George_o/c

HWBOX.gr 3D Cheapazchips Challenge Benchmarks

Επιλέξετε 3 benchmarks που θέλετε να χρησιμοποιηθούν στον διαγωνισμό!  

579 members have voted

  1. 1. Επιλέξετε 3 benchmarks που θέλετε να χρησιμοποιηθούν στον διαγωνισμό!

    • 3DMark2001 SE
      19
    • 3DMark03
      13
    • 3DMark05
      9
    • 3DMark06
      12
    • 3DMark Vantage Performance Preset
      9
    • AquaMark3
      15
    • Quake 3 Arena
      502


Recommended Posts

Αφού κάνουμε την πλάκα μας και παράλληλα μαζεύουμε πόντους για την HOT με τις κάρτες της σειράς 8800, στον διαγωνισμό θα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε οποιαδήποτε από τις 8800GTS 320MB, 8800GTS 512MB, 8800GT 512MB, 8800GTS 640MB, 8800GTX 768MB και 8800Ultra. Οι διαφορές μεταξύ τους δεν είναι μεγάλες, θα παίξουν όλοι γιατί όλοι σχεδόν έχουν κάποια 8800 ή όσοι δεν έχουν εύκολα βρίσκουν, θα πάρουν πόντους όλοι γιατί όλες είναι διάσημες στο hwbot και θα διασκεδάσουν επίσης όλοι :drinks:

Ο διαγωνισμός θα ξεκινήσει 25 Ιουνίου και θα διαρκέσει για όλο το καλοκαίρι. Μην αγχώνεστε λοιπόν, θα υπάρχει άπλετος χρόνος να bench-άρετε με την ησυχία σας :)

Το θέμα είναι ποια benchmarks θα χρησιμοποιήσουμε. Για αυτό ανοίγεται η δημοσκόπηση. Υπενθυμίζουμε ότι πρέπει να ψηφίσετε 3 benchmarks, όχι δύο όπως γινόταν στους παλιότερους διαγωνισμούς.

Η δημοσκόπηση λήγει σε 10 ημέρες!

.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

@ euklidis:

Την πλάκα μας θα κάνουμε :)

Ultra δεν έχει κανείς. Μακάρι όμως να πάρει κάποιος για να χτυπήσουμε και σε αυτήν την κατηγορία στο bot ;)

Οι GTX είναι πολύ ζεστές πάλι... Δηλαδή ακόμα και να τις μοντάρεις, με αέρα είναι τόσο ζεστές που δεν ξέρω κατά πόσο θα παίξουν πιο ψηλά από τις μικρότερες. Για τον διαγωνισμό του box αυτόν καθε αυτόν, η καλύτερη νομίζω είναι η GTS 512MB.

Αλλά είπαμε... Βραβεία δεν δίνονται, οπότε δεν μας νοιάζει τόσο ποιος θα βγει πρώτος εδώ. Το θέμα είναι να δούμε καλά σκορ και να HOTίσουν όλες οι κατηγορίες :D

Επίσης μπορεί κάποιος και να παίξει με παραπάνω από μία κάρτες γραφικών, απλά θα μετράει το καλύτερο score. Δηλαδή αν για παράδειγμα στην κατηγορία anything goes βγάλει 90k με την 8800GTS 640MB, το post-άρει και μετά βγάλει 98k με την 8800GTX, μετράει το 98k ;)

Εννοείται βέβαια ότι καθένας επιτρέπεται να παίξει μόνο σε μία από τις δύο κατηγορίες. Είτε στην low clock, είτε στην anything goes, OXI KAI ΣΤΙΣ ΔΥΟ ;)

Βασίλη 8800 έχει όλος ο κόσμος :hehe: euklidis, toxic, crio, billpeppas, sofos, junior, phil, zafiropo, kintaro και δεν ξέρω ούτε εγώ πόσοι ακόμα :D

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως προτείνω να περιοριστεί σε 8800GT only, άλλωστε οι περισσότεροι έχουνε ήδη 8800GT, και όσοι δεν έχουνε κάποια 8800 κάρτα, η πιο προσιτή και πιο εύκολη να βρεθεί είναι η 8800GT.

Benchmarks έβαλα τα 2001SE, 03 & AquaMark 3.

Γιατί ?

Το 2001SE είναι το πιο tweakable bench, ευκαιρία για παιχνίδι και εξερεύνηση.

Το 03 είναι πιο GPU bound, δίνει ευκαιρία σε περισσότερο κόσμο να παίξει και ας μην έχει τον σούπερ ντούπερ CPU.

