waterbear

Asus Sabertooth 55I - τι cpu,ram,psu?

Recommended Posts

Καταρχάς καλώς σε βρήκαμε! :)

Δεύτερον πολύ καλή επιλογή η Sabertooth TUF P55 είναι από τις πιο καλές LGA1156 ASUS μητρικές. Αν δεν την είχες αγοράσει ήδη θα σου έλεγα να περιμένεις και να στήσεις ένα LGA1155 Sandy Bridge σύστημα που είναι πιο future proof επένδυση, αλλά και το LGA1156 μια χαρά gaming επιδόσεις έχει. Επειδή δεν ξέρω πόσα χρήματα διαθέτεις σου προτείνω ένα πολύ καλό τετραπύρηνο πακετάκι :T:

CPU: INTEL CORE I5-760 2.8GHZ LGA1156 - BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU - E-SHOP.GR

VGA: GAINWARD 1817 GEFORCE GTX560 TI GOLDEN SAMPLE 1GB PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ - E-SHOP.GR

PSU: Corsair Builder Series CX600 600W PSU (CMPSU-600CXEU) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

RAM: Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 Kit (2x4GB, PC3-12800, 9-9-9-24, CMZ8GX3M2A1600C9) - Μνήμες - plaisio.gr

Γύρω στα 650? βγαίνουν αυτά και θα σαν συστηματάκι θα σε κρατήσει άνετα 2-3 χρονάκια :)

Link to comment
Share on other sites

ενα πολυ καλο συστημα σου εχεις παραθεσει ο γιωργος

αλλα ειναι πολυ σημαντικο για μενα να πας σε socket 1155 ειναι πολυ καλυτερο και θα σε κρατησει για περισσοτερο χρονο στα ιδια λεφτα :T:

Αναλυτικοτερα :Πας σε intel core i5 2500k/2600k--> 200/300euro αντιστοιχα mobo asus p8p67 deluxe στα 200 ευρω η asrock fatality 220

Link to comment
Share on other sites

καταρχην καλως σας βρηκα. λοιπον επειδη δεν διαθετω τοσα λεφτα φιλε γιωργο θελω να μου πειτε μια γνωμη για αυτο το psu FSP το οποιο το πηρα 80 ευρουλακια, αυτη την καρτα Gigabyte 5850 GV-R585D5-1GD-B SVGA (PCI-Express) - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr τιμη φαινεται και αυτη τη cpu Intel Core i5 -750 (s1156, 2.66 MHz, Cache 8MB, Box) - Επεξεργαστές - plaisio.gr μνημες αυτες GSkill 4GB 1600MHz CL7 στα 60 ευρουλακια --->συνολο 470. Αυτα που εχω ηδη ειναι η μητρικη που ειπα μια V10 ψυκτρα (δεν ξερω αν θα χωρανε οι μνημες στο υψος), κουτι THERMALTAKE VA9000BWS KANDALF BLACK - ΚΟΥΤΙΑ - CASES - E-SHOP.GR, σκληρο Intel Postville 80GB X25-M SSD Retail Cloning Kit(2.5", Sata II, SSDA2MH080G2K5) - Solid State Drives - plaisio.gr και 2ο σκληρο Western Digital Caviar Black WD1002FAEX 1TB HDD (64MB Cache, 7200RPM, Sata III) - Σκληροί Δίσκοι - plaisio.gr. ακουω παιδες. ευχαριστω για το ενδιαφερον. Τα psu,ram,gpu,cpu δεν τα εχω παρει ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έβαλα την είδηση για την κυκλοφορία των FSP Aurum (http://www.hwbox.gr/news-psu/10914-fs-aurum-80plus-gold-400-500-600-700w.html), έλεγα από μέσα μου: "Πολύ καλά specs, ισορροπημένη τιμή αλλά χάλια εμφάνιση". Αν λοιπόν σου αρέσουν εξωτερικά, τότε γενικά είναι μια εξαιρετική επιλογή για τα χρήματα που ζητάει :T:

Eφόσον βρήκες τον i5 750 στα 150? με έκπτωση από Πλαίσιο, τσίμπα αυτόν ;) Αν δεν ασχοληθείς με overclocking είναι κρίμα να πετάξεις λεφτά σε μνήμες, οπότε πάρε ότι φθηνότερο βρεις - ακόμα και φθηνά 2x4GB. Όσον αφορά την κάρτα γραφικών, δεν ήξερα που μένεις για να σου προτείνω κάτι από τις εκπτώσεις του Πλαισίου... Εφόσον λοιπόν μπορείς να πας στα καταστήματα που είναι διαθέσιμη, για 180? αξίζει η 5850! Κορυφαία κάρτα :T:

Link to comment
Share on other sites

Κάποια βασικά πράγματα θα τα μάθεις διαβάζοντας τα εισαγωγικά στο overclocking και τον ρόλο της αερόψυξης και της υδρόψυξης από το PressBox. Από 'κει και πέρα πειραματισμός και βοήθεια από μέρους μας :)

PressBox 1 Σελίδα 14 - Εισαγωγή στο o/c HWBOX | O/C on first boot

PressBox 2 Σελίδες 10 & 11 - Ο ρόλος της αερόψυξης HWBOX | O/C on first boot

PressBox 3 Σελίδες 12 με 15 - Ο ρόλος της υδρόψυξης HWBOX | O/C on first boot

Link to comment
Share on other sites

φιλε γιωργο τελικα αλλαξανε τα πλανα ....βρηκα την gpu απο φιλο που την πουλουσε στα 150 ευρω . και το καλλιτερο ...... --- I7 860--- σφραγισμενο στα 190 ευρωπουλα. τωρα πως με βλεπεις? θελω αποψη και τι δυνατοτητες εχει το συστημα που θα κανω για oc (που θα μαθω - να ξερεις θα σε ψαξω στα εμποδια που θα συναντησω)

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά την έχω "δει" και αυτό γιατί δεν έπαιζαν σωστά κάτι crucial, πάνω της... όπως καταλαβαίνεις δεν την έψαξα και πολύ για να έχω άποψη, αλλά σκέπτεσαι να περάσεις από classi στην asus; :confused:

Link to comment
Share on other sites

βασικά να πω τι να αλήθεια καλύτερα να πετάξω το pc μου αν σκεφτώ να κάνω κάτι τέτοιο...το ερώτημα τέθηκε για ένα φίλο παρόλο την παρότρυνση μου να περιμένει να πάρει classified 3 είτε από Ελλάδα είτε από εξωτερικό

Link to comment
Share on other sites

βασικά να πω τι να αλήθεια καλύτερα να πετάξω το pc μου αν σκεφτώ να κάνω κάτι τέτοιο...το ερώτημα τέθηκε για ένα φίλο παρόλο την παρότρυνση μου να περιμένει να πάρει classified 3 είτε από Ελλάδα είτε από εξωτερικό

:hysterical:

OK!

Πάντως αντί να δίνει 200άρες σε s1366 - μήπως να πούλαγε και να ψαχνόταν για 2500Κ/2600K; Τα benchmarks έχουν μιλήσει προ πολλού :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now