InsertCoin

overclock σε i7 920 ( noob )

Recommended Posts

Παιδια τρεχει στα 4ghz!!!

CPU RATIO: 20

BCLK: 200

DDR3: 1600

CPU V: 1.30

QPI/DRAM (VTT): 1.37

DRAM BUS V: 1.64

MAX TEMP 82c

Ειναι καλα για 24/7 λετε?

C1E KAI SPREAD SPECTRUM το ειχα διαβασει τα εχω disable, κατι αλλα ομως δεν μπορω να βρω τι κανουν οπως : Hardware prefetcher, adjacent cacheline prefetcher, execute disable bit,A20M, CPU Differential Amplitude

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τρεχει στα 4ghz!!!

CPU RATIO: 20

BCLK: 200

DDR3: 1600

CPU V: 1.30

QPI/DRAM (VTT): 1.37

DRAM BUS V: 1.64

MAX TEMP 82c

Ειναι καλα για 24/7 λετε?

C1E KAI SPREAD SPECTRUM το ειχα διαβασει τα εχω disable, κατι αλλα ομως δεν μπορω να βρω τι κανουν οπως : Hardware prefetcher, adjacent cacheline prefetcher, execute disable bit,A20M, CPU Differential Amplitude

ειναι καλα!οσο χειμωνιαζει θα πεσουν κι'αλλο οι θερμοκρασιες..!το ht το εχεις ανοιχτο?δοκιμασε σιγα σιγα να ριξεις και αλλο την ταση του cpu μεχρι εκει που εινια σταθερος βεβαια.μολις τελειωσεις με αυτο katebase τα timings των μνημων!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τρεχει στα 4ghz!!!

CPU RATIO: 20

BCLK: 200

DDR3: 1600

CPU V: 1.30

QPI/DRAM (VTT): 1.37

DRAM BUS V: 1.64

MAX TEMP 82c

Ειναι καλα για 24/7 λετε?

C1E KAI SPREAD SPECTRUM το ειχα διαβασει τα εχω disable, κατι αλλα ομως δεν μπορω να βρω τι κανουν οπως : Hardware prefetcher, adjacent cacheline prefetcher, execute disable bit,A20M, CPU Differential Amplitude

Χαίρομαι :T:

Τα Hardware Prefetcher και Adjacent Cacheline Prefetcher άσε τα στο Enable. Το Execute Disable Bit βάλε το στο Enable και το A20M στο Disabled. Σε περίπτωση που σου κάνει νερά στο stability, ανέβασε τα CPU Clock Amplitude και PCH Clock Amplitude στα 800mV και αύξησε κατά +12.5mV (ή και +25.0mV) τα DRAM Data REF Voltages. Όχι σε όλα τα channels όμως! Μόνο σε αυτά που έχεις μνήμες. Εμένα για παράδειγμα η Maximus III Formula μου λέει:

DRAM Data REF Voltage on CHA

DRAM Data REF Voltage on CHA

DRAM Data REF Voltage on CHB

DRAM Data REF Voltage on CHB

Τις μνήμες τις έχω στα slots 2 & 4, οπότε έβαζα

DRAM Data REF Voltage on CHA

DRAM Data REF Voltage on CHA [+50.0mV]

DRAM Data REF Voltage on CHB

DRAM Data REF Voltage on CHB [+50.0mV]

Τα παραπάνω στα λέω τελείως εμπειρικά. Εμένα με βοήθησε η αύξηση του Data REF, κάποιον άλλο ίσως να μην τον βοηθήσει. Αυτά όμως σε περίπτωση που σου κάνει νερά, μην πας να τα πειράξεις τώρα.

Δοκίμασε αν σου παίζει σταθερά με 1.28Vcore και 1.33VTT. Γενικά ξεκίνησε να ρίχνεις τα ρεύματα μέχρι να βρεις τα μικρότερα. Και άνοιξε το HyperThreading αν το έχεις κλείσει :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ΗΤ παντα ανοιχτο το εχω, θα παω να κανω enable τις ρυθμισεις που μου ειπες γιατι τις ειχα ολες disable.

Το qpi το κατεβασα και εφαγα bsod ως εκει μαλλον παιζει τωρα παιζω με Vcore.

Cpu clock amplitude σε τι βοηθαει και πως βλεπω στα ποσα τρεχει τωρα δεν το βρισκω στο everest

Το Data ref σε τι βοηθησε γενικα στο o/c η στις μνημες μονο ?

edit:

vcore: 1.29 Πιο κατω bsod

η θερμοκρασια του επεξεργαστη εν ωρα intel burn test εφτασε τους 90 τωρα λογω οτι εχει πιο ζεστη απο χθες τα μεσανυχτα που εφτασε 82-84, μαλλον δεν θα το αφησω στα 4ghz πιστευω γυρω στα 3.8 θελω να εχει κατω απο 75 βαθμους.

Α και συμβαινει ακομα αυτο που σου ειπα στην αρχη αν αφησω το pc κλειστο για μερικες ωρες και παω να το ανοιξω βλεπω μαυρη οθονη δεν κανει boot και απλα τρεχει ο ανεμιστηρας της καρτας τερμα αλλα μολις πατησω ρεσταρτ bootarei κανονικα και οπως ειπα και παραπανω περναει ολα τα stress test τι μπορει να σημαινει αυτο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ακριβώς σε τι βοηθάνε τα Amplitude. Απλά ξέρω ότι ανεβάζοντάς τα αυξήθηκε η σταθερότητα. Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τα DRAM Data REF. Για αυτό σου είπα ότι αυτά στα λέω τελείως εμπειρικά.

