jfmoto

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΑ 4000Mhz ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ?

Recommended Posts

Γεια σε όλους.

Είμαι νέος και στο forum σας αλλά και στον χώρο του overclocking.

Θα ήθελα την βοήθεια σας στο να καταφέρω να φτάσω τα 4200 στον αέρα.

Ο cpu μου είναι ο i7 875κ και μέχρι τώρα είναι σταθερός σε ότι τεστ έχω κάνει και σε θερμοκρασίες έως 73 C το ανώτερο στα 4000 με vcore 1,32.

Οι τιμές που χρείζονται για να τον σταθεροποιήσω σε κάτι πάνω από τα 4000 ανεβάζει τις θερμοκρασίες πάνω από το 80 C. Η ψήκτρα που χρησιμοποιώ είναι η COOLMASTER V6GT και πλέον δεν μπορεί να με καλύψει. Υπάρχει κάτι αρκετά καλύτερο σε αέρα για να κρατά την θερμοκρασία μου κάτω από 74 C για τα τεστ, η θα πρέπει να στραφώ σε υδρόψυκτη?

Ευχαριστώ προκαταβολικά και αναμένω οπιαδήποτε συμβουλή.

Link to comment
Share on other sites

Noctua NH-D14 είναι η κορυφαία ψύκτρα. Πρέπει όμως να έχεις μεγάλο κουτί και να εξετάσεις συμβατότητα με ram (να έχουν χαμηλό ύψος) και την 1η pci-e slot. Κανείς δε μπορεί να σου εγγυηθεί ότι θα φτάσεις κάπου με μία ψύκτρα, γιατί παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες (κουτί, μνήμες, μητρική, πάστα, θερμοκρασία δωματίου κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση και συμβουλή.

Το κουτί μου είναι το HAF 932 όσο για τις μνήμες Ίδη έχω θυσιάσει την πρώτη slot με το V6GT και την πρώτη pci δεν την χρησιμοποιώ. Θέλω να πιστεύω πως θα υπάρχει χώρος για το Noctua NH-D14.

Αυτό που με απασχολεί όμως είναι αν θα έχει σημαντικές διαφορές στις θερμοκρασίες με το V6GT ώστε να αξίζει τον κόπο και το χρήμα . Γνωρίζει καπιος?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα την coolermaster V10 και είδα τεράστια διαφορά (8-10 βαθμούς). Το κουτί την χωράει άνετα. Αν έχεις όμως ψηλές μνήμες και αναγκαστικά μετακινήσεις τον 12άρη ανεμιστήρα αριστερά τότε δεν κλείνει γιατί βρίσκει στον μεγάλο πλαϊνό ανεμιστήρα του κουτιού. Οπότε πρέπει να τον βγάλεις και να βάλεις 12αρια αν θες. Προσωπικά τον πλαϊνό δεν τον χρησιμοποιώ καν.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε κ ο προλαλησαντας παραπάνω κανείς δε μπορεί να σου εγγυηθεί για θερμοκρασίες γιατί είναι πολλοί οι παράγοντες που την επηρεάζουν!

Προσωπικά έχω μια Megahalems σε εναν ι7 920 D0 και αν κ έχω καταφέρει να τον ανεβασω μεχρι κ 4200, δεν αξίζει τον κόπο, γιατί κ οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν αναλογικά πάρα πολυ απ το 3906 που τον έχω 24/7 (δλδ απο κει που δουλέυει στους 73-4 σε 100% load, στους 4200 χτυπάει κοκκινα πάνω απο 85 γιατί ζητάει πολύ παραπάνω ρεύμα) και ουτως ή άλλως δε θα δεις κ διαφορα που ν αξίζει τον κόπο(εκτός αν κάνεις benching)!!

Επίσης εξαρτάται απ το κομμάτι του επεξεργαστή σου!!

Δε βλέπω το λόγο να το ζορίσεις τοσο πολυ με αερόψυξη!

Αν θέλεις το κεφάλι σου ήσυχο πήγαινε καλύτερα σε νερο!!

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια super mega Super Mega | Prolimatech, Να βρεις την ηγεία σου. Τί μητρική έχεις?

