protek

Evga X58 3x Sli και northbrigde temps

Recommended Posts

Κατευθειαν στο θεμα:

Evga X58 3x sli και ιντελ 920 o/c στα 3800, ειναι λογικη θερμοκρασια για το northbrigde τα 70αρια που βαραει με φουλ στροφες το ανεμιστηρακι του ?? Η θερμοκρασια ειναι ιδια ειτε ειναι idle το μηχανημα ειτε τρεχει Prime !!!

Στο λινκ ειναι πληροφοριες για το μηχανημα απο cpu-z

CPU-Z Validator 3.1

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκεφτομουν να κανω αλλα ηθελα μια γνωμη για το αν ειναι υψηλη θερμοκρασια η οχι. Σε τι θερμοκρασιες θα επρεπε να δουλευε κανονικα??

edit : εχει ανεμιστηρακι αλλα ειναι πσιλομουφα γενικα ολη η ψυκτρα !!! δεν ειναι η classified , αυτη ειναι http://www.evga.com/products/moreinfo.asp?pn=132-bl-e758-a1

Link to comment
Share on other sites

Για ανεβασε μια φωτο με την θερμοκρασια του nb ενω τρεχει prime εχω την ιδια μητρικη αλλα εκανα το λαθος και για θερμοκρασια του nb περναγα αυτην του vreg που γραφει το e-leet η οποια ειναι φυσιολογικο να ειναι τοσο ψηλη απλα πρεπει να βαλεις και ενα ανεμηστηρακι στο μικρο ψυκτρακι αριστερα του cpu για να πεσει και αλλο . ελπιζω να μην μετρας και εσυ αυτην την θερμοκρασια οπως εγω

Link to comment
Share on other sites

θα δοκιμασω και εγω το everest σε 2 μερες που θα ξαναεπιστρεψω αθηνα και θα σου ανεβασω μια φωτο να δουμε πως το μετραει και εμενα .παντος και το vreg ειναι μεγαλη η θερμοκρασια για δοκιμασε να βαλεις ενα ανεμηστηρακι στο ψηκτρακι αριστερα του cpu να δουμε ποσο θα κατεβει εμενα παιζει μεχρι 65 βαθμους στα 4 με 1.3 ρευμα με prime

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω μια noctua s12 και 2 ανεμηστηρες στις 2000 στροφες και στα 4000 βγαζω 85 στους πυρηνες με 1.3v και με κλειστο το κουτι συν την ζεστη που κανει αυτες τις μερες .Οι ανεμηστηρες φυσανε και το ψυκτρακι αριστερα στο cpu και ετσι εχω vreg 65 βαθμους

Link to comment
Share on other sites

θα αλλαξω παστα και θα δω αν υπαρχει διαφορα αλλιως κατι αλλο παιζει !!! Σημερα παρατηρησα οτι στο everest κανει κατι τρελα και εκει που ειναι 72 C το ΝΒ στα καπακια πεφτει στα 44 C για δευτερολεπτα και παλι 72 C. Εχει φρικαρει το everest, παιζει τιποτα με το mobo....θα δειξει !!! :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now