Nomad

ΑΓΟΡΑ ΝΕΑΣ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ

Recommended Posts

Παιδιά χαίρεται,

μια ερώτηση σχετικά με αγορά νέας κάρτας.

Έχω στο pc μου μια 5870 αγορασμένη πριν 8 μήνες και με την έλευση των νέων καρτών από κόκκινη και πράσινη μπήκα και εγώ στη διαδικασία να αναρωτηθώ και να ψαχτώ για το αν αξίζει αλλαγή.

Να σημειώσω ότι παίζω σε 1920x1080 και δεν με αφορούν τα setup με πολλαπλές οθόνες.

Έχω τον εξής προβληματισμό: Αξίζει η μετάβαση σε μια 6970 ή μια 570 ή μια 580??

Έχω μια κάρτα σαφώς δυνατή (5870) η οποία υποστηρίζει το πρότυπο DX11 και μέχρι στιγμής μου επιτρέπει και απολαμβάνω απροβλημάτιστα τα περισσότερα παιχνίδια που έχω δοκιμάσει.

Αλλάζοντας κάρτα θα δω διαφορά, έστω και μικρή, ή λεπτομέρειες που σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογούν να πετάξω 300 - 400?...

Παρακαλώ τα φώτα σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πουλήσεις την κάρτα σου τώρα που είναι ακόμα "ζεστή"..και να πάρεις μία 580gtx.. από όλες τις άλλες καινούριες αυτήν την στιγμή δεν θα δεις σοβαρή διαφορά..

Link to comment
Share on other sites

μιας τωρα που η καλυτερη ειναι η gtx 580 Μονο εκει αξιζει να πας αμα θες

αλλιως περιμενεις για τα 2πυρινα θυρια που ερχονται gtx 590 kai 6990

τωρα σε αυτο που λεει ο venisk δηλαδη να την πουλησεις κα να πας σε 580 ... αξιζει αλλα μετα θα μπεις ξανα στο δειλημα να αλλαξεις ?:D

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι από τη 580 υπάρχει μια κάποια υπολογίσιμη διαφορά, αλλά από τη 6970 (που αυτή είχα και στο μυαλό μου) η διαφορά δεν είναι και μεγάλη 8α έλεγα...

Πάντως ηγέτης παραμένει η 5970 ε?? !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι από τη 580 υπάρχει μια κάποια υπολογίσιμη διαφορά, αλλά από τη 6970 (που αυτή είχα και στο μυαλό μου) η διαφορά δεν είναι και μεγάλη 8α έλεγα...

Αν είναι να πας σε 5970 πάρε καλύτερα άλλη μια 5870 και θα είσαι +5%..αλλά δεν το προτείνω..

Σε αναλύσεις μέχρι 1920 χ 1200 μια 580 είναι υπεραρκετή.

Link to comment
Share on other sites

Άρα όπως το κόβω παραμένω σε 5870 και περιμένω τις επερχόμενες 2πύρηνες για να δω εκεί πια που θα καταλήξω. Θα πήγαινα σε 5970 αλλά εν αναμονή του 6990 δεν νομίζω να αξίζει. Άλλωστε πάνω κάτω τα ίδια χρήματα θα έχουν, από 550 έως και 600? ε??

Link to comment
Share on other sites

Άρα όπως το κόβω παραμένω σε 5870 και περιμένω τις επερχόμενες 2πύρηνες για να δω εκεί πια που θα καταλήξω. Θα πήγαινα σε 5970 αλλά εν αναμονή του 6990 δεν νομίζω να αξίζει.

Άλλωστε πάνω κάτω τα ίδια χρήματα θα έχουν, από 550 έως και 600? ε??

Εxactly ;)

Yeap, λογικά κάπου εκεί θα παίξουν :)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το γύρο πάντως νικήτρια είναι η πράσινη!! Η 580 δεν έχει αντίστοιχο κόκκινο αντίπαλο... Αντίθετα στον προηγούμενο γύρο η 5870 κατ εμέ ήταν πολύ καλύτερη και σαφώς δροσερότερη επιλογή από τη 480... Το ίδιο και 5850 από τη 470!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now