Όσο για αυτό που σου κάνει με το restart, ίσως είναι κάποιο κουσούρι της P6T SE. Τρία P55 boards έχω δουλέψει, κανένα δεν μου το έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι απο περιεργεια επειδη μου φανηκαν ψηλα οι θερμοκρασιες εκλεισα ξανα Hardware prefetcher, adjacent cacheline prefetcher και επεσε 5 βαθμους ο επεξεργαστης!!!!

Βρηκα κατι αρθρα εδω για το τι κανουν αλλα δεν καταλαβα πολλα, θα δω διαφορα σε games και video rendering αυτο με ενδιαφερει βασικα..?

Tech ARP - Adjacent Cache Line Prefetch

Tech ARP - Hardware Prefetcher

Να ρωτησω και κατι αλλο πως γινεται να τρεχω στα 3.8ghz με 1.32qpi/dram και στα 3.57 ηθελε 3.5qpi/dram ??? αν του δινεις περισσοτερο Vcore μπορεις να κατεβασεις το qpi/dram και το αναποδο?

Πρεπει να εχουν συγκεκριμενα volt διαφορα το qpi/dram με το dram bus voltage η το core voltage του επεξεργαστη?

Link to comment
Share on other sites

Είναι αναλόγως του ΤΙ θέλει το κάθε CPU :T: Δεν έχει σημασία για ποιο λόγο θέλει έτσι τα ρεύματα, σημασία έχει ότι τα βρήκες ;)

Τα prefetcher τα είχα πάντα Enabled, γιατί δίνουν λιγάκι σε 3D Benchmarks. Επίσης δίνουν πολύ στο SuperPi. Τώρα στα games δεν ξέρω τι γίνεται, όσες φορές κι αν έπαιξα πάντως τα είχα ανοιχτά :)

Link to comment
Share on other sites

Oκ οντως οπως τα λες ειναι φιλε μου σε ευχαριστω για την βοηθεια και ολα τα παιδια :)

μονο μια ερωτηση εμεινε επειδη διαβασα οτι πρεπει αν εχει το qpi/dram με το dram bus μια διαφορα 0.5v ισχυει? δηλαδη εγω εχω 1.64v dram bus και 1.33v qpi/dram

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ισχύει αυτό που λες. Ο κανόνας λέει ότι στις πλατφόρμες X58 & P55, όταν η διαφορά VTT (QPI/DRAM Voltage) και VDimm (VDram Voltage) είναι μεγαλύτερη από 0.5V, τότε υπάρχει περίπτωση να καεί ο επεξεργαστής ή να την "ακούσει" ο IMC του :)

Δηλαδή αν κάποιος δίνει στο CPU 1.15V VTT και στις μνήμες 1.93V (0.78V διαφορά) τότε θα δημιουργηθεί κατά πάσα πιθανότητα πρόβλημα ;)

Χαρά μας να βοηθάμε. Οτιδήποτε απορία έχεις μην διστάσεις :T:

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε παιδια πανω που λεω ολα καλα θα το αφησω στα 3.8 με τις ρυθμισεις που ειχα βαλει εχθες και ειχα περασει στο maximum χ15 φορες sto intel burn test, τις περναω σημερα και ετσι για να ειμαι 100% σιγουρος ξανατρεχω IBT αλλα αυτη τη φορα γυρω στο 10 - 11 μου πεταει bsod ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ?

ακριβως τις ιδιες ρυθμισεις ομως γιατι τις σημειωνω ολες τις ρυθμισεις και σημειωνω ποιες περνανε το stress και ποιες οχι

Link to comment
Share on other sites

Aυτο σημαινει οτι το IBT δεν ειναι αξιοπιστο τελικα? πρεπει να τρεξω το Linx και μπορει να ειναι τελειως διαφορετικα οι ρυθμισεις τωρα?

edit:

τελικα και το Linx error εβγαλε δεν μπορω να καταλαβω πως πριν μερικες μερες με τις ιδιες ρυθμισεις τα ιδια stress test τα περασε και τωρα οχι.... εσυ πως το βλεπεις?

Link to comment
Share on other sites

οτι εισαι μια χαρα..το stress του linx και του ibt δεν προκειται να το δεις κανονικα οποτε δεν χρειαζεται να παλευεις να τα περνας ολα..

Αυτός είσαι :) Ή απλά παίξε λίγο με τα ρεύματα μέχρι να δεις που θα σε ξαναβγάλουν stable ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το μονο προβλημα που εχω ειναι μερικες φορες κολαει σε μαυρη οθονη στο boot (απο οτι διαβασα αυτο λεγεται cold boot δηλαδη μετα απο ωρες που εχεις κλειστο το pc και το ξαναανοιγεις το παθαινει) αλλα μολις παταω ρεσταρτ μια φορα περνει μπρος κανονικα, αυτο το ψαχνω ακομα δεν ξερω τι συμβαινει γιατι το παθαινει μονο πανω απο 3.2Ghz, σε στοκ ρυθμισεις δεν ειχα κανενα προβλημα ουτε κατω απο 3.2Ghz αν ξερει κανεις πως να το φτιαξω ας μου πει.

βρηκα τη λυση για το προβλημα μου σχεδον μετα απο ενα χρονο και ειπα να το ποσταρω μηπως φανει χρησιμο , στο bios ειναι μια ρυθμιση που λεει "ide detect timeout" που ηταν στα 35 seconds, μολις το κατεβασα στο 0 ανοιγει κανονικα χωρις να χρειαζεται να παταω ρεσετ καθε φορα :righton:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now