George_o/c

MSI Radeon HD 6950 & HD 6970: Στα 398? και 496? αντίστοιχα!

Recommended Posts

Δε γίνεται κάθε φορά που θα βγάζει μια εταιρία drivers να ανεβάζει τις επιδόσεις... Η Ν έκανε ότι ήταν να κάνει με τις εκδόσεις που έβγαλε ήδη. Αντίθετα η Α το πιθανότερο να μην έχει καλούς drivers γιατί βιάστηκε να βγάλει την κάρτα στην αγορά πριν τα χριστούγεννα.

δεν νομίζω ότι έγραψα κάτι τέτοιο...

πάντως από τότε που βγήκε η σειρά 5xx έχουν βγει 2 drivers όλοι και όλοι (ένας για την 580 και ο άλλος για να μπει υποστήριξη και για την 570), ούτε καν unified με τις υπόλοιπες σειρές και χωρίς να βελτιώνουν επιδόσεις σε κάτι για την συγκεκριμένη σειρά...

http://www.nvidia.com/object/win7-winvista-64bit-263.09-whql2-driver.html

http://www.nvidia.com/object/win7-winvista-64bit-262.99-whql-driver.html

νομίζεις δλδ ότι δεν θα βγάλει κάποτε η Nvidia drivers που να βελτιώνουν τις επιδόσεις σε συγκεκριμένες αναλύσεις, σε συγκεκριμένα games, σε SLI ή όχι στην συγκεκριμένη σειρά? (ρητορική)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσεως...

Έχετε κάνει ποτέ μια απλή δοκιμή ?

Παίρνουμε μια κάρτα που είναι καιρό στην αγορά, ας πούμε μια GTX285.

Βάζουμε τον 1ο ή έστω 2ο driver που βγάλανε για την εν λόγω κάρτα, και βάζουμε έπειτα και τον νεότερο driver.

Βάζουμε 5-6 games, και ΠΑΙΖΟΥΜΕ τα games και βγάζουμε 3 run average με το fraps σε κάθε game με τον κάθε driver ( first release & latest release ).

Πόση είναι άραγε η διαφορά ?

υ.γ. Τρέξτε μετά και τα ενσωματωμένα benchmarks των games αυτών με τους 2 drivers και δείτε τις διαφορές στα νούμερα.

Ανταποκρίνονται τις διαφορές από τον 1st driver με τον latest driver στο πραγματικό gameplay ?

;)

σιγουρα εχεις δικιο μπιλ ΑΛΛΑ

με τις 58χχ είχαμε καλο μπουστ με τους νεους drivers.

εγώ ξέρω οτι η κόκκινη έγραψε πάλι...τσάμπα τα 550? που έδωσα για την ψησταριά (480) και δεν έχει και backplate...καλά να πάθω :hehe:

tsan βάλε τους 10.12 που σηκώθηκαν σήμερα στην Amd!!

Το θέμα όμως είναι ότι αν είναι να περιμένουμε 4-5 μήνες που θα κάνει η ΑMD να βγάλει drivers που θα κάνουν μια αισθητή διαφορά από την 580 τότε τσάμπα ο χρόνος αναμονής και όχι τα χρήματα για μια Nvidia.

Δε διάβασα όλα τα reviews, αλλά οι περισσότεροι έκαναν δοκιμές με τους 10.10d... Ούτε καν με τους 10.11... Σήμερα βγήκαν οι 10.12 ειδικά για τις 69xx. Δεν πέρασαν 4-5 μήνες για να γίνει. Επίσης το αν φταίνε οι drivers ή όχι, δεν το καταλαβαίνεις από τις επιδόσεις της, αλλά από τη διαφορά με τις 5870, που υποτίθεται είναι εξέλιξή τους. Δε μπορεί λοιπόν μια κάρτα που δεν είναι καινούρια, αλλά απλά βελτιώση να είναι χειρότερη από την προκάτοχό της. Εκεί βλέπεις ότι κάτι δεν πάει καλά.

Tsan, τι έκδοση είναι οι drivers του cd;

Link to comment
Share on other sites

Για να μην λέμε ότι να ναι θα υπάρξουν κάποιες βελτιώσεις με τους drivers, αλλα δεν θα εκτοξευθούν κιόλας. Ok, η GTX580 είναι καλύτερη, αλλα κάνει 500 τουλάχιστον, εγώ την 6970 την παρήγγειλα στα 389.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, φυσικά και η τιμή της είναι super και θα είναι πάρα πολύ δημοφιλής σαν κάρτα ΄και σίγουρα θα χτυπήσω μια κι εγώ αλλά εδώ μιλάμε για επιδόσεις. Περίμενα να είναι κάτι καλύτερο απλά.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην λέμε ότι να ναι θα υπάρξουν κάποιες βελτιώσεις με τους drivers, αλλα δεν θα εκτοξευθούν κιόλας. Ok, η GTX580 είναι καλύτερη, αλλα κάνει 500 τουλάχιστον, εγώ την 6970 την παρήγγειλα στα 389.

