geo1962

Μου Λέει Κάτι… το EVEREST;

Recommended Posts

Το σύστημά μου περιλαμβάνει:

α) Intel Core™ 2 Duo E7500 (2.93GHz, 3MB, FSB 1066)

β) RAM DDR2 3GB, 667MHz.

Όποιος γνωρίζει να διαβάζει τις πληροφορίες που παρέχει το EVEREST, θα ήθελα να τις δει προσεκτικά και να μου πει τη γνώμη του, για το τσεκάρισμα που έχω κάνει στην τελευταία εικόνα, αλλά και οποιαδήποτε παρατήρηση έχει να κάνει σχετικώς με αυτά που αναφέρει το EVEREST.

LavalysEVERESTCacheMemoryBenchmark.png

LavalysEVERESTCPUID.png

CPUType.png

Link to comment
Share on other sites

«Ρίξε γράμματα»:

1. Τι είναι το Power saving mode?

2. Πως συνέβη;

3. Πως μπορώ (αν γίνεται) να το αλλάξω από bios και «τέτοια»;

Ταινίες HD δεν έχω «δουλέψει» ποτέ…!

Link to comment
Share on other sites

όταν δεν κάνει "δουλειά" η CPU, πέφτει αυτόματα ο πολλαπλασιαστής της σε x6 για οικονομία ρεύματος.

όταν χρειαστεί ξανανεβαίνει. δεν επηρεάζει την καλή λειτουργία ούτε κάνει πιο αργό το σύστημα σου.

αυτό μπορείς να το δεις και αν τρέξεις κάνα μετρητικό όπως wprime ή superpi και βλέπεις στο CPUz πως αλλάσσει η συχνότητα της CPU.

αν θες όμως να το απενεργοποίησης από βίος bres το "EIST" και "C1,C3" κλπ states και κάντα disable.

ή από windows στο power options επέλεξε το "always on"

Link to comment
Share on other sites

Έτρεξα συγχρόνως δυο ταινίες AVI XviD των 750MB έκαστη και παράλληλα έκανα μετατροπή ταινίας AVI DivX σε AVI XviD, αλλά η CPU παρέμεινε «καρφωμένη» στα 1600MHz (x 6.0), όπως μου έδειξε, εκτός από το EVEREST και το CPU-Z !!!

Είναι φυσιολογικό το ότι παρέμεινε στα 1600MHz (x 6.0), ή θα έπρεπε να είχε μεταβληθεί;

Link to comment
Share on other sites

με όλες αυτές τις λειτουργίες ταυτόχρονα θα έπρεπε να έχει ανέβει η ταχύτητα του επεξεργαστή...

δες μήπως στο BIOS έχει τον πολλαπλασιαστή x6

ο επεξεργαστής σου είναι default : 11x266=2926MHz

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κάνω καμία «πατάτα», ανακεφαλαιώνω:

Για τον Intel Core™ 2 Duo E7500 (2.93GHz, 3MB, FSB 1066), οι ρυθμίσεις στο bios πρέπει να είναι (να τις φτιάξω) 11Χ266;

Σημείωση: Δεν ξέρω εάν βοηθάει σε κάτι, αλλά ο προηγούμενος επεξεργαστής του συστήματός μου, ήταν ο διπύρηνος Celeron Ε1200 1.60GHz.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κάνω καμία «πατάτα», ανακεφαλαιώνω:

Για τον Intel Core™ 2 Duo E7500 (2.93GHz, 3MB, FSB 1066), οι ρυθμίσεις στο bios πρέπει να είναι (να τις φτιάξω) 11Χ266;

NAI 11x266

επίσης αν δεν έχεις κάνει bios update πρέπει να κάνεις στο F8b το οποίο αν και είναι beta είναι το μόνο που υποστηρίζει τον Ε7500

GA-945GCM-S2L cpu support

GA-945GCM-S2L BIOS

Link to comment
Share on other sites

Το bios του συστήματός μου είναι το F8b από τη «μάνα» του.

Που μπορώ να βρω την επιλογή για να κάνω τη ρύθμιση από 6χ266 σε 11χ266;

StandardCMOSFeatures1.jpg

StandardCMOSFeatures2.jpg

AdvancedBIOSFeatures.jpg

HardDiskBootPriority.jpg

IntegratedPeripherals.jpg

PowerManagementSetup.jpg

PnP-PCIConfigurations.jpg

PCHealthStatus.jpg

size]

Γιατί τα παρακάτω στοιχεία του συστήματος, το EVEREST τα αναφέρει ως δοκιμαστική έκδοση, τι σημαίνει αυτό;

System Memory [TRIAL VERSION]

Logon Domain [TRIAL VERSION]

OS Service Pack [TRIAL VERSION]

Motherboard [TRIAL VERSION]

FSB [TRIAL]

L1 Data Cache [TRIAL]

Processor [TRIAL VERSION]

Επίσης κάτι άσχετο· το EVEREST αναφέρει, «Computer Type: Υπολογιστής βασισμένος σε ACPI x86», επειδή δε γνωρίζω τι είναι το ACPI, υπάρχει περίπτωση αυτό να σημαίνει, πως δε μπορώ να εγκαταστήσω λειτουργικό 64 bit ?

