Hurry38

μειωση στα ρευματα σε ι7 920

Recommended Posts

Μηπως ξερει κανεις τσακαλος πως να μειωσω την τροφοδοσια ρευματος στον ι7 920 μου?

Πρεπει λογικα να γινεται μεσα απο το βιος αλλα δεν ξερω πως να το κανω και επειδη δεν ειμαι χαζος και ξερολας ρωταω για να μαθω.

Τον υπολογιστη τον χρησιμοποιω για κατεβαστηρι οποτε μενει ανοιχτος 24/7

εχω καλο τροφοδοτικο αλλα θελω να μειωσω την καταναλωση ρευματος αλλα και την παραγομενη θερμοκρασια γιατι αλλιως απο κατεβαστηρι θα γινει καβουρδιστηρι

η μητρικη ειναι Foxconn flaming blade GTI

thank you απο τωρα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω για την δικη σου παντως η bloodrage της ιδιας εταιριας δεν ειχε αυτο το χαρακτηριστικο!παντως ολα αυτα βρισκονται στο quantum η καπως ετσι στο all voltages αν εχει το ιδιο βιος!

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στο bios εκει που λεει Quantum BIOS>All Voltage Control, κατεβαζεις το ρευμα ενα-δυο βηματακια και τεσταρεις για stability, αν εισαι σταθερος το κατεβαζεις αλλο λιγο και ξανατεσταρεις, το κανεις αυτο μεχρι να βρεις ποσο ειναι το λιγοτερο ρευμα που ειναι σταθερος ο επεξεργαστης και τον αφηνεις εκει.

stealth

Link to comment
Share on other sites

δεν με αφηνει

μαλλον δεν το υποστηριζει η μητρικη

κανας αλλος τροπος?

η καμμια μητρικη για 1366 για αγορασμα? =)

Δεν γινεται να μην σε αφηνει η μητρικη να πειραξεις τα ρευματα... ποσο μαλλον αυτη η μητρικη.

2ον και βασικοτερο. Κατεβαστηρι με 920 πανω; Αν θες μονο για να κατεβαζεις παρε εναν C2D να κανεις μια χαρα την δουλεια σου και κρατα τον 920 για τα υπολοιπα...

Link to comment
Share on other sites

οντως, το πουλας και παιρνεις ενα δυπηρηνο ;)

Ε καλα δεν χρειαζεται να τον πουλησει το παιδι... πλεον με 250 φτιαχνεις μηχανημα για κατεβαστηρι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται να μην σε αφηνει η μητρικη να πειραξεις τα ρευματα... ποσο μαλλον αυτη η μητρικη.

2ον και βασικοτερο. Κατεβαστηρι με 920 πανω; Αν θες μονο για να κατεβαζεις παρε εναν C2D να κανεις μια χαρα την δουλεια σου και κρατα τον 920 για τα υπολοιπα...

γινεται να μην σε αφηνει..και η bloodrage δεν ειχε να κατεβαζεις την ταση κατω απο 1,3v..να προσθεσεις ειχε οσο τραβουσε η ψυχη σου να μειωσεις οχι.βγαλαν τωρα τελεφταια ενα βιος που μπορουσες και ηταν μεσα στα bug..

Link to comment
Share on other sites

παντως για την μειωση που λετε ειναι πιο επικυνδυνη απο την αυξηση, τουλαχιστον οσον αφορα την μεγαλη μειωση. θυμαμαι παλια οτι μειωνωντας την ταση σε εναν AMD προσπαθωντας να βρω την ελαχιστη μου χαλασε το bios τσιπακι και ετρεχα στο ebay να αγοραζω bios chips :)

Link to comment
Share on other sites

γινεται να μην σε αφηνει..και η bloodrage δεν ειχε να κατεβαζεις την ταση κατω απο 1,3v..να προσθεσεις ειχε οσο τραβουσε η ψυχη σου να μειωσεις οχι.βγαλαν τωρα τελεφταια ενα βιος που μπορουσες και ηταν μεσα στα bug..

1.3 εδινε για να παιξεις στοκ; Τι λεμε τωρα; 1.3 θες για να τον πας στα 4 και εδινε για τα 2.66; Δυσκολο μου φαινεται... με 1.3 εχεις και temps...

Link to comment
Share on other sites

η foxconn(flaming blade) κάτω από το VID toy 920 μου ΔΕΝ μπορούσε να δώσει ρεύμα άρα . . .

αυτό που είπε και ο πάνως, τα έχουν παρατήσει οι foxconnites αλλά κάτι ετοιμάζουν τώρα :D

Link to comment
Share on other sites

και ομως @ευκλιδη!!ειχα ξενερωσει!οι θερμοκρασιες ηταν μια χαρα!το 1,3 ειναι ενδεικτικο!!με καθε αναβαθμιση του κατα ταλλα απαραδεκτου βιος το στοκ ρευμα επαιζε απο 1,28 μεχρι 1,30.ειτε ηθελες να τον εχεις 2,66 ειτε 4 γιατι εμενα πηγαινε με 1,3ταση 4γκιγκα(αναλογα το βιος)..εδω εβαζες timings στις μνημες και η μομπο τις αλλαζε οπως την διευκολυνε!!!χωρις υπερβολες!!!πρωτη φορα ο πεππας με βοηθησε να τον ανεβασω,θα τα θυμαται που κοντεψα να την σπασω την μητρικη!!!:P

Link to comment
Share on other sites

στην bloodrage που εχω δεν γινεται να κατεβασεις την ταση..ειναι γενικα λιγο κουλη μητρικη..δεν καταλαβαινει οταν αλλα ζεις πολλαπλασιαση..ανεβαζει ρευμα ψιλο οπως θελει..οτι να ναι :P

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπαν και πιο πανω σε συμφερει να στησεις ενα στοιχειωδες μηχανηματακι με 200 ευρω να ειναι low end - low powered !!

Και θα μπορεις να κατεβασεις και την ταση εκει ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now