Nickolaos

Thermaltake Frio

Recommended Posts

Δεν σου είπα να την πάρεις αναγκαστικά από το Πλαίσιο. Λάθος μου που δεν έδωσα του κατασκευαστή το link :)

Για ανεμιστήρες, δεν βλέπω τους γνωστούς 5ευρους Scythe του Πλαισίου, οι οποίοι κάνουν πολύ καλή δουλειά :( Πρόσφατα αγόρασα αυτόν XILENCE RED WING FAN 120MM - ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΚΟΥΤΙΟΥ - E-SHOP.GR - ωραιότατος είναι :T:

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου είπα να την πάρεις αναγκαστικά από το Πλαίσιο. Λάθος μου που δεν έδωσα του κατασκευαστή το link :)

Για ανεμιστήρες, δεν βλέπω τους γνωστούς 5ευρους Scythe του Πλαισίου, οι οποίοι κάνουν πολύ καλή δουλειά :( Πρόσφατα αγόρασα αυτόν XILENCE RED WING FAN 120MM - ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΚΟΥΤΙΟΥ - E-SHOP.GR - ωραιότατος είναι :T:

Fans δεν πειράζει, για 24/7 την θέλω, θα πάρω ένα απλό. Με αέρα έτσι και αλλιώς δεν πάς για χοντρά. Έτσι και αλλιώς, πιστεύω σε καμια 15αριά μέρες που θα ξεμπλέξω με κάτι υποχρεώσεις, θα τελειώσω το μονοβάθμιο.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια ψύκτρα και 2 fan, θα θες για τίποτα benching φαντάζομαι οπότε, κοίτα μπας και βρείς 2 Sunnon 120mm, είναι δυνατοί, πιο ήσυχοι από τους εκωφαντικούς Delta και πιο οικονομικοί.

Edit: Tabs are bad :(

2 fan σε Megahalems για 24/7 είναι SUPER OVERKILL.

Έναν Scythe S-Flex πάρε αν θες να έχει καλούτσικη ροή ( επαρκέστατη για την Megahalems ) και να είναι και ήσυχος.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι για 24/7 όπως λες Νικόλαε, γιατί δεν πας σε κάτι ποιο οικονομικό; Εγώ λέω από το να δώσει το 50άρικο για την FRIΞΟ, γιατί να μην πάρει την κορυφαία μια και καλή. Αλλά εφόσον θες μια 24/7 ψύκτρα, έχω καλή αντιπρόταση που θα σου βγει ένα 20άρικο λιγότερο ;)

Scythe Ninja 3

SCYTHE SCNJ-3000 NINJA 3 - ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ - E-SHOP.GR

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι για 24/7 όπως λες Νικόλαε, γιατί δεν πας σε κάτι ποιο οικονομικό; Εγώ λέω από το να δώσει το 50άρικο για την FRIΞΟ, γιατί να μην πάρει την κορυφαία μια και καλή. Αλλά εφόσον θες μια 24/7 ψύκτρα, έχω καλή αντιπρόταση που θα σου βγει ένα 20άρικο λιγότερο ;)

Scythe Ninja 3

SCYTHE SCNJ-3000 NINJA 3 - ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ - E-SHOP.GR

Μπά. Τι 43 τί 55 που θα μου βγεί με τα έξοδα αποστολής.

Link to comment
Share on other sites

Μα νόμιζα ότι είπες ότι θα σου πάει πολλά γιατί θα πάρεις και ανεμιστήρες :confused:

Έψαξα τώρα και βρήκα ένα THERMALFAKE BLUE FAN απο το 2006. Καλός είναι μωρέ.:)...

Edited by Nickolaos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τη σειρά μου θα πρότεινα την Hyper 212.

Την έχω δουλέψει σε πολλά CPU.Κράταγε χαλαρά θυμάμαι τον 950 για bench στα 4600 με 1.6V.

Και είναι και πολύ φτηνή.Τώρα την έχω και παίζει για κάθε μέρα στον 7500 μου στα 4G@1.48V με iddle 32C και load 55.

CoolerMaster Hyper 212 Plus Cpu Cooler (RR-B10-212P-GP) - Ψύκτρες - plaisio.gr

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να κοστιζει 80 ευρο για να είναι καλο ένα κουλερ.

αν δεν σε νοιάζουν οι 2-7 βαθμοι που έχουν διαφορα απο την κορυφη τότε go for it.

εγω προτιμω τα λεφτα στην τσέπη :P

Link to comment
Share on other sites

σορια αλλα για την 212 θα διαφωνησω.

Μου την εστειλα καποτε ενα γοριλλοπαιδο να την εχω πανω σε συστημα με ι5-750 και στα 4GHz με linx εκλεινε το πισι. Και στις 2 μητρικες που δοκιμασα. Το μηχανημα ηταν stable, αλλα οταν εφτανε ο επεξεργαστης τους 100 βαθμους, εκλεινε για να μη καει.

Οταν μπηκε μια megahalems στο ιδιο μηχανημα επανω, ολα εστρωσαν. 77-80 full load.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται το ψυγείο, αλλά γενικώς όχι.

Αν είναι αδύναμοι fans τότες με τον 2ο θα έχεις κάποια διαφορά.

Αν είναι αμελητέα και εσύ επιμένεις να κρατάς και το 2ο fan ε τότε είσαι fan του overkill :D

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποια περίεργα fan τα οποία είναι πανάκριβα (20 ευρά) .Άμα βάλεις δύο τέτοια στη σειρά βλέπεις σημαντική βελτίωση. Τώρα για δύο μάπα δεν το πολυπιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now