Guru21

VCORE voltage problem

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,

οπως λεει το ρητο "ειδα φως κ μπηκα"!!

προσφατα εκανα ενα upgrade στο pc μου κ μου παρουσιαστηκε ενα προβλημα κ στην αναζητηση για λησεις βρηκα το site κ ειπα μπω....

...

αλλαζοντας λοιπον πριν λιγες μερες motherboard+ram και κανοντας το απαραιτητο format κατα το οποιο ολα πηγαινανε μια χαρα, μου εμφανιστηκε προβλημα στην ταση που υπαρχει ως VCORE voltage στο bios της mb (ειναι στα 0.5volts ενω θα επρεπε να ειναι γυρω στα 1.6 αν δεν κανω λαθος).

οταν παω να μπω κανονικα στο λειτουργικο μου βγαζει σφαλμα

CPU overvoltage fairure

press F1 to resume

το οποιο F1 οταν το παταω μπαινει κανονικα στα windows σα να μην τρεχει τιποτα!!

οσο το pc ειναι σε λειτουργια δεν παρουσιαζει καποιο ιδιαιτερο προβλημα εκτος απο μερικα κοληματα ισως για 2-3'' αλλα σπανια.οταν βεβαια δεν κανω τιποτα το σπαυδαιο (πχ ακουω μουσικη+κοιταω κατι στο internet) οταν παω να τρεξω καποιο παιχνιδι μου κρεμαει το παιχνιδι κ δεν ξεκιναει καν!

σε αυτο το upgrade δεν εχω κανει καθολου overclocking τα εχω ολα στα default settings της motherboard ...τωρα που το σκεφτομαι στην αρχη οταν τελειωσα το format ηταν ολα μια χαρα κ στις τασεις κ σε καποιο restart που εκανε καθως εβαζα drivers κ εκανα τα updates στα windows τοτε εγινε το προβλημα!δεν νομιζω ομως οτι να κανω format παλι θα δωσει τη λυση καθως τι σχεση εχει το λειτουργικο με τις τασεις που βλεπει η motherboard στο bios....ή μπορει κ να εχει?!

πφφφφ....εχω αγανακτησει δεν ξερω τι αλλο να κανω...κ τη μπαταρια της mb εβγαλα....τιποτα...μηπως εχει προβλημα το τροφοδοτικο?...πφφφ δεν ξερω...

system hardware::

CPU:: Intel quad q9400 2.6

CPU fan:: Coolermaster Hyper N 520

Motherboard:: ASUS P5P43TD/USB3

Ram:: Kingston KHX1600C9D3K4/ 8Gb

Graphics card:: Asus ati EAH5850

Power Supply:: Coolermaster silent pro 700w

ευχαριστω για οποια βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

οχι 1.6 στη CPU ,τα volts δεν τα εχω πηραξει καθολου

μιλαω για τα volts που βλεπεις οταν απο το bios τσεκαρεις τις τασεις στο "hardware monitor"

τα +12 , +3.3 , +5 κτλ

Link to comment
Share on other sites

εκανα και update στο bios φιλε αλλα παλι τιποτα!!

τωρα εχω προβλημα κ στη θυρα ethernet (στο device manager λεει οτι η συσκευη δεν μπορει να ξεκινησει) και δεν μπορω να φορτωσω με τιποτα το dvd των windows για να κανω format καθως μου βγαζει συνεχεια την ιδια ....λακια

CPU overvoltage error!

press F1 to resume

και η ταση VCORE συνεχιζει να παιζει μεταξυ 0.456-0.52volts

καμια αλλη ιδεα....?

το τροφοδοτικο για τα πραγματα που εχω πανω μια χαρα δεν ειναι?να εβγαλε προβλημα αυτο?

να παω την motherboard πισω?

πφφφ...τι να κανω?....σνιφ σνιφ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now