p_under

new μητρικουλα pick

Recommended Posts

καλησπερα μιας κ με τρωει η τσεπη μου κ εμενα θα παω σε amd . απο intel Q6600 .δεν θελω σχολια περι αυτου . το θεμα μου ειναι τι μητρικη προτεινετε ?

το συστημα θα αποτελειται 99% απο phenom 2 1090 , κ μνημες 2000αρες . η μητρικη που θελω ειναι η asus crosshair 4 μιας κ θα πεσει οσο overclock τραβαει (*με αερα true cooper) , δεν κανω τσιγκουνιες σε αυτα . ακουω ομως διαφορα περι υποχωρησεις στην ποιοτητας απο μερια asus κ λεω να κανω την υπερβαση ( asus fan εδω) σε giga ud5 . τι προτεινετε? θελω αποψεις αντικειμενικες κ οχι fanboyσμους . ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

μνήμες πάρε 2χίλιαρες αλλά τρέξτες η στα 1600 η στα 1800(η gbt τρώει wall στα ~1840 το οποίο νομίζω φτιάχτηκε το revision 2 mobo αλλα δεν ξέρω αν εχει έρθει ελλάδα το 2) περασαν και οι 4 από τα χέρια μου msi gd70/c4f/ud7*/c4e

η μσι είναι καλύτερη απο τις gbt για μένα καθως είναι ευκολη αρκετα και απλά χάνει σε benchmarks(αν σε ενδιαφέρουν) για λίγο απο την gbt και για κάμποσο απο τις 2 ασους. Αλλα προφανως και δεν στην προτείνω γιατί έχει άλλα 1002 κουσουρια πολυ παιδικα imo.

η άσους (formula) έχει αυτη την βλακεία που ανεβοκατεβαίνει το bus speed αλλά νομίζω φτιάχτηκε με κάποιο Bios.

επίσης από τις 2 που αναφέρεις θα πήγαινα για ασους και λόγω Bios, η γβτ στα ΑΜΔ δεν πάει πολυ καλα, τουλαχιστον μεχρι πριν 1 μηνα έτσι ήτανε :P

για τι σοι υποχωρησεις στην ποιότητα έχεις ακούσει?

Edited by AMDnord
Link to comment
Share on other sites

βασικα ενας φιλος μου που δουλεβα στο μαγαζι του μου ειπε προσφατα οτι του πηγαν 2 dao (αλλο αυτο) αλλα το βασικο οτι εχει πεσει η ποιοτητα σε πυκνωτες κ σε αλλα κυρια κομματια .επισης το διαβασα καπου κ στο xs προσφατα . αρα παω για crosshair? οι μνημες δεν θα παιξουν 2000 με 9? ελεγα να παρω τιποτα πιο περιεργο οπως kingston low voltage η gskil eco αλλα φοβαμαι οτι μπορει να ανεβουν ευκολα αρα θα παω στην σιγουρη λυση 2000 με 9αρια .benchmarks δεν με ενδιαφερουν τρομερα αλλα θα τρεξω για την παρτη μου ! την extreme απο που την πηρες ?

τελος να σου πω οτι εκανα τοπικ θελοντας πιο πολυ την δικη σου απαντηση . κ κατι ακομα ο cpu θα ειναι μεταχειρισμενος με το batch θα εχουμε μια γενικη εικονα τι ειναι ικανος να κανει?

εδιτ επειδη ειμαι κ λιγο ψειρας ειδα οτι η formula εχει ενα θεμα με το πατημα του hetasink στον south παρατηρησες κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

ναι, είχε θέμα με το πατημα.

αλλά πάντα πριν δουλέψω κάτι του αλλάζω πάστες :P

αν έχει θεμα με πυκνωτες και λοιπα τέτοια μπιχλιμπίδια τα έχει όταν παίρνεις πολύ ρευμα για το cpu και τραβας πολύ load μιλάμε για 1.85v+ και full load τα 6 cores και τον σόφο δίπλα σου. ψοφάει η τροφοδοσία και παιρνει και κανα cpu μαζι :( δεν θα έχεις τέτοιο θέμα πάντως.

οι μνήμες παιζουν κανονικα στα 2000 στην ασους, απλα δεν κερδιζεις πρακτικα κάτι, 1600 με χαμηλα timmings(6-7-6) η 1800 με 7-8-7 που παίζουν και αρκετα(δεν έχω δοκιμάσει απλά από ότι βλεπω) LoVo και θα είσαι τζετ. εξάλου για να πας 2000 θες 250 bus speed που με το 1090 δεν έχει νοημα να το ανεβάσεις περα απο το fine tuning των μνημων, καθως έχει και ξεκλείδωτο πολ/στη για το NB του cpu (αντιστοιχο uncore στα ιντελ)

με το batch παιρνεις μια ιδεα του τι θα κάνει αυτό το chip αλλά πάντα παίζει και η τύχη τον ρόλο της.

