Recommended Posts

Γεια χαρά μάγκες

Είμαι ανάμεσα σε αυτούς τους δίσκους:

Intel X25-M 80GB

Corsair Force F60 60GB

OCZ Vertex II 50GB

Ποιος πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη λυση από πλευράς απόδοσης???

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω τον intel και ειμαι υπερευχαριστημενος μεχρι τωρα..θα σου προτεινα αυτον λογω αποδοσης και χωρητικοτητας αλλα μπορεις να ακουσεις και αλλες γνωμες..

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο παλιό αυτό όμως Γιώργο και δεν έχει ας πούμε τους Vertex2 και γενικά τους τελευταίους που κυκλοφόρησαν. Αλλά είναι καλό στο να δώσει αρκετές πληροφορίες. :)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως αν αγοραζα πριν μερικούς μήνες θα έπαιρνα σιγουρα τον X25-M αλλα τωρα με τον καινουργιο SandForce αλλάζουνε τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Σαν κάτοχος Postville 80αρη θα σου πω τα εξής.

Επιλέγοντας τον παίρνεις αυτόματα 20GB παραπάνω και ένα προιον χιλιοδοκιμασμένο το οποίο έχει αποδείξει την αξιοπιστία του.

Τώρα σε σχέση με τους καινούργιους με τον SF σίγουρα θα είναι πιο γρήγοροι αλλά απο οτι έιχα διαβάσει και σε reviews πολύ επέμεναν για intel λογω της σταθερότητας και της ομαλότητας στις επιδόσεις του σε διάφορα τεστ σε σχεση με τους νεότερους και πιο γρήγορους SSD.

Aναμένω και την απάντηση του Jaxx σαν του πλέον ειδικού σε τέτοια θέματα :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν μπορω να εκφερω αποψη μιας και δεν εχω δοκιμασει κανεναν απο τους αλλους 2 δισκους.

Για αρχη να αναφερω οτι και οι 3 δισκοι θα σε αφησουν παραπανω απο ικανοποιημενο.

Θα αφηνα στην ακρη τον Vertex λογω μικρης χωρητικοτητας.

Αλλωστε ο Corsair εχει ιδιες επιδοσεις.

Αυτο που με εχει "ξυνισει" λιγο στους νεους Sandforce ειναι το υψηλο σχετικα access time τους.

Αυτο φαινεται σε προγραμματα οπως το AS SSD. Ο 60αρης Sandforce θα σου δωσει writes κοντα στα 100ΜΒ/s για sequential και περιπου 65-70MB/s στα random 4K.

Λιγο μικροτερα νουμερα θα παρεις απο τον Intel Postville.

Συμπερασματικα, αν σε ενδιαφερουν τα 20 επιπλεον GB πηγαινεις για τον Intel.

Αν δεν σε απασχολουν τοσο πολυ τα GB και σε ενδιαφερουν οι καλυτερες επιδοσεις, πηγαινεις για τον Sandforce.

Τελος, αν μπορεις να περιμενεις καμποσο καιρο ακομα (Δεκεμβριος 2010-Ιανουαριος 2011), περιμενεις τη νεα γενια των Intel G3, και μετα αποφασιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελος, αν μπορεις να περιμενεις καμποσο καιρο ακομα (Δεκεμβριος 2010-Ιανουαριος 2011), περιμενεις τη νεα γενια των Intel G3, και μετα αποφασιζεις.

Ζάχο, αναφέρεσαι στους 22nm Taylorsville;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now