kws25mi

ποιο mobo ?? και ποτε???

Recommended Posts

Επιτελους μετα απο 1 χρονο απαλεψιας με ενα αθλιο PC μονο για χρηση Internet , Office κτλ αποφασισα να κανω την κινηση για κατι SUPER...αλλα εχω χαθει λιγακι...οποτε ειπα να ερθω στους Experts...Ξεκιναω...

Επειδη ειμαι φανατικος gamer θελω οπωσδηποτε την 9800GX2(μαλλον 2 σε SLI) και DDR3 , δεν με ενδιαφερει το o/c (ακομα τουλαχιστον)...

αρα συνεπαγεται σε mobo Intel . Η ερωτησεις μου ειναι

1.να περιμενω το 790i ??Αργει πολυ??αν ναι να παω σε ποιο??

2.Ποιος quad core ειναι που βγαινει σε λιγο στα 45nm??(εχω λιγο χασει την μπαλα με τα ονοματα...)

3.μπορειτε να μου προτεινετε καποια συνθεση ανεξαρτητου ποσου??εστω κ αν χρειαστει να περιμενω 2-3 εβδομαδες ακομα...

Σας ευχαριστω προκαταβολικα ολους

Link to comment
Share on other sites

790i = 18 Μαρτίου.

Ποιό board θα είναι καλύτερο ουδείς ξέρει ακόμα...άλλωστε δεν έχουνε πέσει στο ίδιο άτομο μαζεμένα να γίνει συγκριτικό.

Σίγουρα στα top θα είναι το Dreadnought της Foxconn.

Και μετά κλασικά Asus Striker II Extreme και μετά....απόοοο....κάμποσο καιρό... DFI LanParty nF790i-T3R...

2. Quadcore στα 45nm κυκλοφορεί ήδη ( ο QX9650 ) και περιμένουμε τον Απρίλη τον QX9770, και σε καμμιά δύο εβδομάδες θα έχουμε και στην αγορά κάμποσους απλούς 45άρηδες ( Q9300/Q9450/Q9550 ).

Για σύνθεση αν δεν μας πείς τι χρήση κάνεις κυρίως δεν θα είναι και τόσο εύστοχες οι προτάσεις μας...

Από την άλλη από ότι φαίνεται ένα Triple SLI με 9800GTX μάλλον θα παίζει καλύτερα και θα βγαίνει και φθηνότερα από 2* 9800GX2.

DDR3 μνήμες φυσικά CellShock 1800C8 ή ακόμα καλύτερα ένα blue kit ( αναμένεται soon ).

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας σε ευχαριστω για την βοηθεια

Το PC το χρησιμοποιω 60% για games και 40% για Photoshop,corel,Oficce,Internet...οποτε θα ηθελα κατι αρκετα δυνατο να σηκωνει παιχνιδια . Οι μνημες ειναι αυτες που σκεφτομουν , πολυ καλες , και ο επεξεργαστης μαλλον θα καταληξω στον QX9650 ....Το μεγαλυτερο μου διλλημα ειναι η GPU....παντα ειχα κολλημα με αυτο...ξερουμε ποτε ερχονται στην Ελληνικη αγορα??Ελπιζω οχι Απριλιο γιατι δεν παει αλλο...αντε να δουμε κανα συγκριτικο αλλα απο οτι εχω διαβασει η 9800gx2 σκιζει , τωρα σε 3χSLI μπορει οντως να εχεις δικιο.Επισης θελω να βαλω 2 Raptor σε raid0 και αλλον εναν 500gb μαλλον.To αλλο μου προβλημα ειναι το tower και το τροφοδοτικο...κ η χρηση ή οχι υδροψυξης,,αν κ με ολα αυτα το βλεπω αναποφευκτο... παντως δεν βλεπω να πεφτω κατω απο 3500 χιλιαρικα με ολα αυτα...:whistling:

Link to comment
Share on other sites

3500K και βάλε θα πάει..:P

Βασικά, ο QΧ9650 είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις τώρα..αλλά γιατί να μην περιμένεις έναν Q9550 ή κάποιον άλλον?Μόνο τον ξεκλείδωτο multiplier θα χάσεις..τα mhz τα έχεις με λίγο overclock.

Όσον αφορά τις VGA πλέον σε όλον τον κόσμο γίνεται ταυτόχρονο launch...οπότε μέσα στην επόμενη βδομάδα θα σκάσουν και GX2 και GTX ! :D

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας Βασιλη σε ευχαριστω για την βοηθεια

κοιτα προτιμω να πληρωσω KATI παραπανω απο το να κανω overclocking , ο λογος ειναι οτι δεν ξερω τιποτα απο αυτο και φοβαμαι να ρισκαρω.

Για την μητρικη που ρωτησα παντως (με το 790i ) υπαρχει μονο μια EVGA...ειναι καλη κατα την γνωμη σου????

Οσο για την 9800gx2 κυκλοφορισε στα 520 ευρω παρακαλω....Αρκετα καλη τιμη πιστευω....Οι GTX οχι ακομα....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now