Link to comment
Share on other sites

Frequency/Voltage Control λογικά θα μπέις μέσα και θα το κάνεις manual και θα βάλεις

Multiplier : x11

FSB : 266 (λογικά αυτό έχει ήδη)

Δεν θυμάμαι και πολύ καλά :P αλλά λογικά στο Power Saving θα έχει τίποτα επιλογές C1 και EIST, κάνε τα όλα Disable .

To ACPI x86 φυσιολογικό έιναι και δεν σημάινει τίποτα για το λειτουργικό.

Τέλος, μήπως η έκδοση του Everest που έχεις έιναι καμιά Trial και στα γράφει έτσι ?

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν πας στο frequency/voltage control

βάζεις το cpu clock ratio 11x

κοιτάς το cpu host frequency να είναι 266... αν είναι έχει καλώς κάνε save and exit

αν οχι βάλε στο cpu host clock controll την επιλογή enabled και έτσι μπορείς να βάλεις μόνος σου 266 στο cpu host frequency

trial version σου λέει το everest γιατί είναι η δοκιμαστική έκδοση, πρέπει να το αγοράσεις για να στα λέει όλα

64bit λειτουργικό μπορείς να εγκαταστήσεις απλά σου αναφέρει τι λειτουργικό έχεις εγκατεστημένο αυτή τη στιγμή

ουπς μέχρι να τα γράψω με πρόλαβες γορίλλα.... δεν το πήρα χαμπάρι :P

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο, «με τσακώσατε», το EVEREST είναι TRIAL!

Με το EVEREST τσεκάρισα την έκδοση του bios και παραθέτω ένα τμήμα της αναφοράς του:

BIOS Properties

Version: F8b

Release Date: 09/05/2008

Size: 512 KB

Στις 18/9/2008, έκανα την αγορά του συστήματος και η ιστοθέση της μητρικής μου (GIGABYTE), έχει το F8b beta bios με ημερομηνία 5/9/2008· τι λέτε, να κάνω αναβάθμιση;

Δυστυχώς, δεν έχω στο bios τις δυο παρακάτω επιλογές· την πρώτη μάλιστα, την «ζητήσατε» κι εσείς:

CPU Clock Ratio [……X]

O.C FSB1333 Core. 2 CPU [………]

Κατά τη γνώμη μου, τρία τινά μπορεί να συμβαίνουν: ή είναι κλειδωμένη η CPU, ή υπάρχει κάποια εντολή η οποία εμφανίζει/υποκρύπτει τις δυο παραπάνω επιλογές, ή γίνεται με συνδυασμό εντολών.

Για του λόγου το αληθές, δείτε με προσοχή τις παρακάτω εικόνες: η έγχρωμη είναι του συστήματός μου και η ασπρόμαυρη είναι από το User's Manual της μητρικής, η οποία, συνοδεύεται από το απαιτούμενο «μπλα-μπλα»…

[media]http://i1097.photobucket.com/albums/g346/geo1962/Frequency-VoltageControl.jpg[/media]

2-9Frequency-VoltageControl.png

[media]http://i1097.photobucket.com/albums/g346/geo1962/2-9Frequency-VoltageControl2.png[/media]

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο που δεν κατάλαβα, απʼ ότι βλέπω, δεν εμφανίζονται στο post, δυο εικόνες που όμως έχω καταχωρίσει. Η μία από τις δύο είναι αυτή που παραπάνω την αποκαλώ: «έγχρωμη του συστήματός». Αυτό που θα διαπιστώνατε σʼ αυτή την εικόνα, είναι η απουσία των δυο πρώτων (πάνω-πάνω) επιλογών, που φαίνονται στην ασπρόμαυρη και είναι η «CPU Clock Ratio» και η «O.C FSB1333 Core. 2 CPU».

Link to comment
Share on other sites

σε κάποιες μητρικές gigabyte ξεκλειδώνεις έξτρα ρυθμίσεις με συνδυασμό πλήκτρων Alt+F1 ή Ctrl+F1 δεν θυμάμαι... το αναφέρει κάπου και στο user manual, ψάξε λίγο νομίζω είναι στο κεφάλαιο του BIOS

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now