dusty^

Αξιζει RAID 0 σε SSD ?

Recommended Posts

Καλημερααα!

Εχω στο συστημα μου εναν Corsair Force F120.

Θα ηταν καλη ιδεα αν επαιρνα εναν ακομα και τους εβαζα σε συστοιχια RAID 0? Μιλαω παντα για τον αντικτυπο σε επιδοσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..! Εαν δεν κανω λαθος χανεις το trim με το raid!

H δικη μου αποψη ειναι: Εαν εχεις μητρικη με sata 3 ( 6gb/s ) να περιμενεις λιγο και να πουλησεις τον corsair οποτε να παρεις εναν απο τους νεους ssd!Βεβαια μπορεις να τον βαλεις και σε sata 2 αλλα για να αξιοποιησεις πληρως τις επιδοσεις θες sata 3!

Εαν δεν σε καλυπτει ο ενας ssd τοτε βαλε αλλον εναν..! Αλλα επειδη δεν εχω πολυ-ασχολιθει με το raid@ssd δεν μπορω να σου πω ακριβως τι πρεπει να κανεις!

Ζαχο τα φωτα σου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξιζει.

Ναι μεν αυξανεις τα MB/s, αλλα στους SSD ετσι κι αλλιως ειναι τουρμπισμενα :P

Θες και SataIII για να τα εκμεταλλευτεις, χανεις και το TRIM.

Γνωμη μου, μην το κανεις. Η ουσιαστικη διαφορά του SSD σε σχεση με τους μηχανικους είναι το access time, το οποιο ποσο πιο κατω να παει απο 0,0001 sec? :P

Link to comment
Share on other sites

αν θες χωρο, καντο. οσο πιο πολυ ελευθερο εχουν οι ssd τοσο καλυτερα δουλευουν. εγω πηγα κατευθειαν σε raid οποτε δν ξερω να σου πω διαφορες, αλλα το συστημα πεταει ετσι οπως ειναι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το πάμε με το δεν αξίζει τώρα, απαξιώνουμε και λίγο πολύ αυτό που έχουμε ήδη...άρα με σκεπτικό αυτό, θα έπρεπε ήδη να περιμένουμε να αγοράζουμε καινούριο μηχάνημα.

Φυσικά και αξίζει!

Link to comment
Share on other sites

Απο αποψη ταχυτητας πιστευω οτι θα δω καποια διαφορα με τους 2 SSD σε RAID 0.

Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι αυτο το TRIM που θα χασω αμα τους βαλω σε RAID 0 ?

Link to comment
Share on other sites

Θα γεμίζει σκουπίδια και θα πέφτουν οι επιδόσεις του με το χρόνο;

Με αποτέλεσμα να χρειάζεται να κάνεις full erase σε τακτά χρονικά διαστήματα (μαζί με την εγκατάσταση των windows-software)

Link to comment
Share on other sites

Θα γεμίζει σκουπίδια και θα πέφτουν οι επιδόσεις του με το χρόνο;

Με αποτέλεσμα να χρειάζεται να κάνεις full erase σε τακτά χρονικά διαστήματα (μαζί με την εγκατάσταση των windows-software)

Λοιπον εχω ΙΝΤΕΛ χωρις TRIΜ...και οι επιδοσεις του δεν εχουν πεσει ΚΑΘΟΛΟΥ!

Οτι παρεις φιλε μου παρε σε ΙΝΤΕL....ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΠΑ ΝΑ ΧΟΥΝΕ ΚΑΙ ΣΑΝΤΙΓΗ, ΙΝΤΕΛ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω ΙΝΤΕΛ χωρις TRIΜ...και οι επιδοσεις του δεν εχουν πεσει ΚΑΘΟΛΟΥ!

Οτι παρεις φιλε μου παρε σε ΙΝΤΕL....ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΠΑ ΝΑ ΧΟΥΝΕ ΚΑΙ ΣΑΝΤΙΓΗ, ΙΝΤΕΛ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!!!

Προφανώς και δε μιλάμε για Intel βρε! :hehe:

Corsair έχει το παιδί ήδη!

Link to comment
Share on other sites

Θα πουλησω τον corsair και θα περιμενω τη νεα σειρα intel ssd!

Δηλαδη η Intel εχει καποια τεχνολογια που δεν επιτρεπει να μαζευονται σκουπιδια ετσι?

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν από χθες προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση windows 7 σε 2 Intel X25-V raid0 αλλά στο στάδιο της ολοκλήρωσης εγκατάστασης κολλάει. βγάζει το windows starting και μετά τίποτα. έβαλα μόνο τους Intel στη μητρική έφτιαξα το raid σε 128k δοκίμασα αρκετές φορές και με διαφορετικές εκδόσεις windows 7 αλλά τα ίδια. η bios είναι στο raid. ποιο μπορεί να είναι το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

πόσο υπομονετικός; το αφησα πάνω από ώρα. δείχνει μαύρη οθόνη και δεν κάνει τίποτα. έκανα εκκίνηση σε ασφαλή λειτουργία και μου λέει ότι θέλει κανονική εκκίνηση για να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση. πόση ώρα δηλαδή χρειάζεται με μαύρη οθόνη; σε εγκατάσταση με ένα ssd γίνεται κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

στον ενσωματωμένο της μητρικής. επιλέγω raid στη μητρική και μετά με ctl+I μείνει στο μενού. επιλέγω create volume- raid0- 128KB και εχω μόνο τους Intel συνδέμένους. και οκ ολοκληρώνεται. μετά το dvd των windows τον βλέπει σαν ένα και αρχίζω εγκατάσταση σε raid τι μητρική. στο στάδιο της ολοκλήρωσης της εγκατάστασης κλείνει και δείχνει μαύρη οθόνη. κάνει επανεκκίνηση και μετά το windows starting αντί να δείξει την οθόνη welcome και οδηγό αρχικών ρυθμίσεων σταματάει και δείχνει μαύρη οθόνη. δοκίμασα με διαφορετικές εκδόσεις windows 7 άλλαξα θύρες αλλά τίποτα. το raid το βλέπει κανονικά με τους ανάλογους drivers αν κάνω boot από αλλά windows σε άλλο σκληρό και έχει και πολύ καλές επιδόσεις σε AS SSD.δε μπορώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα. μήπως πρέπει να βάλω τι μητρική σε ahci η ide και να κάνω εγκατάσταση; αλλά θα δουλεύει το raid?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω φιλε μου πραγματικα... και εμενα η εμπειρια μου με raid σε ssd δν ειναι η καλυτερη. εμενα εγιναν κανονικα ολα, αλλα πλεον καθε φορα που ανοιγω το Pc πρεπει να μπαινω και να δηλωνω το boot priority αλλιως δεν μπαινει στα windows!

παντως σε σε RAID πρεπει να ειναι συθμισμενες οι θυρες, και αυτο σωστα το εκανες

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα και επαναφορά partition με acronis και δεν bootάρει γιατί λείπει κάποιο αρχείο όπως λέει. τελικά δεν υπάρχει τρόπος να γίνει raid. θα τους σουταρω μου φαίνεται τους Intel μιας και δε γίνεται να γίνουν raid

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now