George_o/c

Η Intel "ρίχνει" ξανά στην αγορά τις προβληματικές SATA 2 μητρικές!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Η Intel "ρίχνει" ξανά στην αγορά τις προβληματικές SATA 2 μητρικές!]http://reviews.hwbox.gr/news/intel.jpg[/NEWS_IMG]Aφού συνενοήθηκε με τους συνεργάτες της, η Intel αποφάσισε τελικά να συνεχίσει τα shipments των 6 Series Chipsets που πάσχουν από το σχεδιαστικό λάθος με τις SATA 2 θύρες, περισσότερα για το οποίο μπορείτε να διαβάσετε εδώ.

Σύμφωνα με την εταιρεία, οι "προβληματικές" μητρικές θα σταλούν μόνο σε OEMs που κατά κόρον πουλάνε συστήματα που δεν επηρεάζονται από το συγκεκριμένο θέμα. Αυτό εν τέλει σημαίνει ότι θα δούμε και πάλι τα Sandy Bridge-based laptops στα ράφια των καταστημάτων, μιας και περιλαμβάνουν μόνο ένα δίσκο που κάλλιστα μπορεί να συνδεθεί σε μια εκ των δύο SATA 3 θυρών. Εκτός όμως από τα laptops, η Intel αναφέρει ότι ίσως κυκλοφορήσουν και ορισμένα desktop PCs με μητρική παλαιότερου revision, τα οποία απλά θα διαθέτουν ένα optical drive και ένα HDD/SSD στα SATA 3 ports. Αυτό βέβαια με την προϋπόθεση ότι οι πελάτες θα ενημερώνονται για το πρόβλημα με τις υπόλοιπες θύρες SATA.

Οι προβληματικές μέρες των 6 Series chips όπως και να 'χει φτάνουν δειλά-δειλά στο τέλος τους, εφόσον η Intel έχει ξεκινήσει ήδη την παραγωγή B3 stepping revisions, με το shipping προς τους κατασκευαστές να αρχίζει τέλη του μήνα.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Και αν κάποιος στο μέλλον θελήσει να βάλει άλλον έναν σκληρό; Πλάκα κάνουν;

... Αυτό βέβαια με την προϋπόθεση ότι οι πελάτες θα ενημερώνονται για το πρόβλημα με τις υπόλοιπες θύρες SATA.

Link to comment
Share on other sites

:hehe: :hehe: ήμουν σχεδόν σίγουρος οτι κάτι τέτοιο θα γίνοταν!!

είναι αδύνατο να επισκευαστεί τέτοια massive ποσότητα μητρικών και το κόστος/χρόνος τελίως απαγορευτικό!!

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα καταλαβα.Ευχομαι οχι 300εκ να χασουν αλλα 600εκ.Δεν θα τους χαλασει καθολου.Αντε γιατι το μαμισαν το θεμα.Δεν ειμαι φαν κανενος,εχω και ιντελ και amd συστηματα.Αλλα αυτη τη φορα ευχομαι η amd να παει καλητερα απο ποτε.Οτι θελουν μας κανουν σου λεει δεν εχει αλλη επιλογη το χ58 πεθαινει το 1156 τελειωσε θα αρκεστουν λοιπον στις sata 3 θυρες προς το παρον.Αμ δε ομως.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα καταλαβα.Ευχομαι οχι 300εκ να χασουν αλλα 600εκ.Δεν θα τους χαλασει καθολου.Αντε γιατι το μαμισαν το θεμα.Δεν ειμαι φαν κανενος,εχω και ιντελ και amd συστηματα.Αλλα αυτη τη φορα ευχομαι η amd να παει καλητερα απο ποτε.Οτι θελουν μας κανουν σου λεει δεν εχει αλλη επιλογη το χ58 πεθαινει το 1156 τελειωσε θα αρκεστουν λοιπον στις sata 3 θυρες προς το παρον.Αμ δε ομως.

1 billion ειναι το κοστος (300 εκ χαμενα απο τις πωλήσεις + 700 εκ απο το μάζεμα της σαπίλας)

Απο την μια μερια η nvidia οπου της πηρε 1,5 billion πριν ενα μηνα (και θα της τα περνει για 5 χρονια) . Απλά της πέσανε πολλά, και λεει γιατί να μην πουλήσω και την σαπίλα!

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα καταλαβα.Ευχομαι οχι 300εκ να χασουν αλλα 600εκ.Δεν θα τους χαλασει καθολου.Αντε γιατι το μαμισαν το θεμα.Δεν ειμαι φαν κανενος,εχω και ιντελ και amd συστηματα.Αλλα αυτη τη φορα ευχομαι η amd να παει καλητερα απο ποτε.Οτι θελουν μας κανουν σου λεει δεν εχει αλλη επιλογη το χ58 πεθαινει το 1156 τελειωσε θα αρκεστουν λοιπον στις sata 3 θυρες προς το παρον.Αμ δε ομως.

Γιατι το Χ58 πεθαίνει....?

Link to comment
Share on other sites

Απο την μια μερια η nvidia οπου της πηρε 1,5 billion πριν ενα μηνα (και θα της τα περνει για 5 χρονια) . Απλά της πέσανε πολλά, και λεει γιατί να μην πουλήσω και την σαπίλα!

