caution

ASUS: AM3+ support με ένα μόνο bios update

Recommended Posts

[news_img=ASUS: AM3+ support με ένα μόνο bios update]http://reviews.hwbox.gr/news/asus.jpg[/news_img]Απ' ότι φαίνεται η ASUS επιφυλάσσει μια ευχάριστη έκπληξη στους κατόχους των High End ΑΜ3 μητρικών της. Έτσι, η ASUS ανακοινώνει ότι ένα απλό bios update είναι αρκετό για να αποκτήσει AM3+ support η "παλιά" σας μητρική και να υποστηρίζει πλέον τους επερχόμενους FX series "Zambezi" επεξεργαστές. Οι μητρικές που επωφελούνται από τα νέα BIOSes είναι ασφαλώς οι ROG Crosshair IV Formula & Extreme καθώς και άλλες μητρικές αυτής της γενιάς. Μάλλον η AMD καταφέρνει για άλλη μια φορά το smooth upgrade για το οποίο την αγαπήσαμε και στο παρελθόν.

[img_alt=ASUS: AM3+ support με ένα μόνο bios update]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/11524d812a6099cf1.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Η AMD διαφωνεί παντελώς με αυτά που αναφέρει η ASUS στο παραπάνω newspost. Άτομο μέσα από την εταιρεία που δουλεύει στο server τμήμα, είπε ότι οι AM3+ επεξεργαστές πολύ απλά ΔΕΝ δουλεύουν σε AM3 μητρικές.

OK, here is all I know. When this all came up I asked the product manager if it was possible to put an AM3+ CPU in an AM3 board.

The answer was no.

There was no grey.

I believe that any data not coming from AMD should not be taken at face value.

Ask yourself this: Why, if there was somehow a way to make it work with AM3, would we not have said that a few months ago when we made the statement? Why would we take the heat from angry AM3 users if it would work? Think that one through for a minute.

Link to comment
Share on other sites

το quote ειναι 4-5 ημερων αλλα πριν απο κανα 30 μινς ειπε αυτο.

AMD is not supporting BD in AM3 sockets. Period.

The Bulldozer Blog is Live - Page 73 - Overclock.net - Overclocking.net

αρα ειναι θεμα κατασκευαστη?υπαρχουν ΑΜ3 τσιπακια?θα εχει το ενα παραπανω πιν?

εχω μπερδευτει full και δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Ένα - ένα:

-κανείς μέχρι στιγμής δεν έχει μετρήσει pins @ AM3+ cpu, παρά μόνο σε socket

-το 890FX που φαίνεται να αναβαθμίζεται είναι pin/electrical conbatible με το 990FX

-υπάρχουν 890FX μητρικές με το ΑΜ3+ ήδη

.

.

.

είναι λίγο συγκεχυμένη κατάσταση με την ΑΜD να λέει όχι (αλλά και τα πράγματα μπορούν να αλλάξουν γρήγορα) και τους κατασκευαστές να λένε ναι...

Link to comment
Share on other sites

Αsrock

διευκρινισε τομας λιγο.

@καφσιον.

μαζι σου σε όλα, αλλα μηνμπερδευεις σοκετ με τσιπσετ.:D...

γιατι ομως να μπορει η ασους και να μην μπορει η μσι η γιγαμπαιτ και ολες οι αλλες να βγαλουν bios για bd και ναβγαζουν κανονικες μητρικες που υπαρχουν εδω καικαιροστο εμποριο απλα με το νεο σοκετ?

κουβεντα να γινεται αλλα πιστευω πως πριν δουμε CPU δεν θα μπορουμε να πουμε τιποτα :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν το μπέρδεψα, το Pin combatibility μεταξύ 890FX και 990FX ισχύει κανονικότατα, και το αναφέρω ενδεικτικά ;)

Το ότι υπάρχουν επίσης 890FX με ΑΜ3+ είναι γνωστό ( όπου βλέπεις μαύρο socket σε MSI, ΑsRock και gigabut rev3.1 είναι με foxconn AM3b με το επιπλέον pin key ;) )

Άρα το chipset "κάνει" και μένει να δούμε πόσα pins έχει το CPU. Πάντως και οι σημερινοί phenoms πρέπει να έχουν αχρησιμοποίητα pins (2?) στο socket... επίσης η AMD λέει όχι, αλλά όχι έλεγε και για το ACC... Δεν ξέρω και εγώ με σιγουριά να σου πω τι θα γίνει, πάντως ιστορικά να το δεις, η ASUS δύσκολα "μαζεύει" τις ανακοινώσεις τις :)

Link to comment
Share on other sites

2 η 3 εχουν κενα τα cpu.

για το μπερδεμα εννουσα πως δεν σε νοιαζει αν θα ειναι 890 η 990 ισως και το 790 να κανει.

αλλα αρχικα και εκει στην σεμπιτ που ρωτησα εναν μπαγλαμα της μσι μου ειπε πως μονο οτι εχει μαυρο σλοτ θα παιρνει μπουλντοζερ και οχι τα αλλα με το ασπρο. δεν μου ειπε καν ΑΜ3/ΑΜ3+ :hehe:

anyway, εδω θα μαστε καιθα το δουμε.

παντως εγω θα παω σε 990 παρεα με τον FX μου.

Link to comment
Share on other sites

καλα το ειχα παρει πρεφα.

Ok, a little more info from kinc
Featured AM3 processors such PII X6 uses 938 of 940 AM3s connection entries (two of which were never and are not routed by default, except the cards ASUS lists in their press release). AM3 + socket has 941 connections. AM3 + CPUs, however, has 940 connections, the exact same number of AM3 socket. Hence it is suitable even reasonable physical. Just be aware that it "only" works in practice with the motherboards on ASUS list.

Important to say is that it's only those who work when they have the correct routing to the power circuitry to operate a AM3 + CPUs.

So there you have the explaination to why it doesn't work on ex: gigabyte boards before v3.1

Asus has routed the extra am3 socket pin-holes on the listed models, where the other manufacturers have not.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now