La_MoRt

drivers gia vaio

Recommended Posts

Καλημέρα.

Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει έχω ένα laptop sony vaio και θέλω να κάνω format.Έχει (s)vista και θέλω να βάλω windows 7, το θέμα όμως είναι ότι όταν το πήρα δεν μου δώσανε cd με κάποιους drivers (κλασσικό φαινόμενο στα laptop), έχει κάποιο αρχείο back up αλλά όταν θα κάνω το format πρέπει να το σβήσω αλλιώς όταν ανοίγει θα με ρωτάει αν θέλει να φορτώσει από το back up.Οι drivers αυτοί όμως είναι για vista κ δεν θα κάνουν για τα 7.Έχετε να προτείνετε κάποιο site για να κατεβάσω drivers, ή αν έχετε κάποια άλλη λύση???

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας πεις το ακριβές μοντέλο του laptop; Όταν περάσεις τα 7, τα περισσότερα πράγματα θα τα αναγνωρίσει από μόνο του το λειτουργικό. Αν δεν σου αναγνωρίσει κάτι θα κατεβάσεις τους τελευταίους drivers (Windows Vista) για την συσκευή αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα είπε ο Γιώργης...Τα 7 μαζί με την εγκατάσταση σου περνάνε και drivers....;)

Υπάρχει σοβαρό όμως ενδεχόμενο κάποια μέρη να μην τα αναγνωρίσει....Έτσι ψάχνεις στο internet

ή στο επίσημο site των vaio στο μοντέλο σου....;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας πεις το ακριβές μοντέλο του laptop; Όταν περάσεις τα 7, τα περισσότερα πράγματα θα τα αναγνωρίσει από μόνο του το λειτουργικό. Αν δεν σου αναγνωρίσει κάτι θα κατεβάσεις τους τελευταίους drivers (Windows Vista) για την συσκευή αυτή.

Το μοντέλο του laptop ειναι το pcg 6121-M.Είναι σίγουρο ότι αν κατεβάσω ότι μου λείπει από drivers για vista θα είναι κομπλέ??? Είναι ίδιοι οι drivers για vista και για windows 7???

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν έχει βγάλει η εταιρία drivers για Windows 7 η καλύτερη επιλογή που έχεις είναι να χρησιμοποιήσεις τους αντίστοιχους για Vista ;)

Τι περιμένεις να σου δώσουμε εγγύηση καλής λειτουργίας; Αφού δεν έχεις άλλη επιλογή... :D

Σοβαρά τώρα, έχεις πολύ μεγάλες οι πιθανότητες να σου δουλέψουν άψογα :)

Αλήθεια, για πιο υποσύστημα ψάχνεις drivers;

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν έχει βγάλει η εταιρία drivers για Windows 7 η καλύτερη επιλογή που έχεις είναι να χρησιμοποιήσεις τους αντίστοιχους για Vista ;)

Τι περιμένεις να σου δώσουμε εγγύηση καλής λειτουργίας; Αφού δεν έχεις άλλη επιλογή... :D

Σοβαρά τώρα, έχεις πολύ μεγάλες οι πιθανότητες να σου δουλέψουν άψογα :)

Αλήθεια, για πιο υποσύστημα ψάχνεις drivers;

Φίλε μου απλή ερώτηση έκανα μην βάρας άμα ήξερα δεν θα ρώταγα!!!Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.Δεν ψάχνω για κάποιο συγκεκριμένο υποσύστημα άλλωστε δεν το έχω κάνει ακόμα απλά ρωτάω στη περίπτωση που παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Το πιο συνήθες πρόβλημα όταν περνάς Windows 7 σε laptop, είναι να μην σου αναγνωρίζει την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών ή να μην σου αναγνωρίζει την ενσωματωμένη κάρτα ήχου. Την πρώτη φορά που πέρασα Windows 7 στο laptop μου (Αύγουστος 2009 - 7600 RTM ;)) δεν αναγνώριζε την Intel GMA X3100, οπότε πέρασα τους τελευταίους VGA drivers για Vista και λύθηκε το πρόβλημα. Με την 7 32bit retail έκδοση όμως δεν αντιμετώπισα ΠΟΤΕ το παραμικρό πρόβλημα :)

Link to comment
Share on other sites

Το πιο συνήθες πρόβλημα όταν περνάς Windows 7 σε laptop, είναι να μην σου αναγνωρίζει την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών ή να μην σου αναγνωρίζει την ενσωματωμένη κάρτα ήχου. Την πρώτη φορά που πέρασα Windows 7 στο laptop μου (Αύγουστος 2009 - 7600 RTM ;)) δεν αναγνώριζε την Intel GMA X3100, οπότε πέρασα τους τελευταίους VGA drivers για Vista και λύθηκε το πρόβλημα. Με την 7 32bit retail έκδοση όμως δεν αντιμετώπισα ΠΟΤΕ το παραμικρό πρόβλημα :)

ok παίδες ευχαριστώ πολύ θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now