Nikos13

CORSAIR 3 X 2gb DDR3 CLASSIC 2000 Mhz δεν θα δουλεύουν triple channel ??? SOS SOS SOS

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω έτοιμα κάποια components για να συνθέσω ένα νέο σύστημα

Είναι :

i7 950 + COOLERMASTER V8 CPU COOLER

UD3R GIGABYTE

CORSAIR 3 X 2GB DDR3 CLASSIC 2000 MHZ

2 X WD SATA III HDD

SAPPHIRE 6870 GDDR5

CORSAIR TX 950W

COOLERMASTER HAFX CASE

Δεν έχω κάνει την σύνθεση ακόμα διότι περιμένω το case και η απορία μου είναι η εξής οι μνήμες που έχω επειδή δεν λένε triple channel κτλπ δεν θα δουλεύουν σε triple channel ? τι γίνετε γιατι έχω μπερδευτεί αρκετά... Θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα ??? Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει λίγο ..

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προταίρων!

Link to comment
Share on other sites

:Q.. wiiiiiii!!! Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για τις απίθανα γρήγορες απαντήσεις σας που με έκαναν να ησυχάσω κι όλας!!!! Και επίσης για την ωραία υποδοχή που μου κάνατε!!!! :) :)

Ναι δεν το είδα στην συσκευασία αλλά είδα και αυτό το site που με άγχωσε (: (w w w.corsair.com/products/corei7/default.a s p x * Τον δημοσιεύω επειδή πιστεύω ότι δεν θα απαγορεύεται η αναφορά σε τέτοια σιτε!!

Έχω και μια άλλη ερώτηση όμως παιδιά για εσάς που σίγουρα θα ξέρετε...

Σκέφτομαι πως θα το στήσω και σκέφτομαι το πρώτο boot πρέπει να ρυθμίσω την τάση στις ram τίποτα στον επεξεργαστή ή όλα θα γίνουν αυτόματα και να μην ανησυχώ ?? :S

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι παιδιά!

Έτοιμο το pc δουλεύει από αυτό είμαι μέσα, μόνο που έχω ένα προβληματάκι... όταν αντιγράφουν οι δίσκοι ή όταν κάνω ξεζιπάρισμα και είμαι κ στον φιρεφοξ τρώει κάποια ανεξήγητα κολλήματα και δεν καταλαβαίνω τον λόγο... περίμενα να πετάει το πσ αλλά δεν έχω δει κάτι τέτοιο ακόμη... λέτε να φταίει καμία ρύθμιση ?

Ευχαριστώ εκ των προταίρων παιδιά!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Το παθαίνει συνέχεια ρε γαμώτο και είναι αρκετά εκνευριστικό... σκέφτηκα μέχρι μήπως φταίει ο δίσκος... με ένα format ενημερώσεις κτλπ (to SP1 θα λύσει το πρόβλημα μήπως ξέρεις ?) τι μπορώ να κάνω τώρα όμως ?

Link to comment
Share on other sites

64 λεει. Νικ αλλαξε πλζ το μπλε ηλεκτρικ χρωμα, δεν κανει καλη αντιθεση με το μαυρο! θα ψαξω αυριο μηπως βρω καμια λυση στα ξενα φορα!

Link to comment
Share on other sites

64 JC (δεν ξέρω και τα ονόματα σας...) Το άλλαξα ζορό ;) Βρήκες τίποτα ???

* Σήμερα συζυτούσα με έναν φίλο μου και του έλεγα για τις βαθμολογίες που δίνουν τα windows.. όλα έχουν από 7,5 και πάνω και στον σκληρό δίσκο δίνει 5,9 και μου είπε πως αυτός πρέπει να γονατίζει το σύστημα και να βάλω έναν ssd.. Καμία άποψη από εσάς guys ?

Link to comment
Share on other sites

Βρε οτι οι SSD σκιζουν ειναι οντως αληθεια, αλλα και παλι τετοια κολληματα δεν ειναι δικαιολογημενα...

Περισσοτερο για δισκο θα σκεφτομουν - μηπως εχει κανα προβλημα - αλλα ποτε δεν ξερεις τι μπορει να τα προκαλει...Παντως σε Windows 7, σε κανενα μηχανημα δεν εχω δει κατι τετοιο. Ουτε καν στα Vista δηλαδη, που οντως ειχαν προβλημα με τα copies.

Link to comment
Share on other sites

βρήκα αυτό

Slow System Performance When Copying Large Files in XP x64 & Server 2003 x64 – And a solution! - TechSpot Blog

που λέει για το πρόβλημα που είχαν και τα ΧΡ και 2003 64b.

στο τέλος λέει πως το ίδιο συμβαίνει και στα win7 αλλα δεν έχει κάποια λύση.

