Nomad

Gpu Acceleration

Recommended Posts

Παιδιά υπάρχει player για αναπαραγωγή video ο οποίος να εκμεταλλεύεται τις δυνατότητες των σύγχρονών καρτών γραφικών??? Δηλαδή να έχει Gpu Acceleration, και να μη ρίχνει όλο το βάρος στη cpu.

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι.

Ακομα και ο WMP στα Windows 7 το κανει αυτο νομιζω.

Εγω χρησιμοποιω Media Player Classic - Homecinema, οπως περιλαμβανεται στο πακετο K-Lite Codec Pack Full.

Απλα τικαρω την αντιστοιχη επιλογη για acceleration οταν το εγκαθιστω.

Για ποια καρτα μιλας, ποιο CPU και τι θες να κανεις ακριβως?:)

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα συγκεκριμένο δε θέλω να κάνω,

Απλά να βελτιώσω λίγο την ποιότητα στις ταινίες μέσω της gpu.

Για αυτό έψαχνα ένα player που να υποστηρίζει Gpu Acceleration :)

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγεις λοιπον τον media player classic - homecinema, πατάς View -> Options.

Στο πεδίο Internal Filters τσεκαρεις στα Transform Filters το H264/AVC (DXVA), πατάς ΟΚ και κανεις μια επανεκκινηση τον player. Πλεον καθε βιντεο (H264 ή AVC) δηλαδη mkv που θα ανοιγεις, θα παιζει μεσω αποκωδικοποιησης της καρτας γραφικων. Μπορεις να το διαπιστωσεις και μονος σου, κοιταζοντας την ωρα που παιζει να λεει κατω κατω στον player: Playing (DXVA). ;)

Ενα μονο αρνητικο υπαρχει στην ολη ιστορια, οτι οταν σκρολαρεις τη ταινια, π.χ. αν εισαι στο 4ο λεπτο και θες να πας στο 24ο, ισως υπαρχει ενα μικρο lag για παρα πολυ λιγο.

Link to comment
Share on other sites

τις τελευταιες φορες που περασα MP classic Home Cinema, τις ματροσκες τις επαιξε με DXVA -φαινεται κατω αριστερα - χωρις να πειραξω ΤΙΠΟΤΑ, οπως τα λεει ο μσκοφορος δλδ.

Αν δν ξερεις απο ρυθμισεις τον περνας κ εισαι ετοιμος. Αν ξερεις να τα πειραζεις, ολοι οι players υποστηριζουν.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τα mkv αρχεία πλέον θα έχουν Gpu Acceleration ή και αρχεία όπως avi mpeg κλπ?

Αν μιλάμε για DXVA τότε όχι μόνο mkv, και άλλα αρχεία υποστηρίζονται αλλά απαιτείται να έχουν κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά ως προς το format. Πάντως από τα 10 rips τα 8 θα παίζουν με DXVA.

Αν από την άλλη μιλάς για cuda (coreavc) τότε παίζουν όλα τα αρχεία απλά το efficiency είναι χειρότερο και με cuda δουλεύει περισσότερο ο επεξεργαστής.

Atm DXVA > CUDA για playback :)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τα mkv αρχεία πλέον θα έχουν Gpu Acceleration ή και αρχεία όπως avi mpeg κλπ?

Για τα ποιοτητας DVD και κατω (avi κτλ), δεν σε ενδιαφερει γιατι και ενας πολυ παλαιοτερος μονοπυρηνος επεξεργαστης μπορει να τα παιξει.

@caution: Προσωπικα μου παιζουν με DXVA πανω απο 9/10 RIPS ταινιων (.mkv - HD).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Πάντως ο MPC-HC είναι κορυφαίο πρόγραμμα.

Πολύ καλύτερο από τον άθλιο MP που έρχεται πακετάκι με τα windows 7 πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Χαράλαμπε δεν έχω χρησιμοποιήσει το ΚΜ, αλλά ο MPC-HC πραγματικά υποστηρίζει πλήθος από codecs και προσφέρει και DXVA σε αρχεία κωδικοποιημένα με Η264, AVC κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Έλα φίλος, ναι το είδα τελικά, ξεφόρτωσε η cpu. Εκεί που για να επεξεργαστεί μια ταινία Mpeg-4 ας πούμε σε 1080 ανάλυση χρησιμοποιούσε από 25 μέχρι και 50%, τώρα πάει μέχρι 10-13% ενώ έχουν ανέβει τα ρολόγια της GPU. :)

Link to comment
Share on other sites

6990 η gpu και Q9505 η cpu (ευελπιστώ σε κανά μηνά να τον έχω αλλάξει με i72600k αν και σκέφτομαι να περιμένω μέχρι τέλη χρονιάς τους ivy bridge μιας και ο 9505 την παλεύει ακόμα, στα 3.8Ghz δουλεύει 24/7.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα Ε8400 @ 4,0 με 4GB DDR2 1150 και HD4870 1GB σε 2x 24" monitors 1920x1200

Μετα για λιγο Athlon II X3 @ X4 με 8GB DDR3 1600 και την ιδια vga/monitors.

Μετα τα πουλησα ολα (πλην monitors!) και ημουν με pentium 4 2,4 @ 3,1 με 1GB Ram, αλλα το πουλησα κι αυτο, και πλεον ειμαι με το λαπτοπ σε extended με τη μια οθονη :P:hehe: Ξεμεινα! :hehe:

Laptop specs: T4400 2,2 / HD4650 1GB 320 stream processors / 4GB DDR3 / HDMI/esata.

Για 3-4-5 μηνες ακομα με βγαζει ανετα, παιζω και κανα παιχνιδακι στα medium αμα λαχει :D

Τι να γινει, το καλο το συστημα θελει αναμονη! :)

βεβαια δεν αντεξα και ηδη περιμενω εναν Opteron 165 με 1GB DDR-500 και Abit mobo! Νοσταλγια λεμε! :D

Edited by GeorgeMan
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα το λες?? Χαχαχαχαχαχαχ!!!!

Με υπομονή χτίζεται ο πύργος, ζούμε και σε εποχές που δεν είναι και για πολλά πολλά ανοίγματα!!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now