$1.5 δις μια και έξω ήταν Seb. Όχι θα της τα παίρνει για 5 χρόνια, απλά θα αποκτήσει πρόσβαση σε πατέντες/τεχνολογίες της NVIDIA για 5 χρόνια. http://www.hwbox.gr/news-cpu/10877-intel-nvidia-istoriki-simfonia-1-5-dis-dolarion-gia-antallagi-texnologion.html :T:

Όσο για την Intel ας στείλει τις μητρικές στα laptops, κανένα πρόβλημα. Αλλά γιατί και στα desktops;

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου να πω και εγώ την άποψη μου. Η Intel στην προκείμενη συμφωνία με την Nvidia πλήρωσε 1.5 δις δολαριων και πέταξε έξω παντελώς την Nvidia από τον σχεδιασμό και κατασκευή chipsets για τις πλατφόρμες της, σε αντίθεση με πολλούς δεν βρίσκω που ακριβώς κέρδισε η Nvidia και ζημιώθηκε η Intel, όσον αφορά τον άλλο μύθο περί ανταλλαγής τεχνολογιών, ούτε πήρε ούτε και πρόκειται να πάρει ποτέ άδεια x86 η Nvidia από την Intel (η μοναδική περίπτωση που οι μηχανικοί της Nvidia αποκτήσουν πρόσβαση στο x86 ip της Intel θα είναι όταν η Intel εξαγοράσει για ένα κομμάτι ψωμί την Nvidia και την διαλύσει πλήρως), αυτό που συνεβει είναι οτι σύμφωνα με την απόφαση της Αμερικάνικης Επιτροπής Ανταγωνισμού που καταδίκασε την Intel πρόσφατα, η εταιρεία είναι υποχρεωμένη να πληροφορεί όλους τους συνεργάτες αλλά και ανταγωνιστές της σε οποιαδήποτε αλλαγή πράξει πάνω στις πλατφόρμες της και πρέπει να δικαιολογεί αυτήν την πράξη εαν πρόκειται να βλάψει τις επιδόσεις των προϊόντων των ανταγωνιστών της, βλέπε GPUs απο AMD κ Nvidia. Τώρα όσον αφορά το σενάριο ότι η Intel θα χρησιμοποιήσει τεχνολογία της Nvidia για τα ενσωματωμένα igps της, προσωπικά το θεωρό σχεδόν αδύνατον και δεν έχει κανένα λόγο να το κάνει δεδομένου ότι η Intel έχει επενδύσει χοντρά στην Imagination Technologies με ποσοστό επί των μετοχών και κάνει licence σχεδόν όλο το πολύ προχωρημένο τεχνολογικό ip της Imgtech.

Intel Corporation

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου να πω και εγώ την άποψη μου. Η Intel στην προκείμενη συμφωνία με την Nvidia πλήρωσε 1.5 δις δολαριων και πέταξε έξω παντελώς την Nvidia από τον σχεδιασμό και κατασκευή chipsets για τις πλατφόρμες της, σε αντίθεση με πολλούς δεν βρίσκω που ακριβώς κέρδισε η Nvidia και ζημιώθηκε η Intel, όσον αφορά τον άλλο μύθο περί ανταλλαγής τεχνολογιών, ούτε πήρε ούτε και πρόκειται να πάρει ποτέ άδεια x86 η Nvidia από την Intel (η μοναδική περίπτωση που οι μηχανικοί της Nvidia αποκτήσουν πρόσβαση στο x86 ip της Intel θα είναι όταν η Intel εξαγοράσει για ένα κομμάτι ψωμί την Nvidia και την διαλύσει πλήρως), αυτό που συνεβει είναι οτι σύμφωνα με την απόφαση της Αμερικάνικης Επιτροπής Ανταγωνισμού που καταδίκασε την Intel πρόσφατα, η εταιρεία είναι υποχρεωμένη να πληροφορεί όλους τους συνεργάτες αλλά και ανταγωνιστές της σε οποιαδήποτε αλλαγή πράξει πάνω στις πλατφόρμες της και πρέπει να δικαιολογεί αυτήν την πράξη εαν πρόκειται να βλάψει τις επιδόσεις των προϊόντων των ανταγωνιστών της, βλέπε GPUs απο AMD κ Nvidia. Τώρα όσον αφορά το σενάριο ότι η Intel θα χρησιμοποιήσει τεχνολογία της Nvidia για τα ενσωματωμένα igps της, προσωπικά το θεωρό σχεδόν αδύνατον και δεν έχει κανένα λόγο να το κάνει δεδομένου ότι η Intel έχει επενδύσει χοντρά στην Imagination Technologies με ποσοστό επί των μετοχών και κάνει licence σχεδόν όλο το πολύ προχωρημένο τεχνολογικό ip της Imgtech.

Intel Corporation

Mα δεν μας ενδιαφερει ποιος κερδισε και ποιος εχασε ΙΝΤΕL-NVIDIA. Αναμενομενη συμφωνια ηταν.... Η intel θα εχανε την δικη, και η Nvidia ηθελε τα φραγκα να τα ριξει στην ερευνα απο το να πανε απο εφεση σε εφεση.... Τυχαιο το ολο θεμα με την ARM...

Ειναι πασιγνωστο απλα δεν αλλαζει οτι εβγαλε το 1,5 απο την τσεπη, και τωρα που της βγηκε και αυτο οσο να ναι της εκατσε στο στομαχι βαρύ!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now