mitsos1os

Τροφοδοτικό με..... καπνούς....

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.... Σήμερα το πρωί, όταν άνοιξα τον υπολογιστή, είδα ότι ανοίγει μόνο η κεντρική μονάδα και όχι η οθόνη. Μιας και το έχει κάνει 1-2 φορές στο παρελθόν, τον έκλεισα πατώντας παρατεταμένα το κουμπί, και τον ξαναάνοιξα μετά από λίγα δευτερόλεπτα. Με το που άνοιξε, μύρισε καμένο, και καπνός βγήκε από τον ανεμιστήρα στο πίσω μέρος του τροφοδοτικού..... :(....;P..

Αφού τον αποσύνδεσα αμέσως και λοιπά... Δοκίμασα, έτοιμος για τα χειρότερα, να τον ξανανοίξω.... Η κεντρική μονάδα άνοιξε και πάλι, αλλά μύρισε κατευθείαν οπότε το έκλεισα κι εγώ. Αυτό που έχω απορία είναι, αν είχε καεί το τροφοδοτικό, θα συνέχιζε να δουλεύει η κεντρική μονάδα....;;;;

Και κάτι που με παραξένεψε, δοκίμασα να συνδέσω μία άλλη κεντρική στο ίδιο καλώδιο τροφοδοτικού για να μην αλλάζω πρίζες, και με το που το άνοιξα πάλι βγήκε λίγος καπνός από την ένωση..... Υπάρχει περίπτωση να φταίει το καλώδιο;; Βέβαια δεν έκατσα να το ανακαλύψω γιατί δεν ρισκάρω να καεί κανας υπολογιστής.....

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε το στο Πλαισιο ηγ οπου θες να δουν τι εχει . Μην ανακατευτεις μαν , με καπονους και ρευματα αν δεν εισαι σιγουρος τι κανεις

Link to comment
Share on other sites

Προφανως χαλασε το τροφοδοτικο, πηγαινε ολο τον υπολογιστη απο το καταστημα που τον ειχες αγορασει να στο αλλαξουν δωρεαν.. Υπαρχει περιπτωση να εχει χαλασει και τιποτα αλλο μαζι, αλλα πιστευω οτι το τροφοδοτικο πρεπει να ειναι αν ειναι ετσι οπως τα λες..

Αν εχεις παρει απο αλλου το καθε κομματι του υπολογιστη, βγαλε μονο το τροφοδοτικο και πηγαινε το να στο τσεκαρουν απο κει που το αγορασες

Αν δεν εχεις παρει τον υπολογιστη απο το πλαισιο μην πας εκει γιατι θα σε χρεωσουν 30 ευρω εργασια ανευ λογου

Link to comment
Share on other sites

anthis, με κατάλαβες, αυτό ήθελα να γλυτώσω τα 30 ευρώ για να μου πούνε κάτι που ξέρω. Αλλά για εγγύύηση δεν γίνεται λόγος γιατί μιλάμε για παλιό υπολογιστή....

Οπότε πρέπει να βρώ ένα τροφοδοτικό για να τεστάρω και βλέπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, επειδή μιλάμε για υπολογιστή 9+ χρόνων, είναι απλά για να κάνω την δουλειά μου. Οπότε πήρα ένα sweex 350W με όλες τις εξόδους κομπλέ 25 ευρώ. Δεν είναι τελείως μάρκα μ' έκαψες, αλλά ούτε super....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now