JackSparrow21

i7 860 overclock και Prime95 error!!!

Recommended Posts

Γεια σας,

παρακολουθώ το site σας μερικές μέρες τώρα και μπορώ να πω ότι είναι ένα από τα καλύτερα sites που έχω συναντήσει.Ειδικά στα reviews δεν παίζεστε!!!

Λοιπόν ύστερα από ερευνα και βασιζόμενος και αρκετά στο δικό σας review παρήγγειλα μια ψύκτρα megahalems για το σύστημα μου.Και προχτές τη εγκατέστησα.Το μονο που έχω να πω είναι ότι η ψύκτρα δεν παίζεται!!!Με χρήση τις δίκια της πάστας χωρίς να χρησιμοποιήσω καμια as5 και έχοντας περάσει ελάχιστες ώρες από όταν την έβαλα(έχω διαβάσει ότι μετά από κάποιες μέρες 5-6 αποδίδει καλύτερα η πάστα) είδα αμέσως διαφορά στην θερμοκρασία σε full load τουλάχιστον 35-37 βαθμούς!!!Έχοντας τέτοια εκπληκτικά αποτελέσματα δεν κρατήθηκα και χτες έκανα το πρώτο μου overclock :D

Το σύστημα μου είναι το εξής:

CPU: i7 860@2.80GHz

M/B:Gigabyte GA-P55-UD5

RAM:Corsair XMS3 2x2GB@1333MHz 9-9-9-24 (Το ξέρω ότι είναι χαλια...)

GPU:Gigabyte ATI Radeon HD4890 1GB

PSU:THERMALTAKE W0117 TOUGH POWER 750W

Λοιπόν κατάφερα και πήγα τον 860 στα 4GHz.

Οι ρυθμίσεις μου είναι οι εξής:

Turbo Boost-C1E- C STATES -EIST: Disabled

Multiplier:x21

BCLK:191

QPI:x32

System Memory Multiplier:8.0->1528 MHz

PCI Express Fr: 101

Performance Enchance:Standar

DRAM Timing: Quick

RAM Timings: 9-9-9-24, tRFC:74

Load-Line Calibration: Level 2

CPU Vcore: 1.33750 V ( Default: 1.22500 V)

QPI/Vtt: 1.240 V ( Default: 1.100 V)

PCH: 1.080 V ( Default: 1.050 V)

CPU PLL: 1.860V ( Default: 1.800 V)

DRAM Volt: 1.640 V ( Default: 1.500 V)

Το σύστημα μου με αυτές τις ρυθμίσεις φαίνεται σταθερό.Έχω τρέξει από tests: Prime95,IntelBurnTest(Maximum), Super PI(32M) και LinX.Όλα τα έχει περάσει με επιτυχία και χωρίς καμια BSOD ή κάποιο error.Όμως το Prime95 το έχω τρέξει πολλές φορες και σε 2 από αυτές μου έχει βγάλει error σε έναν πυρήνα.Την μια φορα στα 7 λεπτά και την άλλη στη 2 ώρες.

Το μήνυμα είναι το εξής:

"FATAL ERROR:Rounding was 0.5,expected less than 0.4"

Θέλω να μου λύσετε 2 απορίες.

1) Αν κάποια από τις ρυθμίσεις που έχω κάνει είναι λάθος ή αν δίνω παραπάνω ρεύμα κάπου που δεν πρέπει μιας και το overclock είναι για 24/7.

2)Αν πρέπει να δώσω σημασία στα error του Prime95(Αν ναι τι πρέπει να κάνω;Να ανεβάσω vcore? ) ή θεωρείται stable το σύστημα αφού ανταπεξέρχεται σε IntelBurnTest και Linx;

Έγραψα παρα πολλά και ελπίζω να μην σας κούρασα...Απλώς ήθελα να δώσω όλες τις λεπτομέρειες.

Παρακάτω επισυνάπτω και φωτογραφίες με τα errors.

Περιμένω τις απαντήσεις σας :D

t0q29y.jpg

2m6sby0.jpg

avou42.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ καλές γιορτές

Εγώ θα σου έλεγα να μην σε απασχολείσαι άλλο αν το μόνο πρόβλημα είναι το prime95 και σε όλα τα αλλά είσαι οκ.

ίσα ίσα δοκίμαζε σιγά σιγά να κατεβαζεις τα volt από cpu κτλ ώσπου να φτάσεις στις ελάχιστες τιμές με τις οποίες θα έχεις το ίδιο σταθερό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

ότι λέει ο από πάνω, παίξε λίγο με το VTT και δες αν θα περάσει και αυτό το test. πάντως οι τιμές που έχεις στις τάσεις είναι χαμηλές και ασφαλείς

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now