tasos9

Τέλος με το O/C ?

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Έχει λίγο καιρό που έχω τον επεξεργαστή μου σε στοκ συχνότητες, αλλά σήμερα επειδή ήθελα να τρέξω μερικά benchmark είπα να τον ανεβάσω λιγάκι. Μπαίνω λοιπόν στα bios και πρώτα πρώτα ρίχνω τον διαιρέτη των μνημών. Κάνω επανεκκίνηση, αλλά τίποτα. Οθόνη σε standby. Κάνω clear cmos, όλα κανονικά. Ξαναμπαίνω στα bios ανεβάζω 5mhz το bus, πάλι τα ίδια...

Γιατί συμβαίνει αυτό? Πριν από ένα μήνα κανονικά τον είχα στα 3,2ghz.

Κάποιο bios update θα βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Κάνω clear cmos και δουλεύει κανονικά σε defaults. Αλλά με έστω και λίγο o/c τίποτα, μαύρη οθόνη και ακούω την ψύκτρα στις τέρμα στροφές(ενώ στα defaults ξεκινάει τέρμα για 1 δευτερόλεπτο και σιγά-σιγά πέφτει στις κανονικές στροφές)

Link to comment
Share on other sites

σωστος φιλε stealth

τα απενεργοποιησα και εφτασα αισιως στα 2,96ghz

τι απενεργοποιησα ομως;

edit: μπήκα στα windows έτρεξα ένα δεκάλεπτο prime, όλα καλά έκανα επανεκκίνηση, αλλα μετά πάλι τα ίδια...

το θέμα είναι όμως ότι όταν πήγα να clear cmos αλλάζοντας το jumper το έβαλα στην ίδια θέση που ήταν πριν (δηλαδή δεν έκανα clear cmos, ) και άνοιξε με τον επεξεργαστή στα 2,96! Σε κάθε επανεκκίνηση αν κάνω αυτό δουλεύει!

Επίσης τελευταία να αναφέρω ότι οι θερμοκρασίες του chipset είναι ασυνήθιστα υψηλές (~50c ενώ είχε 35)

Link to comment
Share on other sites

Mε μπερδεψες...δεν εχω ιδεα τι κανεις, κοιτα στο manual που πρεπει να ειναι το jumper για να δουλευει...φανταζομαι στην μια θεση κανει clear CMOS και μετα πρεπει να το γυρισεις στην πρωτη για να δουλεψει.

Με τοση ζεστη λογικο ειναι να εχει αυξημενη θερμοκρασια και το chipset, βαλε ενα ανεμοστηρι να το φυσαει. Τωρα το καλοκαιρι δεν ειναι και η καλυτερη εποχη για overclocking.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Mε μπερδεψες...δεν εχω ιδεα τι κανεις, κοιτα στο manual που πρεπει να ειναι το jumper για να δουλευει...φανταζομαι στην μια θεση κανει clear CMOS και μετα πρεπει να το γυρισεις στην πρωτη για να δουλεψει.

Με τοση ζεστη λογικο ειναι να εχει αυξημενη θερμοκρασια και το chipset, βαλε ενα ανεμοστηρι να το φυσαει. Τωρα το καλοκαιρι δεν ειναι και η καλυτερη εποχη για overclocking.

stealth

Λοιπόν, έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Εχει 3 πιν. Βάζοντας το jumper στα 2 και 3 δουλεύει ο υπολογιστής. Βάζοντάς το στο 1 και 2 κάνει clear. Αυτό που έκανα ήταν να το βγάλω από το 2-3 (μιας που είχα οθόνη standby) και να το βάλω πάλι στην ίδια θέση (2-3) (αντί στην 1-2 που έπρεπε για clear cmos) και άνοιξε! Αυτό μπέρδεψε εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Ολα ενατξει τωρα δηλαδη, ξεκιναει κανονικα κλοκαρισμενο>

To Thermal Management Control βαλτο παλι στο Enabled, τα αλλα δυο πρεπει να ηταν που σου δημιουργουσαν το προβλημα.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now