La_MoRt

ΠΩΣ ΘΑ ΒΑΛΩ LINUX & WINDOWS ΜΕ ΕΠΙΛΟΓΗ?

Recommended Posts

Καλημέρα,

θα ήθελα αν μπορεί καποιος να με ενημερώσει πως μπορώ να βάλω σε ενα pc windows k linux κ την ώρα που τον ανοίγω να με ρωτάει ποιό απο τα 2 λογισμικά θέλω να χρισιμοποιήσω???

Link to comment
Share on other sites

Περνα τα windows πρωτα και μετα το λινουξ. Θα σου το φτιαξει το λινουξ αυτοματα...

τα windows τα περνάω κανονικά με format. Τα linux πως θα τα κανω εγκατασταση? θα ανοίξω windows κ θα τα κάνω εγκατάσταση μέσα απο κει??

Link to comment
Share on other sites

τα windows τα περνάω κανονικά με format. Τα linux πως θα τα κανω εγκατασταση? θα ανοίξω windows κ θα τα κάνω εγκατάσταση μέσα απο κει??

Οχι το λινουξ δεν ειναι προγραμμα ειναι λειτουργικο σαν τα windows. θα χωρισεις τον δισκο σε partitions και θα ξεκινησεις την εγκατασταση οπως κανεις και στα windows. Στο νετ θα βρεις παρα πολλους οδηγους step by step.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις δυο σκληρους δισκους μπορεις να βαλεις στον εναν το linux στον αλλον τα windows και να τα εναλλασεις απο το Boot menu αναλογα απο ποιον δισκο μπουταρεις..

Προσεξε αν εχεις RAID 0 τα linux υπαρχει περιπτωση να στο πειραξουν και να χασεις τα δεδομενα!

Link to comment
Share on other sites

φιλε υπαρχει και ποιο ευκολος τροπος....

googlαρε για wubi... ειναι ενα προγραμμα που σου εγκαταστει linux ευκολα και πολυ γρηγορα.

εαν θες πληροφοριες πες μου, αν και ειναι πολυ ευκολο να το κανεις

Link to comment
Share on other sites

φιλε euklidis εγω το δουλευω 3 χρονια τωρα και δεν εχω δει καποιο προβλημα...

οντως το περναει σε windows partition....

υπαρχει και αλλος τροπος, βαζοντας το cd εγκαταστασης των Linux σου δινει δινατοτητα να κανει παρτιτιον μονο του και ετσι μολις τελειωσει εχεις επιλογη windows-linux...

Link to comment
Share on other sites

εκει ειναι το κακο... τα περναει σε NTFS και πρεπει να τρεχει το ntfs-3g το οποιο ειναι πολυ πιο αργο και αυξανει και χρηση cpu... 1000 φορες καλυτερα σε native ext4 ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now