George_o/c

Intel: Core i7 950 @ $294 και 7 καινούριοι επεξεργαστές!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Intel: Core i7 950 @ $294 και 7 καινούριοι επεξεργαστές!]http://reviews.hwbox.gr/news/intel.jpg[/NEWS_IMG]Το καλοκαίρι τελειώνει αφήνοντας θετικότατες εντυπώσεις στην Intel, αναφορικά με τις πωλήσεις των επεξεργαστών της. Για να το γιορτάσει, εκτός από την κυκλοφορία καινούριων προϊόντων, μείωσε την τιμή του γνωστού Core i7 950 κατά 48% (από $562, $294). Αξιοσημείωτοι θεωρούνται οι Atom N550 και Xeon W3670. Ο Ν550 αποτελεί ουσιαστικά τον πρώτο επίσημο διπύρηνο mobile Atom επεξεργαστη, ενώ ο εξαπύρηνος 3.2GHz W3670, την μετεξέλιξη του high-end W3570. Όσον αφορά τους Core i3 560, Pentium E6800, Pentium E5700, Celeron E3500 και Xeon W3550, ρίξτε μια ματιά στον πίνακα που ακολουθεί.

[img_ALT=Intel: Core i7 950 @ $294 και 7 καινούριοι επεξεργαστές!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614c7be7ee051ad.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, ο Xeon W3670 και γενικότερα οι Xeon επεξεργαστές είναι συμβατοί μόνο με εξειδικευμένες mobos (οι οποίες προρίζονται για serves και workstations) και αντίσοιχα με πανάκριβες μνήμες με ECC κτλ, ή μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σε "απλές" μητρικές για i7; :que:...

Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι ναι, έχουν μεγαλύτερο overclocking potential. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι αναλόγως του τι επεξεργαστής θα σου κάτσει. Ας πούμε ο W3520 (i7 920) του eva2000 από το XS πήγαινε απίστευτα καλά με νερό, τουλάχιστον συγκριτικά με την πλειοψηφία 920 overclocks που έχω δει. Το ίδιο ισχύει και για τον golden W3540 (i7 950) του AndreYang.

Link to comment
Share on other sites

That's perfect, σ'ευχαριστώ πολύ Γιώργο :)

ναι οι Xeon γενικά έχουν πιο ποιοτικό "φτιάξιμο" και κρατάνε περισσότερα χρονια δουλεύοντας 24/7.

Πολύ λογικό, αφου προορίζονται για servers (με την ίδια λογική θα πρέπει να είναι και "ελαφρως" ψυχρότεροι, άρα και καλύτεροι στο OC) ;)

Αν δεν κάνω λάθος κάποιος είχε γράψει στο παρελθόν (νομίζω ο George_o/c, αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος) ότι οι Xeon διαχειρίζονται καλύτερα και τις μνήμες σε σχέση πάντα με έναν "απλό" i7 επεξεργαστή, είναι αλήθεια αυτό;

Link to comment
Share on other sites

μήπως εννοείτε το ECC? δεν έχει σχέση με καλύτερη διαχείριση αλλα με ασφάλεια. αλλιώς μπορεί να έχει ποιοτικότερο IMC, μάλλον ναι.

Link to comment
Share on other sites

παντως δεν παιζουν σε ολες της μητρικες ετσι απλα.. στην ud7 που εχω τωρα δεν εχω διαβασει να εχει τετοιο feature.. στην bloodrage επαιζε με modded bios un-official..σκεψου πως θα ηταν αυτο αν αυτα που δοκιμαζα ενα χρονο ηταν official..:hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now