kalaitzidisk

αδιέξοδο πρόβλημα !

Recommended Posts

ανεξήγητο και άλυτο μέχρι στιγμής...

έχω ένα μηχάνημα ενός φίλου που αποτελείται από τα εξής....

VGA ATI HD4890

MOBO ASUS P6T SE

PSU SILVER POWER SP-600A2C 600W

HDD WD 1T.B

KAI RAM KINGSTON 6GB DDR3

το πρόβλημα ξεκίνησε όταν το μηχάνημα για άγνωστο μέχρι σήμερα λόγο άρχισε να τρώει κωλύματα και όταν λέω κωλύματα ούτε blue screen ούτε error message... απλά παγώνει και μονο με restart συνέρχεται.....

αυτό ίσως το κάνει 20 φορες σε 1 ώρα ίσως 5 φορες όλη μέρα....

έχουμε κάνει format 3-4hs φορες και πάλι τα ίδια, τσέκαρα τις μνήμες με το memtest και δεν exoum errors... σκεφτόμουν μήπως πάει κάποιου το μυαλό κάπου η ακόμα καλύτερα αν γνωρίζει κάποιος οποιοδήποτε πρόγραμμα που μπορούμε να τσεκάρουμε το hardware...

επίσης τσέκαρα το psu με ένα tester για psu και το δείχνει ok...

Link to comment
Share on other sites

Δισκος - κανει κανα παραξενο θορυβο? Δοκιμασατε να τα σεταρετε σε καποιον αλλον?

όχι δεν δοκιμάσαμε αλλα δε κάνει θόρυβο ο δίσκος ακούγεται να δουλεύει τέλεια...

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ξεκίνησα με ένα tsek στο δίσκο, και παρατηρώ ότι το τροφοδοτικό έχει ανεβασμένη θερμοκρασία, και η κατρά γραφικών ψήνεται στην κυριολεξία....

δοκίμασα με το τροφοδοτικό που έχω στο δικό μου μηχάνημα και το ανεβάζει και εκείνο θερμοκρασία στο εν λόγο μηχάνημα.... σε μένα πάλι δουλεύει δροσερότατα...

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ξεκίνησα με ένα tsek στο δίσκο, και παρατηρώ ότι το τροφοδοτικό έχει ανεβασμένη θερμοκρασία, και η κατρά γραφικών ψήνεται στην κυριολεξία....

δοκίμασα με το τροφοδοτικό που έχω στο δικό μου μηχάνημα και το ανεβάζει και εκείνο θερμοκρασία στο εν λόγο μηχάνημα.... σε μένα πάλι δουλεύει δροσερότατα...

Oταν λες ψηνεται τι εννοεις για την VGA; Ποσους βαθμους βαραει; Αν ανεβαζει θερμοκρασιες ειναι πολυ πιθανο να ειναι απο αυτο... Δοκιμαστε να βγαλετε την ψυκτρα τις και να αλλαξετε παστες... (προσοχη βαζουμε μονο artic ceramic που δεν ειναι ηλεκτραγωγιμη γιατι αλλιως bye bye καρτουλα...)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν hdd ok βίος update ok το psu μου είναι 680w 80w παραπάνω δηλαδή , και η vga ανεβάζει 61c στο desktop... αν είναι δυνατόν δηλαδή !!!!!! και είναι αυτή εδώ ( ImageShack: Host and Share your Photos and Videos - 1115005hd4890vaporx1gbg.png ) διαφέρει στην ψήκτρα λίγο είναι λίγο διαφορετική αλλα πάλι με ένα ανεμιστηράκι

clock gpu 850mhz και mem 975mhz...

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν hdd ok βίος update ok το psu μου είναι 680w 80w παραπάνω δηλαδή , και η vga ανεβάζει 61c στο desktop... αν είναι δυνατόν δηλαδή !!!!!! και είναι αυτή εδώ ( ImageShack: Host and Share your Photos and Videos - 1115005hd4890vaporx1gbg.png ) διαφέρει στην ψήκτρα λίγο είναι λίγο διαφορετική αλλα πάλι με ένα ανεμιστηράκι

clock gpu 850mhz και mem 975mhz...

Δεν ειναι πολλα για την καρτα... Γενικα ανεβαζαν πολυ αυτης της σειρας. Το θεμα ειναι σε load ποσο φτανει.

Link to comment
Share on other sites

η απάτι είναι το πρόβλημα σου, πέτα την να δεις άσπρη μέρα. πλάκα κάνω ε!:hehe:

Εγώ για μητρική σε κόβω, κάτι δεν της κάθετε καλά απο τα υπόλοιπα, κάποια ασυμβατότητα, σου κάνει τα ίδια και μετα το bios update?

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα σου είναι ίδια με τη δικιά μου...

Και εγώ σε idle εχω 55 βαθμούς....

Άρα δεν φταίει αυτό...

Όταν τρώει τα κολλήματα κάνεις καμία εργασία?

Έχει κάνει o/c?

Μάλλον δίσκος...

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει βίος update αλλα πάλι τα ίδια....

από την ώρα που ανέφερα το πρόβλημα στο hwbox.gr δεν έχει κολλήσει τελείως το μηχάνημα , αλλα αργή χαρακτηριστικά.... έως εκνευριστικότατα θα έλεγα.... να ρωτήσω τώρα αν τρέξω furmark λέτε να μου mini η κάρτα στα χερια να δω πόσους βαθμούς C θα φτάσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα σου είναι ίδια με τη δικιά μου...

Και εγώ σε idle εχω 55 βαθμούς....

Άρα δεν φταίει αυτό...

Όταν τρώει τα κολλήματα κάνεις καμία εργασία?

Έχει κάνει o/c?

Μάλλον δίσκος...

δεν έχω κάνει o/c το μηχάνημα είμαι μαμά και είναι δουλεμένο 3-4 μήνες...

μέχρι τότε δούλευε τέλεια,...μετα καθόταν επειδή είχε το πρόβλημα και μου το έφεραν να το δω μπας και βγάλω άκρη...

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει βίος update αλλα πάλι τα ίδια....

από την ώρα που ανέφερα το πρόβλημα στο hwbox.gr δεν έχει κολλήσει τελείως το μηχάνημα , αλλα αργή χαρακτηριστικά.... έως εκνευριστικότατα θα έλεγα.... να ρωτήσω τώρα αν τρέξω furmark λέτε να μου mini η κάρτα στα χερια να δω πόσους βαθμούς C θα φτάσει!!!

Oχι δεν θα σου μεινει στα χερια. Στην χειροτερη να κρασαρει το λειτουργικο... ;)

Link to comment
Share on other sites

μηπως ανεβαζει θερμοκρασια μεσα στο κουτι και το χαλαει? εχει καλο αερισμο? το furmark δεν θα μας πει κατι εκτος και ειναι στα τελευταια της η VGA!

cpu kai mobo temps εχουμε πει?

Link to comment
Share on other sites

μηπως ανεβαζει θερμοκρασια μεσα στο κουτι και το χαλαει? εχει καλο αερισμο? το furmark δεν θα μας πει κατι εκτος και ειναι στα τελευταια της η VGA!

cpu kai mobo temps εχουμε πει?

τι εννοείς t χαλάει ??? t κουτί είναι ανοιχτό...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι φιλε απο θερμοκρασίες κοίτα το δίσκο!!!!!

μια χαρά και ο hdd το τσέκαρα σε άλλο μηχάνημα... δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνετε .... κανεις καμια ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now