δυστυχώς δεν ξέρω πως φτιάχνει αυτό. για τώρα απλά όταν αντιγράφω κάτι από τον ένα δίσκο στον άλλο φροντίζω να μην κάνω τίποτε άλλο :)

εδώ να παρατηρήσω ότι σε σύστημα με c2d (s775) το πρόβλημα είναι σχεδόν ανύπαρκτο ενώ σε i5 είναι έντονο!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια μεταφερω σχεδον καθημερινα αρχεια δεκαδων GB απο δισκο σε δισκο (εξωτερικους/SSD @ RAID/εσωτερικους) και δεν εχω δει ουτε ενα τετοιο κολλημα. Και στη δουλεια τα ιδια με SSD/HDD/externalHDD/network - αλλα κι εδω εχω SSD :P

Το μονο που μου εχει τυχει, ειναι σε Vista ανευ SP, να αργει ΠΟΛΥ να γινει ενα τετοιο transfer. Αλλα να κολλαει το PC? Ποτε!

Να φταιει κατι στη μνημη και τον τροπο που τη διαχειριζονται οταν κανουν αυτα τα transfers? Κανα memory remap feature απενεργοποιημενο - δεν ξερω...:(

Link to comment
Share on other sites

Από χθες ότι και αν μετέφερα δεν έγινε πάλι το μόνο που έγινε σήμερα όταν έβαζα στο Cod 6 (Call Of duty) τις ρυθμίσεις γραφικών στο full κολλούσε το παιχνίδι.. και από ότι είδα στις διεργασίες ο επεξεργαστής πάνω από το 40 % που πήγε για μια στιγμή δεν πήγε και οι ram δουλεύουν στο 24 % - 40 %... Τελικά ssd να πάρω τώρα η να το καθιστερίσω όπως σκεφτόμουν ??

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα δεν είναι στο υλικό σωστά ? Του λειτουργικού δεν πρέπει να είναι αυτό ? ( γιατί έχω παρατηρήσει ότι δεν ανοίγει και σφαίρα καθυστερεί λίγο κάνει τους ελέγχους και εκεί στην εκκίνηση των windows έχουμε μια μικρή καθυστέρηση 5 - 6 δευτερόλεπτα περίπου...)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου για σου αλλα ακριβως το ιδιο πρόβλημα κανει το συγκεκριμένο τροφοδοτικό σε 2 μηχανήματα που έφτιαξα τελευταία και μολις το αλλαξα και στα 2 τέλος τα παντα .αμα το ψαξεις στο ΝΕΤ θα καταλάβεις τι σου λεω.εκει ξαφνικα που ήσουνα στο ΝΕΤ κολαει η οθόνη μενει φρεναρισμενη και θελει restart η ξαφνικα σε μια αλλη εργασία οτιδήποτε αλλα οχι παντα!.ειχα φαει τοτε τον κοσμο απο ρυθμισης bios τα παντα και το διαβασα σε ενα forum και λεω για κατσε και βαζω ενα αλλο τροφοδοτικό πανω και τελος.η το μονο σιγουρο που θα στο κανει ειναι αμα βαλεις να κανει speedtest στο Internet...

εγω αυτο αντιμετώπισα και απο τοτε μολις ακουω το corsair to psu λεω μακριααααααααα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,

Δεν μου κάνει ακριβώς αυτό που λες αλλά κάποια μικρο κολλήματα που με ctrl + alt + dlt σχετικά γρήγορα ξεπερνίουνται... Δοκίμασα να κάνω και speedtest σε 2 σιτες αλλά δεν είχα κάποιο πρόβλημα... μήπως δεν είναι το τροφοδοτικό ?? (Μακάρι να μην είναι όμως :) )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι παιδιά!

Έτοιμο το pc δουλεύει από αυτό είμαι μέσα, μόνο που έχω ένα προβληματάκι... όταν αντιγράφουν οι δίσκοι ή όταν κάνω ξεζιπάρισμα και είμαι κ στον φιρεφοξ τρώει κάποια ανεξήγητα κολλήματα και δεν καταλαβαίνω τον λόγο... περίμενα να πετάει το πσ αλλά δεν έχω δει κάτι τέτοιο ακόμη... λέτε να φταίει καμία ρύθμιση ?

Ευχαριστώ εκ των προταίρων παιδιά!!!

:)

εγώ πιστεύω πωσ είναι hdd bottleneck και όλα τα κολλήματα οφείλονται σε αυτό

άμα κάνω λάθος διωρθόστε με :que:... 0mnofNfE9aeB7Xcz2uYLuXz5TtJoUS08luSlkeMqti2S5lMTwsZHxUyvKonPVRKcvDQsYDKSypThKhNrJYUlSEvXyll9D0UK5tCSw7E1nmhXPVeQsGW2NTCgdB1rIhNjJB1nJB1nKhNjJBGKoBv4Y43f+QBUYAAAAASUVORK5CYII=

Link to comment
Share on other sites

Και σαν τι θα μπορούσα να κάνω γι αυτό :S

Οι σκληροί δίσκοι που έχω είναι 5 :

* WD CAVIAR BLACK 640GB SATA III (Boot)

* WD CAVIAR BLACK 1TB SATA III

* WD CAVIAR (GREEN**) 1 TB SATA II

* WD CAVIAR (GREEN**) 1 TB SATA II

* EXTERNAL WD 500 GB USB 2.0

** (αν δεν κάνω λάθος)

*** Επίσης μια φορά μου έτυχε όπως αντιγράφω να χαθεί ο δίσκος και με reboot να τον βρει πάλι... :SSSSSS

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now