Nomad

AMD PHENOM II X 6 1055T

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Κάποιες ερωτησούλες σχετικά με τον παραπάνω επεξεργαστή:

Ο 1055Τ τρεχει στα 2.8Ghz και με το Turbo Core ενεργοποιημενο θα μετατρεπεται σε 3πυρηνο οπου 3 πυρηνες θα τρεχουν στα 3.3Ghz (δηλαδη 500Mhz παραπανω) ενω οι αλλοι 3 απλα θα ειναι ανενεργοι ? η θα ειναι 3πυρηνες στα 3.3Ghz και οι αλλοι 3 στα 2.8Ghz?

Σχετικά με το multiplier του cpu ξέρω πως τα 2.8Ghz ορίζονται από το 14x200=2.800MHz.. Το μέγιστο multi του cpu είναι το 16.5. Γιατί όμως όταν θέτουμε χειροκίνητα το multi από 14 και πάνω (δηλαδή 14,5 -15- 15,5 -16- 16,5) δεν το αναγνωρίζει και το cpu-z συνεχίζει να δείχνει 14? Ίσως οι τιμές αυτές χρησιμοποιούνται αυτόματα από το turbo core?

Και κάτι τελευταίο: Προτείνετε μου μια «καλή» μητρική για το cpu μέχρι 100?. Είναι δεκτικό στο overclock το cpu? Δηλαδή on air έχει τα 4??

Ευχαριστώ και σορυ για το big thread!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ο 1055Τ τρεχει στα 2.8Ghz και με το Turbo Core ενεργοποιημενο θα μετατρεπεται σε 3πυρηνο οπου 3 πυρηνες θα τρεχουν στα 3.3Ghz (δηλαδη 500Mhz παραπανω) ενω οι αλλοι 3 απλα θα ειναι ανενεργοι ? η θα ειναι 3πυρηνες στα 3.3Ghz και οι αλλοι 3 στα 2.8Ghz?

Οι άλλοι 3 πυρήνες άπλα θα είναι -προσωρινά- ανενεργοί ;)

Μα εξ' ορισμού το Turbo mode ενεργοποιείται όταν δεν απαιτούνται /χρησιμοποιούνται όλοι οι πυρήνες από την /τις εφαρμογή /ές που τρέχεις εκείνη τη στιγμή! Η λογική είναι: απενεργοποιεί από 3 μέχρι 5 πυρήνες και υπερχρονίζει τους άλλους τρεις, ή δύο ή έναν ανάλογα με τις απαιτήσεις :) Αν η διεργασία είναι πολυνηματική ή γενικότερα χρησιμοποιούνται περισσότεροι από 4 πυρήνες απλά δεν θα ενεργοποιηθεί καθόλου το Turbo...

Και κάτι τελευταίο: Προτείνετε μου μια «καλή» μητρική για το cpu μέχρι 100?. Είναι δεκτικό στο overclock το cpu? Δηλαδή on air έχει τα 4??

http://www.hwbox.gr/news-cpu/9314-amd-phenom-ii-x6-1055t-simera-ksekinise-na-poleitai-sta-244-a.html

Post #3 :)

Αλλά καλό είναι να διαβάσεις όλα τα posts σ' εκείνο το thread, επειδή θέλει μεγάλη προσοχή ώστε να αγοράσεις αυτόν με τα 95 Watt...

Για να πω την αλήθεια δεν ξέρω ποιον από τους δύο έχει το Πλαίσιο. Λογικά αυτόν με τα 125W TDP, γιατί ο 95άρης κυκλοφόρησε στην Ιαπωνία την ημέρα που έγραψα το νέο.

;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now