mortisboy

Asus P5E3 Premium X48 Review

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/114803449f0f6a1.jpg[/WRAPLEFT]Τα καινούρια Χ48 chipset κυκλοφορούν εδώ και αρκετές εβδομάδες, οι περισσότερες όμως σοβαρές υλοποιήσεις που υπάρχουν υποστηρίζουν μόνο DDR2 με αυτές των DDR3 να είναι μετρημένες στα δάχτυλα. Σήμερα θα δούμε την πρώτη εκδοχή τις ASUS με το νέο Χ48 και υποστήριξη DDR3 με πολύ καλό layout, με μόνη ένσταση την πολύ κοντινή απόσταση μεταξύ των 3x PCIE X16!!

11480346b99a4f0.jpg

Anantech, Hothardware, Techspot, Overclock3d

Link to comment
Share on other sites

Η μητρικη δεν εχει και τοσο καλο layout . Quad CF με δυο 3870x2 και η κατασταση δεν παλευεται .

Επισης ... το bios ειναι κατι χειροτερο απο μανταρα. :D

Θελει δουλεια ακομη για να στρωσει . Εγω δε την πηρα προχθες που ειχα την ευκαιρια . Προτιμησα maximus παλι.

Link to comment
Share on other sites

...απο bios για να το λες κατι θα ξερεις...αλλα και στην extreme τα ιδια σκ@τ@ ακριβως ειναι η αποσταση μεταξυ των pcie...αφου οταν προσπαθησα να βαλω πανω τις μονταρισμενες 3870x2 δεν εμπαιναν καν....εβρισκαν τα τριμερ :lolling:

Link to comment
Share on other sites

...απο bios για να το λες κατι θα ξερεις...αλλα και στην extreme τα ιδια σκ@τ@ ακριβως ειναι η αποσταση μεταξυ των pcie...αφου οταν προσπαθησα να βαλω πανω τις μονταρισμενες 3870x2 δεν εμπαιναν καν....εβρισκαν τα τριμερ :lolling:

Σωστος !

Ενω η p5e3 ws εχει περισσοτερο χωρο αναμεσα στα pci-e .

Link to comment
Share on other sites

hello δοκιμασα 2 p5e3 premium αλλα απογοητευτηκα το bios ειναι χαλια δεν πεζει καλα της μνημες (gskill 1600 7-7-7-18 gtr) πανω απο 1400 δεν ανοιγη με τιποτα:evil:

Link to comment
Share on other sites

hello δοκιμασα 2 p5e3 premium αλλα απογοητευτηκα το bios ειναι χαλια δεν πεζει καλα της μνημες (gskill 1600 7-7-7-18 gtr) πανω απο 1400 δεν ανοιγη με τιποτα:evil:

πωω...πίκρα....

..ρε Abit IX48 Max.. τέλος του μήνα λέμε :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Πρώτο μου post και δηλώνω ψάρακας με το pc O/C αν και ασχολούμαι με τους προσωπικούς υπολογιστές από την εποχή του HYUNDAI XT (1988 αν θυμάμαι καλά) :shades::shades:

Βάζω το πρώτο μου μήνυμα εδώ γιατί είμαι ένας από τους ψημένους να τσιμπήσουν τη συγκεκριμένη μητρική και... όταν είδα απ' τη φωτό ότι σχεδόν εφάπτωνται heatpipes και μνήμες τρελλάθηκα !!!!

Τελικά δεν είναι ακριβώς έτσι αν και η απόσταση είναι πολύ μικρή...

Βρήκα μία φωτό που δείχνει την πραγματικότητα..

8wrrqvk9uow3yid1e4ls.jpg

Τελικά, ακόμη επιμένω στο "τσίμπημά" της... :yum:

Link to comment
Share on other sites

Μητρική με bios για γερά νεύρα.... Με το καινούργιο που βγάλανε το μόνο που έστρωσε ειναι το ότι μπορεί να μπουτάρει με 3870Χ2 και το express gate ενεργοποιημένο. Τα υπόλοιπα ακόμη ένα δράμα. FSB μπορεί να ανεβάσει, πχ τον QUAD τον έφτασε 495 αλλά απο σταθερότητα αστα, κάνει οτι θέλει. Με strap 266 πρέπει να βάλεις μέσον για να μπουτάρει και πρός θεού μην την αφήσεις στα Windows ακόμη και default να περιμένει, έστω για να πιείς έναν καφέ βρε παιδί μου, γιατί σβήνει και όταν την μπουτάρεις ξανά λέει overclock failure,,,,,:confused: καί άλλα πολλά. Με λίγα λόγια αν η ASUS ΔΕΝ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΟS της προκοπής σύντομα, μάλλον θα την πετάξω απο το παράθυρο και μάρτυρας μου ο stelaras που το έζησε το θρίλερ έστω και για λίγο...

