Loucian

Noctua vs NoiseBlocker

Recommended Posts

Λοιπον παιδια,θελω να παρω δυο 14αρηδες να τους βαλω στο κουτι μου ( cm 690 ii ).Θελω να ειναι οσο το δυνατον πιο αθορυβοι.Εχω δει αυτον o οποιος ειναι αθορυβος τελειως αλλα τα 65 cfm δεν τα λες και τρομερα. http://www.noctua.at/main.php?show=productview&products_id=33&lng=en

Εχω δει και αυτον ο οποιος εχει αρκετα καλο cfm ( 90 κατα την NoiseBlocker) αλλα κανει 27db θορυβο. http://www.noiseblocker.de/de/produkt_luefter_nb-blacksilentpro_pk-3.php.

Τους εχει δοκιμασει κανενας να μου πει την γνωμη του?

Link to comment
Share on other sites

Οι Noctua ειναι παραξενοι ανεμιστηρες - επειδη εχουν ειδικα διαμορφωμενα πτερυγια, "πετανε" τον αερα με διαφορετικο τροπο απο οτι οι υπολοιποι. Συμφωνα με τη θεωρια της εταιρειας, ειναι καταλληλοι για ψυκτρες με πολλα fins, επειδη τα παγωνουν πιο ευκολα.

Πρακτικα βεβαια, ολα αυτα ειναι λιγο "θεωρητικα", οπως και τα CFM/dB του καθε κατασκευαστη - δεν υπαρχει στανταρ μεθοδος μετρησης τους, οποτε ο καθενας κανει/λεει οτι του κατεβει.

Για τους Noiseblocker δυστυχως, δεν εχω καποιο στοιχειο :(

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτα τα cfm/db πως τα μετρανε ηθελα να ηξερα.Ο coolermaster o 14αρης που εχει απο την μανα του το cm 690 ii λεει ( η coolermaster ) οτι εχει 60 cfm.Ουτε 6 δεν το κοβω να εχει.Τεσπα ενας φιλος μου μου ειπε οτι εχει δοκιμασει αρκετους με τους 2 αυτους ( Noctua and Noiseblocker ) να ειναι οι καλυτεροι ( χωρις μεσα βεβαια τον παραγοντα κοστος ).Μου ειπε οτι οι NoiseBlocker ειναι λιγο πιο δυνατοι και απο θορυβο και οι 2 τα ιδια.Kολλαω λιγο στα 27 db.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα δοκιμασει την προηγουμενη γενια οχι την τρεχουσα και δεν ειδα τιποτα που να αξιζε τα τοτε 19? του.

Noiseblocker εχω δοκιμασει μονο τον 14αρη και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

Για τον 14αρη λεω και εγω.Δεν μου λες ποσα db λεει αυτος ο ΝΒ που εχεις? Αυτος που θελω να παρω εγω λεει 27db.

20

Noiseblocker NB-Black Silent PRO PK-2 140mm

Δεν ακουνε ολοι οι ανθρωποι το ιδιο παντως.....

Τον 1700αρη δεν τον εχω δοκιμασει (ακομα)

Link to comment
Share on other sites

20

Noiseblocker NB-Black Silent PRO PK-2 140mm

Δεν ακουνε ολοι οι ανθρωποι το ιδιο παντως.....

Τον 1700αρη δεν τον εχω δοκιμασει (ακομα)

Ok φιλος,thanks.Εγω παρηγγειλλα τον Pro PK-2 ( αυτον που εχεις και εσυ ) και τον Pro PK-3 ( 1700 στροφες 27db) να δουμε τι κανει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now