zen3

Ε2180 ξανά :D

Recommended Posts

Καλησπέρα, δουλεύω εδώ και καιρό με τον E2180, μια DFI DK LP P45T2RS+ και κάτι ram με τσιπάκια d9gmh (νομίζω) που είχα πάρει από μέλος του OOS!

Φωτό:

6o2nyu.jpg

lw4vss.png

Πέτυχα 3,5GHz χώρίς ιδιαίτερη αύξηση στο CPU VID, δεν μπορώ όμως με τίποτα να τρέξω στα 4ghz: έβαλα το cpu vid special add 2 κλικ πάνω από τα 250mv (όπου ήταν κόκκινα!) και ανέβασα ένα κλικ τα sb core/cpu ppl voltage και nb core voltage. Τί μου προτείνετε ώστε να φτάσω στα 4ghz, να κλειδώσω εκεί και έπειτα να ασχοληθώ μόνο με ram;

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι μπορει ο συγκεκριμένος επεξεργαστής να μπορεί να παει 4ghz για 24/7

θελω να μου πεςι στα 3500 με τι ψυξη είσαι και τι θερμοκρασίες έχεις :D

είμαι πολύ περίεργος

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω ένα stability test σήμερα το βράδυ με 3,5ghz και θα σας πω θερμοκρασίες αύριο. Πάντα με stoch cooler.

Τώρα είμαι σε stock συχνότητα.

Πρέπει να ψάξω και τα RAM timings να δω ποιά δίνουν καλύτερα αποτελέσματα σε Everest memory benchmark, αλλά αυτά μετά που θα είμαι rock stable στα 3,5.

ΥΓ. Τώρα είμαι στα 3400mhz περίπου και χρησιμοποιώντας linx έφτασε τους 88 C.

Link to comment
Share on other sites

5200 εχω σετάρει στα 3925 για 24/7

ειναι 45 nm, o 2180 πως να το καταφέρει όταν είναι 65?

θα βράσει το σύμπαν :hehe:

3400 με τι vcore εισαι?

Για τα 3,5Ghz δεν πείραξα καθόλου ρεύματα.

Αλλά, επαναλάμβανω, δεν έχω τρέξει κάποιο stability test.

Πιστεύετε πως 3,5GHz για 24/7 είναι καλή αύξηση για τον συγκεκριμένο επεξαργαστή;

Link to comment
Share on other sites

οι συγκεκριμένοι παίζαν μια χαρά στα 3ghz αλλάζοντας το fsb απο 200 σε 300. μονο αυτό. Το παραπάνω δεν άξιζε λόγω θερμοκρασιων. Βράζουν. Μωρε δεν τα πείραξες αλλά το cpuz τι ρευμα δειχνει στα windows>? Α, και έχεις aircondition στο δωματιο ε?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now