Link to comment
Share on other sites

...πωωω...δεν πάει άλλο αυτο το πράγμα με τις μητρικές...την ίδια φρίκη έχω φάει και εγώ αν πηγαίνει καλά δεν θα γουστάρει τα κρύα...και αν δεν πηγαίνει καλά γουστάρει το κρύο....ρε τι θα κάνουμμε ωρεεε :evil: που ειναι η Black Ops οεο :D

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα και με αυτη τη μητρικη . Στα 560 τερματιζουν ολα . :o

Η παντελης ελλειψη καλων μητρικων για o/c σε DDR3 ειναι τραγικη . Ολοι ψαχνουμε για μητρικες που να ανεβαζουν fsb... και φυσικα εχοντας δοκιμασει 10αδες , εχουμε παρει τα @@ μας . :D :D :D

Η rampage του Μορτη που benchαραμε προχθες ... επαιζε στα 580 . Τραβηξαμε 3d στα 575 με τον επεξεργαστη μου και ειχε και αλλο . Παιδευομαι τοσους μηνες με τις DDR3 ... Μεγαλη η χαρη τους .:evil:

Ειλικρινα , παω για DDR2 παλι . :T:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι Πεστα και εγω εχω δοκιμαση πανω απο 20 μομπο χ38-χ48-π35 πανω απο 560-570 το καλητερο δεν πανε με τιποτα μετα απο το p5e64ws (617 fsb3d bench)

που καηκε κλαψ:( εχω αρχηση να πηστευω οτι το κανουν επιτηδες η εταιριες τον

μητρικων για να αναγκαζεσε να αγορασεις qx9650-9770 για να πεξεις πανω απο 5400-5500 bench και να μην μπορεις να ανεβασεις τους 8400-8500 και να πληρωσεις 1000-1300 ευρω:confused::(

Link to comment
Share on other sites

Ετσι Πεστα και εγω εχω δοκιμαση πανω απο 20 μομπο χ38-χ48-π35 πανω απο 560-570 το καλητερο δεν πανε με τιποτα μετα απο το p5e64ws (617 fsb3d bench)

που καηκε κλαψ:( εχω αρχηση να πηστευω οτι το κανουν επιτηδες η εταιριες τον

μητρικων για να αναγκαζεσε να αγορασεις qx9650-9770 για να πεξεις πανω απο 5400-5500 bench και να μην μπορεις να ανεβασεις τους 8400-8500 και να πληρωσεις 1000-1300 ευρω:confused::(

Εχω αγανακτησει τοσους μηνες . Πληρωσαμε μεχρι 350 Ευρω μητρικη και 450 μνημες χωρις λογο. Να μη μπορουμε να benchαρουμε ... Αυτο ειναι καταντια .

Σημερα σουταρα τη maximus extreme . Μεθαυριο σουταρω τις DDR3 ... και παω για DDR2 .

Τουλαχιστον θα benchαρω οπως πρεπει . Ειναι πιο αργες απο τις DDR3 , αλλα αφου δεν ανεβαινουν οι DDR3 δε με αγγιζει καθολου . :dot:

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστηκα σημερα μετα απο πολλες δοκιμες με χ38καιχ48 να πεσω στα δοντια του e-shop και πηρα μια asus p5e64 ws pro :evil:αφου δεν αξειοθηκε κανενα αλλο σοβαρο μαγαζι(πλαισιο,multirama extreme) να την φερη την εστισα και με αερα μετα απο 5 λεπτα ψαξηματος και αφου εβαλα το 503 bios επεξε 580fsb ενα 3d01

για πλακα χωρις να αλλαξω την παστα απο την ψυχτρα του chipset και ολοι ξερουμε ποσο προσεχμενες ειναι οι asus στα πατηματα τους :harhar:αντε να δουμε

ποτε θα φερη καποιο μαγαζη της foxhon black ops στην ελλαδα γιατη αν ειναι ολες

σαν του hipro5 ολοι παλεβουμε με τα lada απεναντη στην mersedes 100mhz πανω ολλα τα cpu για πλακα:evil:

Link to comment
Share on other sites

και gigabate x48 dq6 kai asus x48 απογοητευση(p5e3ws pro p5k3 striker extreme 2 χαλια):( περιμενω απο εναν φιλο στο τελος του μηνα abit x48 ddr3 μπας και δουμε ασπρη μερα:drinks:

Link to comment
Share on other sites

και gigabate x48 dq6 kai asus x48 απογοητευση(p5e3ws pro p5k3 striker extreme 2 χαλια):( περιμενω απο εναν φιλο στο τελος του μηνα abit x48 ddr3 μπας και δουμε ασπρη μερα:drinks:

Τελικα ουτε η p5k3 που πηρες προχθες τσουλησε ... Κριμα ...

Τη x48 max την περιμενει ο Mortisboy . Εχει παραγγειλει και αναμενει .

Η black ops συμφωνα με τον Hipro παει μεχρι 570 και αυτη απο οσο εχει δοκιμασει.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγειλη και εγω μια abit x48 για την black ops αξειζη να την εχεις και τοτε χονεις τα λεφτα για εναν καλο qx9650-9770 θα εισαι 100 πανω απο οσο παει σε απειοδηποτε αλλο μομπο ( ο 8500 που εχω πεζη 3d 5800+ και ο qx9770 5700+ και πεζη στους -175-180 σε φορτιο):dot:

Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγειλη και εγω μια abit x48 για την black ops αξειζη να την εχεις και τοτε χονεις τα λεφτα για εναν καλο qx9650-9770 θα εισαι 100 πανω απο οσο παει σε απειοδηποτε αλλο μομπο ( ο 8500 που εχω πεζη 3d 5800+ και ο qx9770 5700+ και πεζη στους -175-180 σε φορτιο):dot:

Αν ομως δεν εχει fsb , τι να κανω τα καλουδια της και τα κολπα με τα cold boot/cold bug ??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now