πάω να την πέσω γιατι δουλέυω αυριο και ότι άλλο θες να στο απαντήσω τότες :P

Link to comment
Share on other sites

αυτο το πατημα ειναι που με τρομαζει . επειδη το σκεφτομουν λαθος εγω δεν εχω κ εμπερια στην amd ,λογω του ξεκλειδωτου nb μηπως τα σκασω τσαμπα ? να παω σε κατι πιο νορμαλ? δεν ζηταω κατι extreme απλα να μπορεσει κ να ειναι οκ στα 4,2 G τοτε οκ αν οχι κ εχει 4ghz ας πουμε,δεν θα σκασω κιολλας .

Link to comment
Share on other sites

θα σου έλεγα να πας σε 1055 μιας και ακόμα και στον χειροτερο να πέσεις θα είσαι στα 3.8-4g απλά εκει θα θες bus speed για να το φτάσεις. αν θυμάμαι καλά έχει 14αρι multi οπότε με 285-300bclk είσαι στα 4/4.2G.

το μόνο που θα σε κόψει εκεί είναι η ζέστη ή αν έχει κανα σκάλωμα η μητρικη. πολλες gbt και msi την άκουγαν πάνω από τα ~250 με συγκεκριμένο divider για τις μνήμες. η c4f που είχα ηταν σταθερη στα 320 ενώ η c4e κοντα στα 335/340 με λίγοτερο ρευμα από την άλλη αλλά λογικά είναι το cpu που γουσταρει το bclk.

και με αυτό το bclk θα έχεις το ίδιο NB που θα είχες με τον 1090+100? στην τσέπη.

:D

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα οπως σου ειπα τον 1090 τον βρισκω μετααχειρισμενο κ ειναι λιγο κατω απο την τιμη του 1055 καινουργιου αρα μηπως να παω σε ποιο φτηνη μητρικη ?

Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτο juniour ! το θεμα ειναι τι θα κανω με τον επεξεργαστη , αν παρω τον μεγαλο μεταχειρισμενο θα παω για πιο νορμαλ μητρικη αν παω για τον μικρο καινουργιο τοτε θα παω για high end .ακομα το ψαχνω ειμαι σε διλημα . η ashrock μου εχει κατσει ωραια στο ματι .

Link to comment
Share on other sites

αυτή είναι η κεντρική διαφορά. 22 vs 38 pci lanes

αν δεν σκοπευεις να κάνεις κανα CF εμπειρο, δεν ξέρω αν αξίζει τα παραπάνω χρήματα το FX.

Επίσης το GX έχει και ενσωματωμένη GPU :P

Link to comment
Share on other sites

χρειαζομαι λιγη βοηθεια . επειδη εχω καποιες εξελιξεις σχετικα με την αγορα κ δεν ξερω τι να κανω . μπορω να κανω παραγγελια απο το amazon αμερικης κ θα μου τα στειλει μια φιλη μαζι με αλλα πραγματα για τους γονεις της . αρα τι με συμφειρει να παρω? θελω ενα πακετακι cpu - mobo - ram .

η εγγυηση με καλυπτει για ευρωπη η μονο για αμερικη ?

Link to comment
Share on other sites

το FX μονο pci lanes εχει παραπάνω :D
τιμια επιλογη junior , κ οπως ειπε κ ο amdnord αν η διαφορα του GX με το FX ειναι μονο στα lanes τοτε γι αυτο με βλεπω .
αυτή είναι η κεντρική διαφορά. 22 vs 38 pci lanes

αν δεν σκοπευεις να κάνεις κανα CF εμπειρο, δεν ξέρω αν αξίζει τα παραπάνω χρήματα το FX.

Επίσης το GX έχει και ενσωματωμένη GPU :P

http://www.hwbox.gr/news-motherboards/9605-mathete-ta-panta-gia-ta-amd-800-series-chipsets-890fx-890gx-880g-870-sb850.html :T:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τον κοπο σου amdnord . george o/c το εχω δει το θεμα σου αλλα δεν το εχω διαβασει αναλυτικα αρα ειναι ωρα να βαλω τα γυαλια μου , ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τον κοπο σου amdnord . george o/c το εχω δει το θεμα σου αλλα δεν το εχω διαβασει αναλυτικα αρα ειναι ωρα να βαλω τα γυαλια μου , ευχαριστω.

τίποτα ρει :D

μιας και δεν δουλευω αυριο θα παίξω λίγο με την c4e μέχρι να με πάρει ο ύπνος :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now