Τώρα πιστεύω πως φαίνεται όλο το σύστημα μου

Εσύ σε τι επεξεργαστή έχεις την Super Mega | Prolimatech και σε τι χρονισμό?

Αν έχεις και κάποια φωτο με θερμοκρασίες σε φουλ load θα ήταν το τέλειο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε κ ο προλαλησαντας παραπάνω κανείς δε μπορεί να σου εγγυηθεί για θερμοκρασίες γιατί είναι πολλοί οι παράγοντες που την επηρεάζουν!

Προσωπικά έχω μια Megahalems σε εναν ι7 920 D0 και αν κ έχω καταφέρει να τον ανεβασω μεχρι κ 4200, δεν αξίζει τον κόπο, γιατί κ οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν αναλογικά πάρα πολυ απ το 3906 που τον έχω 24/7 (δλδ απο κει που δουλέυει στους 73-4 σε 100% load, στους 4200 χτυπάει κοκκινα πάνω απο 85 γιατί ζητάει πολύ παραπάνω ρεύμα) και ουτως ή άλλως δε θα δεις κ διαφορα που ν αξίζει τον κόπο(εκτός αν κάνεις benching)!!

Επίσης εξαρτάται απ το κομμάτι του επεξεργαστή σου!!

Δε βλέπω το λόγο να το ζορίσεις τοσο πολυ με αερόψυξη!

Αν θέλεις το κεφάλι σου ήσυχο πήγαινε καλύτερα σε νερο!!

Συμφωνώ σε όλα όσα έγραψες φιλέ μου και οι θερμοκρασίες που ανέφερες ταιριάζουν με τις δίκες μου. Το ότι πιέζω τον CPU μου το κάνω καθαρά από χόμπι και μόνο. Για την υδρόψυξη είχα στο μυαλό μου το H70 τις CORSAIR αλλά από ότι έψαξα στο Google δεν είδα να έχει ιδιαίτερες διαφορές από μια καλή ψήκτρα αέρα. Το μόνο που θα άξιζε είναι φτιαχτή αλλά κοστίζει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Να πω τη γνώμη μου; Ακόμα και 4500 να πας το CPU δεν πρόκειται να δεις διαφορά σε οποιαδήποτε καθημερινή εφαρμογή, εκτός κι αν στόχος σου είναι τα κούφια MHz και το benchmarking για το HWBOT News ;)

Από 'κει και πέρα 4GHz @ 1.32V full stable με θερμοκρασίες 74*C full load είναι πολύ καλά και δεν υπάρχει λόγος για κάτι καλύτερο. Κράτα τα χρήματά σου για το μέλλον :)

Link to comment
Share on other sites

George_o/c έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά αν το κάνεις για χόμπι είναι μεγάλη ικανοποίηση να βλέπεις τα νούμερα να ανεβαίνουν. Συμπληρώνοντάς σε, όχι μόνο δε βλέπεις ουσιαστικά καμία διαφορά, αλλά καταβροχθίζεις άσκοπα ρεύμα και σακατέβεις και τον επεξεργαστή με το overvolting.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη του George oc είναι σεβαστή και πολύ σωστή. Λόγο του ότι έμενα ομως με έτρωγε ο κ...λος μου και δεν άκουσα τον φίλος μας, αγόρασα και έβαλα την Noctua NH-D14.

Τα αποτελέσματα δεν ήταν καθόλου καλά θα έλεγα. Οι θερμοκρασίες ήταν πιο υψηλές από την V6GT αρκετά. Χρειάστηκε να βάλω εμπρός και πίσω τους ανεμιστήρες τις V6GT και στην μέση να αφήσω την αρχική της Noctua για να μπορέσω να βελτιώσω κάπως την κατάσταση.

