω γιατι τον βλεπω στα 275???? :(....

οσο για τους Q8+++ ποτε δν μου γεμισαν το ματι

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now