George_o/c

OCZ Technology: Η γνωστή εταιρεία αποσύρεται από την αγορά DRAM products!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=OCZ Technology: Η γνωστή εταιρεία αποσύρεται από την αγορά DRAM products!]http://reviews.hwbox.gr/news/ocz.jpg[/NEWS_IMG]Οι Solid-State Drives αποτελούν ίσως την πιο έξυπνη κίνηση αναβάθμισης που μπορεί να κάνει ένας χρήστης στις μέρες μας. Οι διαφορές είναι εμφανείς τόσο στο χρόνο που θέλει το σύστημα να boot-άρει, όσο στα application launches και στο συνολικό system performance. Η OCZ Technology, κάποτε γνωστή για τα DRAM/memory products της, αποφάσισε να επεκτείνει την γκάμα προϊόντων της αρχικά στα cooling solutions και τα τροφοδοτικά και έπειτα στους SSDs, σημειώνοντας τεράστια επιτυχία. Αν συμπαθείτε τα στατιστικά στοιχεία, τότε θα εκλάβετε καλύτερα τα παραπάνω με τον εξής τρόπο: 325% αύξηση των εσόδων μέσα σε ένα χρόνο, μόνο από τους SSDs!

Ως συνέπεια του προηγουμένου και επειδή η πορεία της στην αγορά των μνημών τα τελευταία 2 χρόνια ήταν ολοένα και πιο ζημιογόνα, η εταιρεία αποφάσισε να αποσυρθεί μες στο άμεσο μέλλον από την αγορά DRAM προϊόντων και να αφοσιωθεί ακόμα περισσότερο στους SSDs. Έθεσε μάλιστα το σχέδιό της αμέσως σε εφαρμογή με την ανακοίνωση των Vertex 3 Pro, Vertex 3 EX και Z-Drive R3 SSDs στην CES 2011.

Έκανε καλά; Ο χρόνος θα δείξει...

[img_ALT=OCZ Technology: Η γνωστή εταιρεία αποσύρεται από την αγορά DRAM products!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614d260237614da.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=OCZ Technology: Η γνωστή εταιρεία αποσύρεται από την αγορά DRAM products!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614d2602377d5fd.jpg[/img_ALT]

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανε. Αρκετά ταλαιπώρησε τόσο κόσμο με το rma της το οποίο ειδικά στις μνημες ήταν τελείως gtp... Ocz no good!!! :hehe:

Στο καλό και να μας γράφει!

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι ρε συ Γιωργο, να σκεφτομαστε ποιοι θα χασουν την δουλεια τους καθε φορα, τοτε να παρουμε ολοι δανεια για να αγοραζουμε hardware για να μην χασουν καποιοι τη δουλεια τους.

Δεν ειναι λογικη αυτη.

Οσο για το RMA της OCZ εχω να πω ενα πραγμα.

ΝΤΡΟΠΗ.... ξεφτυλλα και αισχος. Ταλαιπωρηθηκα ΠΑΝΩ απο 2 μηνες με ενα set μνημες (OCZ Blade DDR3 2133 3x2GB) οι οποιες δεν παιξανε ποτε ουτε underclocked (οχι στοκ).

Το πρωτο σετ το εστειλα και μου ηρθε αντικατασταση την οποια εκανα την μαμακια να μην δοκιμασω και ταλαιπωρησα τον φιλο subzero. Τελικα και η αντικατασταση δεν επαιζε ουτε underclocked. Ξανα πισω οι μνημες, ξανα αντικατασταση. Το 3ο σετ λοιπον, επαιξε στα 1600 περιπου με στοκ ταση (1.65) και 9αρια, την πουλησα σε καποιον, αφου τον ενημερωσα για ολα τα σχετικα. Μνημες κοστους 300+?, ταλαιπωρια τοσους μηνες... και τα νευρα τσαταλια.

ΟCZ δεν προκειται να αγορασω τιποτα πλεον αν δεν ξερω οτι εχει εγγυηση απο ελληνικο καταστημα με αποδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Με ολο το συμπαθειο καλα εκανε που εφιγε απο το χωρο των μνημων.

Παλι καλα που δεν αγορασα κανα σετακι απο την ocz γιατι απο οτι διαβασα ...ακολουθουσαν μαρτυρια :(

Απο την αλλη ομως πιστευω στον τομεα των ssd εχει πολλα να μας δειξει καθως οι Ocz vertex 2 60 kai 120/240 gb ειναι φοβεροι

Υ.Γ. : Εχω και εγω εναν ssd ocz vertex 2 60 gb και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος. :D

Link to comment
Share on other sites

Αντε, σιγα σιγα να αποσυρεται απο τα παντα. Σιγα την αυθεντια στους SSD. Θυμαμαι κατι για μπουκωμενους JMicron...

όλοι το είχαν το πρόβλημα με τους jmicron

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μερικες εταιριες που απλα ΔΕΝ τις εμπιστευομαι. OCZ, Thermaltake, Kingston, Tagan, Albatron, ECS κλπ.

Μπορει ο Vertex 2 ναι ειναι ιδιος με τον Force, αλλα θα προτιμησω να δωσω τα παραπανω λεφτα και να παρω τον Corsair.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now