Τουλάχιστον θα κοιτάξω να κάνω μια παρουσίαση με το πάθημα μου για να έχετε εικόνα και να ξέρετε και εσείς οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και εγώ ανήκω σε αυτούς που τους τρώει ο κλος τους, αλλά μόνο σε ότι έχει να κάνει με benchmarking και hwbot. Το 24/7 rig έχει Q8400 που απλά παίζει στα 3-3.2GHz από 2.6GHz stock, έτσι για το καλό λίγο overclock :P Και γενικά στα 24/7 συστήματα καλό είναι να συγκρατείσαι και να τα overclock-άρεις πολύ μόνο αν υπάρχει ουσιαστικός λόγος, πράγμα που πλέον συμβαίνει μόνο με λιγάκι παλιότερες κάρτες γραφικών και τις επιδόσεις τους στα παιχνίδια ;)

Αυτό πάλι που είπες για την Noctua μου ακούγεται πολύ κουλό ρε γμώτο. Είσαι σίγουρος ότι πατάει καλά; Τι πάστα χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε gfmoto αυτο πραγματι ειναι παρα πολυ ατοπο σχετικα με τους βαθμους σου με την noctua nh-d14 επειδη πολυ απλα ειναι η κορυφαια λυση (δεν ξερω τι γινεται με την Prolimatech Super Mega)

Οσο για ψυξη με νερο εκτος οτι κοστιζει πρεπει να ξες και καποια πραγματα για να την φτιαξεις...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και εγώ ανήκω σε αυτούς που τους τρώει ο κλος τους, αλλά μόνο σε ότι έχει να κάνει με benchmarking και hwbot. Το 24/7 rig έχει Q8400 που απλά παίζει στα 3-3.2GHz από 2.6GHz stock, έτσι για το καλό λίγο overclock :P Και γενικά στα 24/7 συστήματα καλό είναι να συγκρατείσαι και να τα overclock-άρεις πολύ μόνο αν υπάρχει ουσιαστικός λόγος, πράγμα που πλέον συμβαίνει μόνο με λιγάκι παλιότερες κάρτες γραφικών και τις επιδόσεις τους στα παιχνίδια ;)

Αυτό πάλι που είπες για την Noctua μου ακούγεται πολύ κουλό ρε γμώτο. Είσαι σίγουρος ότι πατάει καλά; Τι πάστα χρησιμοποιείς;

Η πάστα που χρησιμοποιώ είναι η SUPER THERMAL GREASE ZM-STG1 της ZALMAN. Είναι η ίδια που χρησιμοποίησα και στην V6GT. Όσο για το πάτημα θα το κοιτάξω ξανά αν και είμαι πολύ σίγουρος ότι είναι οκ. Σε λίγα λεπτά θα ανεβάσω και Φώτο με τις θερμοκρασίες της NOCTUA και της V6GT με την ίδια πάστα σε ίδιους χρονισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε gfmoto αυτο πραγματι ειναι παρα πολυ ατοπο σχετικα με τους βαθμους σου με την noctua nh-d14 επειδη πολυ απλα ειναι η κορυφαια λυση (δεν ξερω τι γινεται με την Prolimatech Super Mega)

Οσο για ψυξη με νερο εκτος οτι κοστιζει πρεπει να ξες και καποια πραγματα για να την φτιαξεις...

Μακάρι παιδιά να ήταν ψέματα η να κάνω κάτι λάθος και να μην πάνε χαμένα τα 76,75 euro που έδωσα. Αν έχετε να μου προτείνεται κάτι είμαι όλος αυτιά.

4000-1900 intel burn 25 V6GT.jpg

4000-2000 intel 30 times V6GT.jpg

NOCTUA TESTS---V6GT.jpg

SNC00120 V6GT.jpg

SNC00134 V6GT.jpg

4000-1900 intel burn 25 V6GT.jpg

4000-2000 intel 30 times V6GT.jpg

NOCTUA TESTS---V6GT.jpg

SNC00120 V6GT.jpg

SNC00134 V6GT.jpg

4000-1900 intel burn 25 V6GT.jpg

4000-2000 intel 30 times V6GT.jpg

NOCTUA TESTS---V6GT.jpg

SNC00120 V6GT.jpg

SNC00134 V6GT.jpg

57fd07b8330d6_4000-1900intelburn25V6GT.j

57fd07b83ad57_4000-2000intel30timesV6GT.

57fd07b841572_NOCTUATESTS---V6GT.jpg.305

57fd07b847d5a_SNC00120V6GT.jpg.d01d8d8d3

57fd07b84e629_SNC00134V6GT.jpg.d6260fbff

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now