Το AquaMark 3 είναι σχεδόν απολύτως CPU bound, η κάρτα δίνει λίγα οπότε ο αζωτάκιας δεν ξεφεύγει απλά clockάροντας την VGA στον θεό.

Ένα καλό balance πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, μαζί σου σε αυτό που λες για την 8800GT. Όμως, ο πιτσιρικάς που θέλει να παίξει γιατί να πρέπει να ψάξει για κάρτα και να πληρώσει 50? από το χαρτζιλίκι του; Γενικότερα, οι καιροί έχουν δυσκολέψει λιγάκι και για πολλούς τα 50? που κοστίζει μια 8800GT (όσο κι αν φαίνεται περίεργο) θεωρούνται απαγορευτικά/ανούσια.

Την πλάκα μας θα κάνουμε. Κι ας έχουν κάποιοι το πλεονέκτημα της καλύτερης κάρτας, δεν πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

8800GTS 320MB που πάει πολύ καλά έχω εγώ και ο kintaro :P 8800GTX έχουν ο junior, ο Ανέστης και ο stealth. Γιατί να μην παίτσουν και αυτοί; :D

Ψηφίστε 2k1 να λιώσουμε :hehe:

Link to comment
Share on other sites

8800GTS 320MB που πάει πολύ καλά έχω εγώ και ο kintaro :P 8800GTX έχουν ο junior, ο Ανέστης και ο stealth. Γιατί να μην παίτσουν και αυτοί; :D

Ψηφίστε 2k1 να λιώσουμε :hehe:

8800GTS 320 'εχω κι εγώ.Και με αυτήν θα παίξω.Όλες οι 8800 είναι το σωστό.

Ρε Fail O/C πάλι 'άυπνος είσαι?Ο ανέστης και ο Junior είναι το ίδιο άτομο.....:(....

Link to comment
Share on other sites

εχω GTX που ακομα δεν την εχω βαλει να δω αν παιζει!!!

ευκαιρια λοιπον, αλλα καλοκαιριατικα με τους 40 βαθμους μην περιμενετε πολλα,

δεν εχω αρκουδισιο καρδια μου :D

οσο για τα 3D οπωσδηποτε aqua!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγω εβαλα 2k1 αφου εχω s775 , 2k3 γιατι εκει δεν μετραει το CPU πολυ , και vantage γιατι εχω και εναν 920 εδω γυρω , και οπου και να κλοκαρει οσο χαλια , δινει ενα αρκετα μεγαλο cpu score αρκετο για να μην με κοβει

Link to comment
Share on other sites

2k1, 2k6 και am3 από εμένα. Το 2κ1 το έβαλα επειδή ως τώρα δεν έχω ασχοληθεί πολύ και πιστεύω ότι είναι μια καλή ευκαιρία. Τα άλλα απλά επειδή μ' αρέσουν :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

+ υπαρχουν και αρκετες στο stock του πλαισιου ;)

Γι'αυτον ακιρβώς τον λόγο νόμιζα πώς δεν έχει κανενας πλέον 8800 :hehe:

Άμα είναι, για τους boxers outeside Athens που θέλουν να πάιξουν, πάω να πάρω 8800 από το Stock να τους τις στείλουμε :D

Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι, για τους boxers outeside Athens που θέλουν να πάιξουν, πάω να πάρω 8800 από το Stock να τους τις στείλουμε :D

Nαι βρες μου μια 8800GT τις προκοπης, δωστην στον peppa να την μονταρει και να μου την στειλει.:D

Εγω πάντως προτείνω να περιοριστεί σε 8800GT only, άλλωστε οι περισσότεροι έχουνε ήδη 8800GT, και όσοι δεν έχουνε κάποια 8800 κάρτα, η πιο προσιτή και πιο εύκολη να βρεθεί είναι η 8800GT.

Benchmarks έβαλα τα 2001SE, 03 & AquaMark 3.

Οχι δεν εχουμε ολοι 8800GT, εκτος και αν την εχεις παρει, την εχεις μονταρει και εισαι ετοιμος να μου την στειλεις.:P:D Oσο για την 8800GTX...αυτη την εποχη απλα δεν παλευεται, την δοκιμασα πριν λιγες μερες, χτυπαγε 90+C και δεν ακουει τα ρολογια που επαιζα τον χειμωνα.

Για τα benchmarks συμφωνω και εγω 2001SE, 03 & AquaMark 3 ειναι οτι πρεπει.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now