nikos22

2 RAM με διαφορετικες συχνοτητες. Συμφερει?

Recommended Posts

Γεια σας παιδια! Εδω και μερικες μερες αποφασισα να αναβαθμισω τη RAM του λαπτοπ μου. Φοραει ηδη ενα chip με 512Mb ddr στα 400MHz. Εψαξα λοιπον για μια ακριβως ιδια μνημη αλλα χωρις αποτελεσμα. (ακομα και το πλαισιο ειχε μονο ενα κομματι αλλα στην Καλαμαρια κι εγω ειμαι Αθηνα..) Βρισκω λοιπον απο εναν φιλο μου μια μεταχειρισμενη DDR με 256Mb ΑΛΛΑ στα 333MHz.. Και σας εχω την εξης απορια: τωρα το συστημα μου εχει συνολικη RAM 768Mb αλλα στα 333MHz οπως ειναι λογικο.. Αξιζει αυτη η "αναβαθμιση"(?) ή ο υπολογιστης μου εγινε πιο αργος?

Καθε socket παιρνει maximum 512Mb οποτε η μεγιστη συνολικη μνημη που μπορω να εχω ειναι 1GB.

Η cpu μου ειναι P4 northwood 3GHZ στα 800MHz FSB.

προτεινετε να το αφησω οπως εχει η να ψαξω οπωσδηποτε για μια 512ΜΒ/400ΜΗz (και καμμια ιδεα για το που μπορει να βρω?)

Σας ευχαριστω προκαταβολικα για την οποια βοηθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου,

η συγκεκριμένη αναβάθμιση της RAM από 512 σε 768MB είναι σημαντική.

Έτσι θεωρώ πως θα έχεις (αρκετή) αύξηση στις επιδόσεις ακόμη κι αν οι μνήμες τρέχουν στα 333MHz (συχνότητα της πιο αργής).

Αν βρείς άλλη RAM SD SO-DIMM στα 400MHz θα έχεις μία πολύ μικρή αύξηση επιδόσεων λόγω ταχύτητας και μία σημαντικότερη αν η RAM γίνει 1GB.

Έχει υπ' όψιν ότι 512MB SD SO-DIMM κοστίζουν ...ακριβά γι' αυτό που είναι (ακόμα και στο ebay θέλεις >15 ευρώ) άρα σκέψου αν όντως θέλεις την αναβάθμιση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now