GTX 580 = 430-460 euro στην λοιπή Ευρώπη ( εκτός απΕλλπαδιστάν )

Επίσης εγχώρια ( Μπανανιστάν ) παίρνεις GTX570 με λιγότερα χρήματα.

Τέσπα.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην λέμε ότι να ναι θα υπάρξουν κάποιες βελτιώσεις με τους drivers, αλλα δεν θα εκτοξευθούν κιόλας. Ok, η GTX580 είναι καλύτερη, αλλα κάνει 500 τουλάχιστον, εγώ την 6970 την παρήγγειλα στα 389.

460 euro κάνει η GTX580 και η GTX570 329 χωρίς μεταφορικά από pixmania :)

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω πως απλα βγαλανε την καρτα για να μην μεινουν με την 58χχ 2 χρονια στην αγορα. λογικα θα το σκεφτοντουσαν σε μικροτερα nm με τα ολα τα sp της και με τα αυτα της και με τα εκεινα της να εδερνε την 580 ΑΛΛΑ επρεπε να συμβιβαστουν με tsmc οπότε αναγκαστικα 40nm.

δεν είναι καθολου κακη καρτα και μακαρι να πουλησει τρελα (μπας και δουμε και κανα cpu καλο απο τους πρασινους:P ) . μεσα στην βδομαδα που θα σκασουν και τα αλλα ριβιους με τους drivers θα εχουμε μια καλυτερη εικονα. ιμο παντα

Link to comment
Share on other sites

Tsan βάλε νέους drivers, 5400 βαραει default η καρτα.

Με τα ρολόγια σου έχω δει 5800, βεβαia το 580gtx είναι 6100+

Mια χαρα καρτουλα ειναι... θα βγει και καλυτερο software μην ξεχναμε οτι ειναι κατι διαφορετικο δεν ειναι σαν τα Fermi based που 480,470,570,580 εχουν εναν πυρηνα fermi, και απλα κοβουνε μια συσταδα shader και ενα κομματι memory cont,

Λιγο υπομονη! Γιατι ο πρωτος Fermi drivers καλος βγηκε μετα απο 2 μηνες εαν θυμαμαι καλα....

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το παραμύθι των drivers μην το παραπέρνουμε στα σοβαρά.

Γιατί:

1. Η AMD ευθύνεται που ΔΕΝ είχε έτοιμο driver "της προκοπής" ( όπως περιμένετε να είναι ) να δώσει στους reviewers τουλάχιστον 5 μέρες πριν το launch ( εκτός και αν νομίζετε πως όλες οι μετρήσεις για ένα review βγαίνουνε σε 5 λεπτάκια )

2. Θα δούμε στο σύντομο μέλλον ( άντε να δείτε πόσο υπομονετικός είμαι, μέχρι τον Μάρτη! ) πόση πραγματική διαφορά θα κάνουνε οι νεότεροι drivers.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το παραμύθι των drivers μην το παραπέρνουμε στα σοβαρά.

Γιατί:

1. Η AMD ευθύνεται που ΔΕΝ είχε έτοιμο driver "της προκοπής" ( όπως περιμένετε να είναι ) να δώσει στους reviewers τουλάχιστον 5 μέρες πριν το launch ( εκτός και αν νομίζετε πως όλες οι μετρήσεις για ένα review βγαίνουνε σε 5 λεπτάκια )

2. Θα δούμε στο σύντομο μέλλον ( άντε να δείτε πόσο υπομονετικός είμαι, μέχρι τον Μάρτη! ) πόση πραγματική διαφορά θα κάνουνε οι νεότεροι drivers.

Βασίλη, δε χρειάζεται να περιμένεις μέχρι το Μάρτη. Ήδη οι 10.12 έχουν μεγάλη διαφορά από τους 10.10x

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, δε χρειάζεται να περιμένεις μέχρι το Μάρτη. Ήδη οι 10.12 έχουν μεγάλη διαφορά από τους 10.10x

Που είδες μέτρηση με αυτούς ?

Ελπίζω να μην εννοείς το fake Unigine Heaven που κυκλοφόρησε πολύ στο net.

Εγω προσωπικά είδα μόνο ένα πινακάκι 10.10x vs 10.12 αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι fake.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αγνοώ το 3DMark... Το έχω ξαναγράψει άλλωστε... Γιά όσους benchάρουν είναι σημαντικό, για όσους πήραν την κάρτα για να την χαρούν, σχεδόν άχρηστο...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now